Tütün Bitkisi Hakkında Bilgiler

Tütün Bitkisi Hakkında Bilgiler
Tütün Bitkisi Hakkında Bilgiler

Tütün, Solanaceae familyasının Nicotiana cinsindeki birçok bitkinin adıdır. Başta Nicotiana tabacum ve Nicotiana rustica türleri olmak üzere, dünya genelinde bilinen 70’den fazla tütün türü bulunmaktadır. Tütün endüstrisi birçok ülkelerin ekonomisinin esasıdır.

Tütün bitkisinin özellikleri

Tütün bitkisi, yıllık bir bitkidir. Boyu 1-2 metreye kadar ulaşabilir. Yaprakları geniş ve ovaldir. Çiçekleri beyaz veya sarı renklidir. Meyvesi küçük bir kapsüldür.

Tütün bitkisinin yetişme koşulları

Tütün bitkisi, sıcak ve nemli iklimleri sever. Toprak bakımından da oldukça seçicidir. İyi drene edilmiş, verimli ve humuslu topraklarda yetişir.

Tütün bitkisinin üretimi

Tütün bitkisi, tohumdan yetiştirilir. Tohumlar, ilkbaharda doğrudan toprağa ekilir. Tütün bitkisi, çiçek açtıktan sonra yaprakları toplanır. Toplanan yapraklar, kurutulur ve fermente edilir. Fermentasyon işlemi, tütünün aromasını ve tadını verir.

Tütün bitkisinin zararları

Tütün bitkisi, içerdiği nikotin nedeniyle bağımlılık yapar. Ayrıca, kanser ve diğer birçok hastalığa neden olabilir. Tütün içmek, kalp hastalığı, felç, akciğer kanseri, bronşit ve astım gibi hastalıkların riskini artırır. Tütün bitkisinin faydaları, zararlarından çok daha azdır.

Kaynak: Wikipedia

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin