Ülkelere Göre Oruç Kaç Saat Tutuluyor?

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 21 Ocak 2019 Kerim Usta

Türkiye’de yaklaşık 17 saat oruç tutulurken, beyaz gecelerin yaşandığı ve güneşin hemen hemen hiç batmadığı İskandinavya ülkelerinde bu süre 21 saati buluyor. En kısa süre ise 9 saat 20 dakika ile Arjantin’de. Dünya genelindeki 1,5 milyardan fazla Müslüman, yaşadıkları ülkelere göre birbirinden oldukça farklı sürelerle oruç tutuyor
Hangi ülke kaç saat oruç tutuyor?Oruçlu kalma süresinin en uzun olduğu İskandinavya’da, İzlanda’nın başkenti Reykjavik’de 21 saat 13 dakika. Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de 19 saat 50 dakika, Stockholm, Oslo ve Kopenhag’da ise yaklaşık 19 buçuk saat oruç tutuluyor.

RUSYA DA BİZDEN UZUN
Ramazan coşkusunun yaşandığı bir diğer ülke olan Rusya’nın başkenti Moskova’da ise Müslümanlar 18 saat 37 dakika oruç tutuyor.

ABD’DEKİ ORUÇ SAATLERİ

Amerika kıtasında, ABD’nin en büyük kenti New York’ta Müslümanlar 16 saat 21 dakika, Kanada’nın başkenti Ottawa’da 18 saat 23 dakika oruç tutuyor.

EN KISA ORUÇ TUTULAN ÜLKE
Ramazan ayı yaz mevsimine denk geldiği için güney ülkelerinde oruç tutma süreleri kuzey ülkelerine göre daha kısa.
Şili ve Arjantin’in güney kentleri dünyada en kısa süreli oruç tutulan yerler olarak göze çarpıyor.Buna göre, Arjantin’in Ushuaia kenti 9 saat 20 dakika ile sürenin en kısa olduğu yer. Avusturalya’nın Hobart kentinde ise oruç tutma süresi 11 saat 7 dakika.

ARAP ÜLKELERİNDEKİ SAATLER
Ordunun yönetime el koyması nedeniyle Ramazan’a zor koşullarda giren Kahire’de 14 saat 52 dakika.Filistin’in Gazze kentinde 16 saat oruç tutuluyor.Beyrutluların orucu 14 saat 20 dakika, Şam’dakilerin yaklaşık 15 saat, Bağdatlıların ise 14 saat 15 dakika sürüyor.

AFRİKA KITASI’NDAKİ SÜRELER
Afrika’nın en önemli ülkelerinden Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’da 11 saat 50 dakika, Kenya’nın başkenti Nayrobi’de 13 saat 34 dakika, Dakar’da ise 14 saat 33 dakika oruç tutuluyor.

ÇİN’DE BİZDEN KISA
Dünyanın en büyük nüfusuna sahip Çin’in başkenti Pekin’de Müslümanlar 12 saat oruç tutuyor.Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da13 saat 50 dakika, çeşitli dinlere mensup insanların bir arada yaşadığı Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de ise yaklaşık 16 saat oruçlu kalınıyor.

GURBETÇİLER NE KADAR TUTUYOR
Orucun süresi, gurbetçilerin en yoğun olduğu Berlin’de 17 saat 6 dakika.
Brüksel’de 17 saat 49 dakika
Amsterdam’da 18 saat 4 dakika
Paris’te 16 saat 36 dakika.
Londra’daki Müslümanlar ise yaklaşık 20 saat oruçlu kalacak.

Ergunca Yayımladı.

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir