Türk Kahvesi


Son Güncelleme Zamanı:

Bol köpüklü Türk Kahvesi
günde iki fincan Türk kahvesinin kolon kanseri riskini, kalın bağırsak kanseri riskini yüzde 25, safra kesesinde taş riskini yüze 45 azalttığını gösteriyor..

Kahvenin içerdiği kafein maddesi, sinir sistemini uyarıp zihinsel aktiviteyi güçlendirir. Uyuşukluğu giderip enerji verir ve uyanık kalmayı sağlar. Yapılan araştırmalar günde 6 fincan kahve içen 55 yaşındaki bir kişinin düşünme potansiyelinin içmeyenlere oranla 6 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Ayrıca kahve içenlerde içmeyenlere nazaran daha az diş çürüğünün olması, bir başka dikkat çekici araştırma sonucu.

Kahve içtikten sonra organizmada ani değişiklikler oluyor. Tüm vücut ani bir enerji akımı ile doluyor. Bu enerji çocuklarda 3, yetişkinlerde ise 5 – 7 saat sonra azalmaya başlıyor. Tüm bu olumlu yönlerine rağmen kahveyi çok fazla tüketmemekte fayda var. Çünkü aşırı kahve tüketimi sürekli bir uykusuzluğa ve mide rahatsızlıklarına neden oluyor. Ayrıca aşırı tüketim yüksek tansiyona da sebep olabilir.

Kahvenin selülit yapmak bir yana, vücuda daha fazla hareket kazandırarak, metabolizmanın yağ yakmasına katkı sağladığı saptanmıştır.
Kahvenin ayrıca depresyon ve alkolizm tedavisine iyi geldiği biliniyor.

Kahve yemek üzerine içildiğinde, sindirimi kolaylaştırır. Bu yönüyle şekerli içmemek kaydıyla kilo almayı ve mide ekşimelerini önler. Asıl yararı hayali genişletir, hafızaya güç verir, hareket sağlar ve gevşekliği giderir. Kahvenin düşünceye açıklık getirdiği bir gerçektir. Şairler şiirlerini yazarlarken, yazarlar makalelerini hazırlarken, ressamlar tablolarını yaparlarken, kahve fincanları en yakın ve sempatik destekçileri olmuştur. Ünlü şair Eşref’in, hicviye yazmadan önce, iki çay dolusu kahve içtiği söylenir. Türk kahvesinin ayrıcalığını belirleyen noktaları özetlersek diyebiliriz ki; Türk kahvesinin (dozunda içildiği takdirde) sağlığı tehdit edecek zararlı yanı yoktur. Teskin edici ve dinlendirici özelliği vardır. Bir fincan kahvedeki 50 mg. kafein hemen vücuttan atılır. Bu bakımdan Türk kahvesi fincanı ideal ölçülere sahiptir. Bir fincandan fazla içildiğinde zihin açıcı, uyarıcı, enerji verici özelliği ön plâna çıkar. Yerinde ve zamanında içildiği zaman olağanüstü bir keyif verici olarak ün yapmıştır.
Kararında içilen, yani günde 2 fincan Türk kahvesi sağlığa faydalıdır..

Türk Kahvesi;
* Kolesterolü düşürür.
* Ağrı kesicilerin etkisini yüzde 40 oranında artırır.
* Göğüs kanseri riskini azaltır.
* Günde 3 fincan kahve içmek astım tehlikesini azaltır.
* Kahve girişkenliği arttırır.
* Siroz hastalığı riskini yarı yarıya düşürür.
* Nefesi açar.
* Kemikleri güçlendirir, ancak yaşlıların fazla tüketmesi sakıncalı.
* Tip 2 diyabeti ve Parkinson hastalığından korur.
* Selülit gibi cilt sorunlarına karşı etkilidir.
* Yüksek tansiyonu önler.
* Pankreas kanserini azaltır.
* Kalp rahatsızlıklarını büyük oranda önler.
* Bağırsakları düzenler.
* Depresyona karşı etkilidir
* 40 yıl hatırı vardır

Kahvenin içenler üzerinde alışkanlık yaptığı, araştırmalarla kanıtlandı. Amerika’da yapılan yeni bir araştırmanın sonucuna göre ise; bir bardak kahve baş ağrısına, karaciğere ve mide rahatsızlıklarına karşı faydalı oluyor. Daily Mail gazetesinde çıkan haberde, kahvenin zararları ve faydaları anlatılıyor. İşte kahvenin zararları ve faydaları..
ZARARLARI
Kalp
Aşırı kahve tüketimi kalbin ritmini olumsuz yönde etkiliyor. Kahvenin içerdiği kafein fazla tüketildiğinde, kalpte ritim bozuklukları meydana gelebiliyor. Düzensiz kalp atışları kalp çarpıntısına ya da taşikardi gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Doktorlar özellikle kalp hastalarının sınırlı miktarda kahve içmelerini tavsiye ediyor.
Tansiyon
2003 yılında Edinburgh Üniversitesi uzmanlarının yaptığı bir araştırmayla, kahvenin tansiyona olan etkisiyle ilgili görüşler yeni bir ivme kazandı. Düzenli olarak günde dörtbeş bardak kahve içenler üzerinde yapılan araştırmalarda kandaki basınç, yani tansiyon hızla yükseldi. Yapılan testlerde, yüksek miktarda kahve tüketiminin tansiyonu hızla yükselttiği görüldü.
Mide
Kahve, ülser gibi mide rahatsızlıklarına neden olmasa da, bu hastalıkların varlığında kötüleşmesini tetikliyor. Kahve, midenin asit salgılamasını uyarıyor.
Şeker hastalığı
Bu sene açıklanan iki raporda; kafeinin Tip 2 şeker hastalığı üzerindeki etkileriyle ilgili olarak farklı görüşlere yer verildi. Amerika’da yapılan araştırmalarda, yemek zamanlarında yükselen kan şekeriyle birlikte tüketilen kahvenin şeker hastalığını olumsuz yönde etkilediği ortaya çıktı. İngiltere ise, yapılan bu araştırmanın yetersiz olduğunu ve Tip 2 şeker hastalığının kahveden olumsuz yönde etkilenmediğini açıkladı. Uzmanlar kahvenin içindeki kafeinin değil, minerallerin şeker hastalığına karşı koruyucu bir etkisi olduğunu savunuyorlar.
Su kaybı
Uzmanların bir kısmı kahvenin vücutta sıvı kaybına neden olduğunu savunurken, bir kısmı da bu kaybın önemsiz derecede az olduğunu savunuyorlar.
Migren
Kahve uzun zamanlardan beri migreni tetikleyen uyarıcıların başında sayılıyor. Kahvenin bileşenlerinin beyinde bulunan kan hücrelerini tetikleyerek migrene neden olduğu, araştırmalarda görülüyor.
Vitamin ve mineral kaybı
Kafein, vücudun demir ve diğer besinleri emmesini engelliyor. Ayrıca, kalsiyumun idrar ile vücuttan atılmasına neden oluyor. Bu da osteoporoz (kemik erimesi) riskini artırıyor.
Doğurganlık
Kafeinin doğurganlığı olumsuz yönde etkilediği biliniyor. Günde üç fincan veya daha fazla kahve içmek, kadının doğurganlık oranını azaltıyor. Çünkü aşırı miktarda kafein tüketimi yumurtlamayı olumsuz etkiliyor. Bu konuda çarpıcı bir başka sonuç ise, Brezilya’dan geliyor. Brezilya’da bulunan Sao Paulo Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmalarda, her gün düzenli olarak kahve içen erkeklerin içmeyenlere oranla daha güçlü spermleri olduğu kanıtlandı. Kafeinin spermin üzerinde uyarıcı etkisi olduğunu savunan uzmanlar, bunun merkezi sinir sisteminde de aynı etkiyi gösterdiğini iddia ediyorlar.
Hamilelik
Kafeinin anne karnındaki bebeğe zararlı olduğu biliniyor. Uzmanlar, hamile kadınların günlük kafein tüketme sınırlarının 300 mg olduğunu belirtiyorlar.
FAYDALARI
Kanser
Yeşil ve siyah çay gibi, kahve de antioksidanlar içeriyor. Bu da kansere yol açan hücrelerin çoğalmasını engelliyor.
Baş ağrıları
Migreni olumsuz yönde etkileyen kahve, şaşırtıcı bir biçimde baş ağrısına iyi geliyor. Baş ağrısı ilaçlarında bulunan bazı maddeleri içeren kahve, ağrı kesicilerle kıyaslandığında, yüzde 40 oranında baş ağrısında daha etkili oluyor.
Beyin uyarımı
Kahve konsantrasyona yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalarda, okul çağındaki çocukların az miktarda kahve ile süt içtiklerinde sabahki derslerinde daha başarılı oldukları görülüyor.
Karaciğer sağlığı
Düzenli kahve içenlerin siroz gibi karaciğer rahatsızlıklarından daha az şikayet ettiği görülüyor.
Safra taşları
Kadın vücudu erkeğe kıyasla iki kat daha fazla safra taşı üretiyor. Günde dört bardak kahve içen kadınların içmeyenlere oranla yüzde 25 daha az safra taşından şikayet ettiği kanıtlandı.
Cilt
Yapılan çalışmalarda bilinenin aksine; kahvenin selülite karşı faydalı olduğu görülüyor.

Sabah
Biz Türklerin bütün dünyada da bilinen bir çok kendimize has özellikleri vardır. Örneğin nargile içişimiz, lokumumuz, dönerimiz ve kebabımız gibi. Bunlara örnek olarak birçok şey daha sayabiliriz. Mesela Türk Kahvesi bunlardan birisidir. Türk kahvesi kültürümüze o kadar sağlam bir şekilde yerleşmiştir ki, artık kahve içilmeden kız istenmez, bayanlar toplanmadığı zaman kahve içilmeden muhabbet edilmez ve kahve içilerek edilen hoş bir sohbetin 40 yıl hatırı olur hale gelmiştir. Peki ama kültürümüz için bu kadar önemli olan Türk Kahvesi nasıl yapılır, sağlığımız için yararları ve zararları var mıdır? Bizde bu yazımızda bu konuya değinmek istedik.7

Türk Kahvesi, Türkler tarafından keşfedilen kahve hazırlama ve pişirme metodunun adıdır. Özel bir tadı, köpüğü, kokusu, pişirilişi, ikramıyla kendine özgü bir kimliği ve geleneği vardır. Telvesi ile ikram edilen tek kahve türüdür.

Kahve; hazmı kolaylaştırır, vücuda uyanıklık ve zindelik verir. Ama her şeyin olduğu gibi kahvenin de aşırısının zararı vardır. Türkiye’de kahve yetişmediği hâlde, özel pişirme şekliyle dünyanın pek çok yerinde “Türk Kahvesi” olarak bilinir. Bu bize özel kahveyi daha güzel bir şekilde pişirmek için şu hususlara dikkat etmelisiniz:

Güzel Kahve Pişirmek İçin Şunları Yapabilirsiniz;

* Her şeyden önce kahve için kullanılan su, klorsuz içme suyu olmalıdır. Kireçli bir su olursa, kahveniz tortulaşır ve acır.

* Cezveye kaç kişilik kahve yapıyorsak o miktara göre fincanla su koyun. Bir kişilik kahve için 1 fincan suya, 2 çay kaşığı kahve yeterlidir.

* Eğer kahvenizin az şekerli olmasını istiyorsanız 1, orta şekerli olmasını istiyorsanız 2, şekerli istiyorsanız 3 çay kaşığı şeker koyabilirsiniz.

* Cezve, ateşin üzerine yerleştirildikten sonra içindeki su karıştırılmaz. Fakat kaynamaya başladığı anda kaşıkla karıştırırsanız, kahvenin köpük yaptığını görürsünüz. Kenardaki köpükleri ortaya alıp, karıştırma işlemine son verin.

* Kahvenin taşmasına yakın, yani kahve cezve içinde yükselmeye başladığı anda, cezveyi indirip köpüğü fincanlara pay edin. Bu arada cezveyi hafifçe sallayıp telvenin çökmesini engelleyin. Geriye kalan kahveyi bir taşım daha kaynatıp fincanlara doldurabilirsiniz.

Türk Kahvesinin Özellikleri

Dünyanın en eski kahve pişirme yöntemidir.
Köpük, kahve ve telveden oluşur.
Yumuşak ve kadifemsi köpüğü sayesinde damakta en uzun süre tadını devam ettiren kahve türüdür.
Birkaç dakika şekli bozulmadan kalabilen bu leziz köpüğü sayesinde, uzun süre sıcak kalabilir.
İnce kenarlı fincanda sunulduğu için, diğer kahve türlerine göre daha yavaş soğur ve böylece daha uzun süren bir kahve keyfi sunar.
Yoğun şurupsu kıvamı ile ağızdaki lezzet tomurcuklarını aşırı uyararak hafızada yer eder.
Diğer kahve türlerine göre, daha kıvamlı, yumuşak ve aromatiktir.
Kendine özgü enfes kokusu ve özel köpüğü ile diğer kahvelerden kolaylıkla ayırt edilebilir.
Kahve tutkunları tarafından, kaynatılarak içilebilen tek kahve olarak kabul edilir.
Kahve Falı ile geleceği anlatmak için kullanılan tek kahve türüdür.
Eşsizdir çünkü kahvesi fincanın içindedir ancak telve olarak dibe çöktüğünden filtre edilmesine ve süzülmesine gerek kalmaz.
Hazırlanırken şeker ilave edildiğinden diğer kahvelerde olduğu gibi sonradan tatlandırmaya gerek yoktur.
Sağlıklıdır çünkü fincanın dibinde biriken telvesi içilmez.
Sıklıkla içildiği halde, miktar olarak fazla olmadığından şişkinlik yapmaz.
Diğer kahve türlerine göre, bir içimde daha az kafein içerir.
Pişirilirken, şekeri tercihe göre ilave edildiğinden içime hazır halde sunulan tek kahve türüdür.
Kahveden önce su içilerek, ağızda bulunan önceki tatlar arındırılarak kahve tadının eşsiz bir şekilde tadılması sağlanır.
Türk toplum hayatına da etki eden kahve, dostluğun simgesi haline gelmiş ve “kız isteme” merasimlerinin bir süjesi olmuştur.
Malzemeler
Kahve, şeker, cezve, fincan, çay kaşığı, ocak.

Uyarılar
Öncelikle kahveyi pişirip ocaktan alana kadar başka hiçbir işle uğraşmamanız gerekmektedir. Çünkü kahve sizin bir anlık gafletinizden faydalanıp taşmak için fırsat kollamaktadır. Zaten tarifin en zor kısmı da burası. Buna dikkat ettikten sonra gerisi kolay.

Kurukahveci Mehmet Efendi’den Türk Kahvesi Tarifi
Nefis bir Türk Kahvesi hazırlamak için sadece 2 dakika yeterlidir.
İçme suyunu fincanla ölçerek cezveye koyun . ( Soğuk su kahvede daha iyi olur derler )
Her fincan için iki çay kaşığı kahve (5 gr), iki çay kaşığı şeker ilave edin (şeker arzuya göre).
Kısık ateşte kahve ve şekeri iyice karıştırın.
Bir süre sonra kabaran köpüğü fincanlara pay edin.
Kalan kahveyi bir taşım daha pişirin ve fincanlara boşaltın.
Türk Kahvesi sunulurken yanında su verilmesi âdettir. İçilen su ağzı kahve lezzetine hazırlar.
Tarif: Mehmet Efendi

Kahve Falı Sembollerinin Anlamları
Kahve falı bakmanın en püf noktalarından bir tanesi gördüğünüz telve sembollerine yükleyeceğiniz anlamdır.
İşte bunu güzel yapabilmek için de, hangi sembolün anlamı ne bilmek gerekiyor.

Aşağıdaki mini sözlük, size temel sembollerin anlamlarını gösteriyor. Ama, tabii ki bakan kişinin sembolleri görebilmesi ve sözlükteki anlamları kendi bakış ve hayal gücüyle zenginleştirebilmesi esas önemli olan nokta…

Internet’te kahve falı sözlüğü adı altında pek çok sayfa bulabilirsiniz. Bunların neredeyse hepsi birbirinin kopyasıdır. Zamanında biri emek harcayıp böyle bir sözlük hazırlamış, sonra kopyacı siteler bunu direkt alıp sayfalarına koymuş. Ancak, aşağıdaki sembol listesi tamamen özgündür! Büyük annemin, büyük annesinden öğrendiği sembol manalarıdır. Buradaki özgün içeriği lütfen çalarak kullanmayın. Eğer sitenize koymak istiyorsanız, Türk Kahvem’e mail atarak izin isteyin!
Osmanlılarda kahve
Kahvenin Osmanlı İmparatorluğu’na gelişi konusunda iki hikaye vardır. Birincisine göre, 1554 yılında Suriyeli iki girişimci tarafından (Halepli Hukm ile Şamlı Şems) İstanbul’a getirilmiştir.

Diğer hikayeye göre ise 1517 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın Yemen Valisi olan Özdemir Paşa, lezzetine hayran kaldığı kahveyi İstanbul’a getirmiştir.  Yemen Valisi Özdemir Paşa, böylelikle Yemen’den getirdiği kahveyi saraya taşıyor. Türk kahvesini, sarayın görkemli salonlarında, 40 kişilik kadrolu kahveci ustaları tarafından özenle Sultan’a servis ediliyor. Harem’de cariyelere doğru kahve pişirme dersleri başlıyor.

Hangi hikaye gerçek olursa olsun, doğru olan nokta kahvenin ve kahve kültürünün hızla Türkler arasında yayıldığı.  İlk olarak Tahtakale’de açılan ve tüm şehre hızla yayılan kahvehaneler sayesinde halk kahveyle tanıştı. Günün her saati kitap ve güzel yazıların okunduğu, satranç ve tavlanın oynandığı, şiir ve edebiyat sohbetlerinin yapıldığı kahvehaneler ve kahve kültürü dönemin sosyal hayatına damgasını vurdu.

Saray mutfağında ve evlerde yerini alan kahve, çok miktarda tüketilmeye başlandı. Çiğ kahve çekirdekleri tavalarda kavrulduktan sonra dibeklerde dövülerek cezvelerde pişirilmek suretiyle içiliyor ve en itibarlı dostlara büyük bir özenle ikram ediliyordu.

Türkler tarafından bulunan yepyeni hazırlama metodu sayesinde kahve, güğüm ve cezvelerde pişirilerek Türk kahvesi adını aldı.

Osmanlılardan Avrupa’ya
Türk kahvesine olan ilgi Osmanlı toprakları ile sınırlı kalmadı… 1615’te Venedikli ve 1650’de Marsilyalı tacirler de Türk Kahvesini dünyaya yayıyorlar. İtalyan gezgin Pietro della Valle tattığı ve hayran kaldığı içecekle ilgili değişik bilgileri arkadaşlarına anlatıyor. Ancak, bu tarihlerde kahve yaygın bir şekilde Avrupa’da tüketilmeye başlanmıyor. Zira bir yandan din, diğer yandan tıp adamları bu gizemli içecek hakkında hiç de olumlu yorumlar da bulunmuyor!

Türk kahvesinin Avrupa’da tanınmasını sağlayan bir diğer olay ise diplomatik bir girişim. 1669’da Osmanlı Sefiri Hoşsohbet Nüktedan Süleyman Ağa,  Osmanlı İmparatorluğu ile Fransa Krallığı arasındaki ilişkiler için Paris’e gönderiliyor. Süleyman Ağa’nın XIV. Louis’yi ziyareti pek güzel geçmese de Süleyman Ağa’nın Paris’te 20 kişilik maiyeti ile kaldığı sırada Türk kahvesini Paris sosyetesine ikram ediliyor. Ağa Paris’ten ayrılırken, kahvecisi Paris’te kalır ve bir kahvehane açar…

Fakat, Türk kahvesini Avrupa’ya esas kök salışının gerisinde bir savaş var… Avusturyalılar 1683’te Osmanlı Ordusu’nun Viyana Kuşatması sayesinde tanışıyor kahveyle. Viyana kapılarından geri çekilen Osmanlı Ordusu yaklaşık 250 kg kahveyi orada bırakıyor. Aslında, bu kahve çuvalları neredeyse  Viyanalı askerler tarafından deve yemi sanıldıkları için Tuna’ya dökülecekti. Ancak, Türk kültürünü yakından tanıyan bir Avusturya ajanı olan George Kolschitzki, bu kahvelerle Viyana’da bir kahvehane açar…

Böylelikle, Türk kahvesi kültürü yavaş yavaş tüm Batı ülkelerine yayılmaya başlar…

Her ne kadar günümüzde “Yunan Kahvesi”, “Ermeni Kahvesi” gibi taklit isimler altında başka ülkeler tarafından sahip çıkılmaya çalışılsa da Türk kahvesi, kendine has özellikleri ile yurdumuzda yaratılan ve buradan tüm dünyaya yayılan nostaljik bir tad olarak dünyadaki yerini almıştır…

Kahve Falı Sembolleri

A

ADA: Ummadık bir fırsat.

AĞAÇ: Uzun ömür.

AĞ: Kapınızda bekleyen tehlike.

AHÇI: Kısa sürede olabilecek mutluluk.

AHTAPOT: Dikkatli olun.

AİLE: Sevindirici haber.

AKREP: Çevrenizde kötü niyetliler var.

AKBABA: Borçlanmamalısınız.

ALEV: Büyük bir aşk bekliyor!

ALYANS: Sevgilinizle problem yaşayacak ama barışacaksınız.

AMPUL: Çok büyük problemler yaşayacaksınız.

ANAHTAR: Uzun süredir beklediğiniz şeyler gerçekleşecek.

ARABA: Sizi seven insanlardan yardım göreceksiniz.

ARI: Dertleriniz ortadan kalkacak.

ARSLAN: Ailenizden, yakın çevrenizden bir büyük elinizden tutacak.

ASKER: Sıkıntılı zamanlar yaşacak ama aşacaksınız.

AT: Zenginlik.

AT NALI: Çok hayırlı olay olacak.

ATEŞ: Çok sevdiğiniz birisinden kısa süreli bir ayrılık yaşayabilirsiniz.

AVUÇ: Kötü alışkanlıklarınızı bırakacaksınız.

AY: Kariyeriniz yükselecek.

AYAK: Sevdiğiniz birine yardım edeceksiniz.

AYI: Büyük bir korku yaşayacaksınız.

B
BACA: Sevindirici haber.

BACAK: Para kaybedeceksiniz.

BADEM: Talihiniz dönecek.

BAHRİYELİ: Büyük ama geçici mutluluk.

BALIK: Bolluk.

BALON: Tartışmalar yaşayacaksınız.

BALTA: Belalarınız bitecek.

BARDAK: Sevginizi açıklayacaksınız.

BASAMAK: Hayalleriniz adım adım gerçekleşiyor.

BASTON: Kazanç.

BAŞ: Para ya da çocuk sahibi olacaksınız.

BAŞAK: Huzur.

BATAN GÜNEŞ: Kısa sürede güzel haber.

BAVUL: Ciddi karar.

BAYKUŞ: Arkadaşlarınıza dikkat, içlerinde sinsiler var.

BAYRAK: Huzur.

BEBEK: Bir karar arifesindesiniz.

BEŞİK: Evlilik. Evliyseniz çocuk kararı alabilirsiniz.

BIÇAK: Kısmetiniz açılacak.

BİLGİSAYAR: Büyük kısmet.

BİNA: Çevrenizdekilerin size saygısı artacak.

BOĞA: Kazanç.

BOYNUZ: Dedikoduya dikkat edin.

BUĞDAY: Para gelecek.

BULUT: Huzursuzluk.

BURUN: Akıl danışacak bir dost gelecek.

C
CAMİİ: Ailenizden yardım gelecek.

CANAVAR: Dost görünen düşmanlarınız pişman olacak.

CENAZE: Yolculuk.

CETVEL: Hayırlı gelişme.

CIMBIZ : Zor günler gelecek ama kısa sürede geçecek.

CÜCE: Büyük tehlike yanı başınızda.

Ç
ÇAN: Üzücü bir haber.

ÇANTA: Az miktar kazanç.

ÇAPA: Büyük başarı.

ÇARPI: Hayalleriniz, beklentileriniz değişecek.

ÇAYDANLIK: Yeni arkadaşlar.

ÇEKİÇ: Sorunlar bitecek.

ÇİÇEK: Seyahat. (Türk Kahvem)

ÇİZGİ: Önemsiz bir hastalık kapınızda.

ÇİZME: Kısa yolculuk.

ÇOCUK: Bekarsanız evlilik, evliyseniz kazanç.

ÇORAP: Büyük bir beladan kurtulacaksınız, ama sabırlı olun.

D
DAĞ: Beklentileriniz gerçek olacak.

DALGIÇ: Dostlarınızdan kazık yiyeceksiniz.

DANS: Büyük bir para ile çok rahatlayacaksınız.

DAVUL: Arsız komşu edineceksiniz.

DEFTER: İşyerinde güzellikler.

DEMİRYOLU: Babanızla aranız açılacak.

DENİZALTI: Periskopu görünüyorsa huzur, yoksa iç bunaltıcı haber.

DENİZKIZI: Büyük bir başarı ihtimali.

DENİZ: Huzurla huzursuzluk iç içe.

DEVE: Zorlu bir yolculuk ama sonu güzel.

DEVEKUŞU: Büyük para.

DİŞ: Sağlık problemi yaşayabilirsiniz.

DOKTOR: Hayatınıza bir kurtarıcı girecek.

DOLUNAY: Yeni bir aşk kapıda.

DOMUZ: Patronunuz, amiriniz size dert çıkaracak.

DUDAK: Eşya kaybedeceksiniz.

DÜĞME: İlişkiniz tıkanacak ama tez sürede çözülecek bu sorun.

DÜMEN: Çok zorlu günler geliyor.

DÜRBÜN: Uykusuzluk çekeceksiniz, 6 ay kadar.

DÜDÜK: Neşeli bir adamdan güzel bir haber gelecek.

E
EKMEK: Kısa sürede büyük ödemeler yapacaksınız.

EL: Bu sembol, bakan kişinin niyetine göre anlam döker…

ELBİSE: Bereket.

ELDİVEN: Büyük tehlikeden kıl payı kurutlma.

ELMA: Beklemediğiniz bir para.

EV: İyileşeceksiniz.

F
FARE: Kazancınıza ortak olan birileri var.

FENER: Büyük mutluluk.

FINDIK: Huzursuzluğunuz sona eriyor.

FİL: Sükûnet.

FİNCAN: Bu fal gerçek çıkmayacak!

G
GAZETE: Bir süre dedikodudan kesin uzak durmalısınız, yoksa para kaybedeceksiniz!

GELİN: Beklenmedik ve büyük bir mutluluk.

GEMİ: Dertleriniz bir anda buharlaşacak.

GÜL: Beklediğiniz ama görmeyi ummadığınız birini göreceksiniz.

GÜNEŞ: Dertleriniz bitecek.

GÜVERCİN: Aşkınızı itiraf edeceksiniz. (Türk Kahvem)

GÖZ: Kirpik varsa dertler bitiyor, yoksa yeni sorunlar göreceksiniz.

GÖZLÜK: Yardım alacaksınız.

H
HALKA: Büyük bir dert gelmek üzere.

HANÇER: Ummadığınız bir para gelecek ama çar çur olacak.

HAVUÇ: Nedensiz mutluluk.

HAYVAN: Çok zor bir işi başaracaksınız.

HEMŞİRE: Ailenizden biri sağlık sorunu yaşayabilir.

HİLAL: Güzel haber.

I
IRMAK: Sürprizler yaşayacaksınız.

İ
İĞNE: Güzel haberler gelecek.

İHTİYAR: Gelecek yıl çok güzel gelişmeler olacak.

İMAM: Kötü bir haber kapınızda.

İMPARATOR: Şans oyununda para.

İNCİ: İçiniz huzurla dolacak.

İNCİR: Kısa bir yolculukla büyük kazanç.

İNSAN: Tek bir kişi ise huzur, iki ya da daha çoksa problem.

İP: Yolculuk.

İSKAMBİL: Büyük dertler kolay çabalarla bitecek.

J
JİLET: Dertler bitecek.

JETON: Ani bir para gelecek ve size büyük mutluluk verecek.

K
KABE: Çok büyük şans.

KABİR: Bir süre akrabalarınızla görüşmeyin, yoksa başınıza bela gelecek.

KADEH: Sırlarınız açığa çıkacak.

KADIN: Bereket. Evli kadına fal bakılıyorsa ve kadın sembolü yaşlıysa erkeği elden gitmek üzere!

KAFA: İyi biriyle tanışacaksınız.

KALE: Dostlarınıza güvenin.

KALKAN: Aklınızdakileri uygulayın.

KALP: Sorunlarınız bitecek.

KANAT: Uzun bir yolculuk.

KAPI: Sevmediğiniz biri iyi haber getirecek.

KAPLUMBAĞA: Yeni bir aşk.

KARE: Umduğunuz bir paraya kavuşacaksınız.

KARGA: Çok güzel bir haber gelecek.

KARINCA: Bol kazanç ama çok çalışarak elde edebileceksiniz.

KASE: İşinizde güzel gelişmeler.

KAŞIK: Fırsat gelecek ama kaçıracaksınız.

KAZMA: Çok para geçecek elinize, bunlarla hayır işi yapmazsanız büyük problemler yaşayacaksınız. (Türk Kahvem)

KEDİ: Fal bakanın nasıl anlam yükleyeceğine göre değişir!

KELEBEK: Çok büyük çileler çekecekseniz ama mutlak mutluluk var sonunda.

KEMAN: Bencilce hatalar işleyeceksiniz.

KILIÇ: Sevgiliniz hediye alacak.

KIRLANGIÇ: Küçük bir iyilikten büyük kazanç sağlayacaksınız.

KİLİT: Girişimleriniz başarılı sonuç verecek.

KİRAZ: Çok büyük sabırsızlıkla beklediğiniz neyse o olacak.

KİRPİ: Acı bir haber gelecek.

KİTAP: Sağlığınız düzelecek.

KÖPEK: İlişkide problem, neden bir başka kişi olacak.

KÖPEK BALIĞI: Annenizden büyük bir haber gelecek.

KÖPRÜ: Uzakta bir şehirden mutlu haber.

KURBAĞA: İşyerinde ciddi bir konuşma yapacaksınız.

KURT: Size dost görünen bir arkadaşınızdan ihanet göreceksiniz.

KUŞ: Kısa sürede bereket.

bulacaksınız.

KUZU: Sevinçli bir haber alır almaz kötü bir tanesi de gelecek.

KÜPE: Beklenmedik para.

KÜREK: Fiziksel bir sorun yaşayacaksınız.

L
LAMBA: İş gezisi.

M
MADALYA: Kaybettiğiniz paranızı bulacaksınız.

MAĞARA: Zorlu bir seyahat.

MAKAS: Kendinizi her şeyi yapacak kadar iyi hissedeceksiniz.

MANDA: Tatlı bir haber gelecek, batıdan.

MANGAL: Çok beklediğiniz bir haber yakın zamanda geliyor.

MARTI: Sizi üzecek pek çok kötü haber gelecek. (Türk Kahvem)

MASA: Sınava girecek bir yakınınız büyük başarı alacak.

MEKTUP: İçinizdeki dertleri birine anlatacaksınız.

MEYVE: Çok bekleyecek ama başaracaksınız.

MEZAR TAŞI: Uzun ömür.

MIZRAK: İlişkinizde mutlu bir dönemece gireceksiniz.

MİDYE: Ciddi sağlık sorunları.

MİNARE: Ramazan’da büyük bir dert yaşayacaksınız.

MUM: Cinsel açıdan çok keyifli olacaksınız.

N
NAL: Büyük şans.

NAMAZ: Beklemediğiniz bir hayır.

NAR: Küçük ama sonuçta büyük bir dert.

O
OK: Sabırsızlığınız geçecek.

ORAK: Küs arkadaşlarınızla barışacaksınız.

OTOMOBİL: Para harcayacaksınız kısa zamanda, ama size büyük bir artı sağlayacak.

Ö
ÖĞRENCİ: Yeni bir dönem olacak hayatınızda.

ÖRÜMCEK: Kişilik sorunları yaşayacaksınız.

P
PALTO: Çok beklediğiniz bir haber bir türlü gelmeyecek.

PANTOLON: Sarı birinden güzel bir haber.

PAMUK: Boğulma tehlikesine dikkat.

PAPAĞAN: Dostlarınız artacak.

PAPATYA: Ziyaret.

PARA: Planlarınızı ertelemeyin.

PASTA: Güzel haber.

PENCERE: Sağlık.

PERGEL: Gizlediğiniz bir iş, başarıyla bitecek.

PİL: Mutluluk.

PİPO: Şüphe.

POLİS: Çok büyük acı.

POSTACI: Büyük bir keyifle yola çıkacaksınız.

R
RAKI ŞİŞESİ: Ani ama büyük bir mutluluk.

S
SAAT: Daha sakin olacaksınız.

SABUN: Dertleriniz devam edecek.

SAÇ: Bol kazanç.

SAKAL: Kardeşiniz başarıya kavuşacak. (Türk Kahvem)

SAZ: Doktora gidecek ama kötü haber almayacaksınız.

SİGARA: Güçlükler bitecek.

SİLAH: Çevrenizdeki kötü insanları tanıyacaksınız.

SİNEK: Çok güzel bir davet alacaksınız.

SOLUCAN: Sahte dostlara dikkat!

SORU İŞARETİ: Sevgiliniz sizden bir sır saklıyor.

SÜPÜRGE: Ertelediğiniz bir gezi olacak.

ŞEMSİYE: Az bir harcamayla güzel bir gelişme olacak.

ŞEYTAN: Eski dostlara dikkat edin, kötülük planlıyorlar!

ŞİŞE: Sırlarınızı herkese anlatmayın!

TABAK: Mülk edineceksiniz.

TABUT: Babanızın sağlık problemleri bitecek.

TAHT: Uzun seyahat.

TARAK: Yeni bir işe gireceksiniz.

TAVŞAN: Önce büyük huzur, sonra büyük çöküş.

TELEFON: Sevindirici haber.

TENCERE: Sevgilinizi anlamsız yere kıracaksınız.

TESBİH: Hayatınızda bir ilk gerçekleşecek.

TESTERE: Sahte dostluklarınız bitecek.

TESTİ: Bir arkadaşınıza yalan söylüyorsunuz, bunu öğrenecek.

U
UÇAK: Kısa seyahat.

UÇURTMA: Zorluklar içinde mutlu olacaksınız.

USTURA: Bir büyüğünüz sizi koruyacak. (Türk Kahvem)

Ü
ÜTÜ: Eskilerden iyi bir haber gelecekç

V
VÜCUT: Erkek vücudu ise büyük şans, kadın vücudu ise önce bahtsızlık sonra çok büyük şans.

Y
YANARDAĞ: Eski sevgiliden haber gelecek.

YAPRAK: Hasta olabilirsiniz, dikkat edin!

YARIMAY: Planladığınız işi yapın.

YATAK: Kararsızlığı bırakın.

YELKEN: Kısa süreli yolculuk.

YENGEÇ: Çok iyi bir dost edineceksiniz.

YILDIZ: Büyük bir dert hemen yanı başınızda, dikkat!

YUMURTA: Fal bakana göre anlamı değişir!

YOL: Huzursuzluğunuz geçecek.

Z
ZAR: Şanssız döneme gireceksiniz hayatınızda.

ZARF: Annenizle sevgilinizin arası açılacak.

ZEYTİN: Çok hayırlı bir haber.

Ergunca

Yazar Ergunca

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir