Tayland Hakkında Bilgi


En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 1 Kasım 2019 Kerim Usta

Tayland Asya’nın en önemli turizm destinasyonlarından birisi. Çin, Malezya ve Hong Kong’dan sonra bölgenin en çok turist çeken ülkesi konumunda. Ülke coğrafi bakımdan 4 bölgeye ayrılıyor.Dağlık Kuzey bölgesi renkli orkideler ve otantik elsanatlarının diyarıdır. Yüksek yaylaların bulunduğu Kuzey Doğu bölgesi arkeolojik ve
antropolojik gizemlerle doludur. Ovalık Orta kesimde ise uçsuz bucaksız prinç tarlaları ve meyve bahçeleri uzanırlar. Ülkenin doğu plajları ve baskent Bangkok da bu bölgede yer alır. En ucunda Malezya’nın yer aldığı yarımada biçimindeki Güney’de ise ülkenin Phuket,Pattaya gibi ünlü tropikal plajları ve ıssız adaları bulunur.
Baskent Bangkok, Tayland’a ait yasam tarzının tam anlamıyla hissedildiği sehirlerden birisi.

Bangkok Thai dilinde “Melekler Sehri ” anlamına geliyor. Zaten Bangkok’ta 400’den fazla tapınak olduğu için
“Tapınaklar Sehri” de deniyor. Sehirde birçok tapınak UNESCO koruması altında bulunuyor. Wat Pho, WatArun, Wat Traimit Bangkok’un en ünlü tapınaklarından.Turistik açıdan oldukça ilgi gören Maenam Chao Phraya Nehri, aynı zamanda önemli bir su yolu. Kral Rama III Anıtı,Ulusal Müze, Pag Khalong Talat Parkı, 50 metreye varan kraliyet kayıkları sehrin diğer önemli turistik cazibeleri arasında. Phuket, Tayland’ın en büyük adası.

Palmiye ağaçlarının altında güneşlenmek, masmavi denizinde serinlemek, su altı ve su üstü sporları yapmak için oldukça ideal bir ada olan Phuket, ayrıca golf federasyonu tarafından tescillenmis golf sahalarıyla da ünlü. Pattaya, eğlence, alısveris, spor, deniz & kum& günes ile tatilde ihtiyaç duyulabilecek birçok aktiviteye olanak sağlayan bir turistik bölge. Yılda yaklasık 5 milyon turisti ağırlayan Pattaya’da 300 civarında otel bulunuyor.Kansız darbe turizmi etkilemedi.Tayland, geçen yıl Eylül ayında Basbakan Thaksin Shinawatra hükümetine karsı General SonthiBoonyaratglin’in liderliğinde yapılan kansız darbeye rağmen turizmde iyi bir yıl geçirdi. Ülkeye gelen yabancı ziyaretçi sayısının yüzde 2 civarında yükselisle 14.8 milyona ulastığı tahmin ediliyor. Bu rakam 2000 yılında sadece 9 milyondu.

Paylaşabilirsiniz
Avatar

Yazar Kerim Usta

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir