Tollund Adamı: Geçmişten Gelen Mumya

Tollund Adamı: Geçmişten Gelen Mumya

Tollund Adamı, MÖ 4. yüzyılda yaşamış ve doğal şartlarla kendiliğinden mumyalanmış bir adamın cesedidir. 1950 yılında Danimarka’daki Jutland Yarımadası’nda bir turba bataklığına gömülü olarak bulunmuştur. Bu tür buluntular bataklık cesetleri olarak adlandırılır. Tollund Adamı o kadar iyi saklanmıştır ki, özellikle başı ve yüzü değişmeden günümüze gelmiştir. Bu yüzden ilk bulunduğunda Tollund adamının yakın zamanda öldürülmüş bir cinayet kurbanı olduğu sanılmıştır.

Tollund Adamı’nın boynunda deri bir kordonla asılarak öldürüldüğü anlaşılmıştır. Ölümünden sonra turba bataklığındaki asidite, Tollund Adamı’nın kemiklerini ve bozulmamış ancak küçülmüş bir beyin ve içeriğiyle birlikte bağırsakları dahil olmak üzere yumuşak dokularının çoğunu korumuştur. Tollund Adamı’nın derisi ve tırnakları bataklığın oksijensiz ortamında geçirilen binlerce yıl boyunca kararmıştır. Ancak turbayı oluşturan ana yosun olan sphagnum yosunu bozunduğunda ortaya çıkan kimyasallar nedeniyle tam olarak çürümeden günümüze kalmıştır.

Tollund Adamı’nın neden öldürüldüğü hala bir gizemdir. Bazı araştırmacılar, onun bir insan kurbanı olduğunu, belki de bereket tanrıçası Nerthus’a sunulduğunu düşünmektedir. Bazıları ise, onun bir suçlu olduğunu, belki de bir hırsızlık, cinayet veya zina suçundan dolayı idam edildiğini ileri sürmektedir. Tollund Adamı’nın ölümü, Demir Çağı Avrupa’sında yaşayan insanların inançları, gelenekleri ve yaşam tarzları hakkında bize ipuçları vermektedir.

Tollund Adamı’nın ölümü hakkında bilinenler şunlardır:

– Tollund Adamı, boynunda deri bir kordonla asılarak öldürülmüştür.
– Tollund Adamı’nın ölümü, MÖ 405 ile 380 yılları arasında bir zamanda gerçekleşmiştir.
– Tollund Adamı’nın neden öldürüldüğü hala bir gizemdir. Bazı araştırmacılar, onun bir insan kurbanı olduğunu, belki de bereket tanrıçası Nerthus’a sunulduğunu düşünmektedir. Bazıları ise, onun bir suçlu olduğunu, belki de bir hırsızlık, cinayet veya zina suçundan dolayı idam edildiğini ileri sürmektedir.

Tollund Adamı’nın ölümü, Demir Çağı Avrupa’sında yaşayan insanların inançları, gelenekleri ve yaşam tarzları hakkında bize ipuçları vermektedir.

Konu; Kerim Usta tarafından, kaynak ve resim eklenerek, yeniden güncellendi.

Kaynak:

“Tollund Adamı: Geçmişten Gelen Mumya” üzerine 2 yorum

Yorum yapın