Sylvester Stallone Kimdir?

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 18 Nisan 2021 Kerim Usta

Sylvester Stallone Kimdir?

Sylvester Stallone Kimdir…?

Tam adı “Sylvester Gardenzio Stallone” olan Sylvester Stallone, 6 Temmuz 1946 tarihinde ABD’de New York kentinde dünyaya gelmiştir. Babası aslen İtalyalı olan Stallone’nin annesi de yarı Fransız ve yarı Alman’dır. New York’ta yer alan İtalyan mahallesinde çocukluğu geçiren oyuncunun annesi ve babası aralarında yaşanan anlaşmazlıklar neticesinde boşanmışlar, Stallone da daha 16 yaşındayken lise öğrenimini görmek adına Philadelphia’ya Lincoln Lisesi’ne gitmek için taşınmıştır.

Okul dönemini bir dönem huzursuz ve uyumsuz bir öğrenci olarak geçirse de, ergenlik çağlarını atlattıktan sonra daha bilinçli bir öğrenci olmuş, okul ve askeriye arasında başarılı bir öğrenim hayatı geçirmeye özen göstermiştir. Miami Üniversitesi’nde, Miami Dade College’da ve Charlotte Hall Military Academy’de eğitim görmüştür.

Sylvester Stallone’un dönüm noktaları
Tarihler 1970 senesini gösterdiğinde, Sylvester Stallone kötü ve buhranlı süreçler geçirmiş; 24 yaşındayken “The Party at Kitty and Stud’s” isimli bir +18 filmde rol alan oyuncu, bu olaydan sonra sinema sektörüne düzgün bir şekilde girmeyi arzu etmeye başlamış; bu isteğinin üzerine ilk kez bu olaydan bir sonraki yıl kendisi ilk kez profesyonel oyuncu olarak “Bananas” filminde rol almıştır.

Bu filmin üzerinden geçen 5 yıl içerisinde, Sylvester Stallone bu sinema sektörünün her şeyine hakim olmak istediği kararını almış; bir gün oturup ilerde kendisini çok meşhur edecek “Rocky” filminin senaryosunu kaleme almaya başlamıştır. Rocky filmi ilk çıktığı filminden itibaren çok beğenilmiş daha sonra bu film seriye dönüştürülerek toplam 5 filme tamamlanmıştır.

Rocky filminin her bir detayını kendisi kaleme alan ve filmin yönetmenliğini de üstlenen Sylvester Stallone, böylelikle kendisinin nasıl usta bir yönetmenlik dehasının ve senaristlik yeteneğinin olduğunu rahatlıkla gözler önüne sermektedir. Rocky filminin ilkinin ardından çekilen ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci filmlerin hepsinde yönetmen koltuğundaki kişinin Sylvester Stallone olduğu görülür.

Sylvester Stallone Kimdir?

Sylvester Stallone ve Rocky filmi
1976 senesinden itibaren gün geçtikçe kendisine bir şöhret kazandıran Rocky filminde Stallone, İtalyan bir boksör olan Rocky Balboa’nın hayatını anlatmıştır. Bu filmdeki ana karakterin isminin “Rocky” olarak seçilmesinde ise, 1956 yılında boksu yenilmiş bir şekilde bırakan, öncesinde ağırsiklet boks şampiyonu olan Rocky Marciano’dan esinlenildiği yönünde düşünceler bulunmaktadır.

Stallone’un bu filmlerle bu kadar bağdaşlık kurması, filmlerinde kendi düşüncelerini de yansıtabildiği durumundan kaynaklanmaktadır. Örnek verilecek olursa, filmin bazı kısımlarında bazen bir maçta Rus boksör nakavt edilirken, diğer bir filmde başka bir sahnede siyahi bir boksör de nakavt edilebilmektedir. Burada asıl varılacak sonuç, oyuncunun hem Rus ideolojisinden bir parçayı hem de Amerikan siyahileriyle ilgili düşüncelerini filmine yansıttığı gerçeğidir.

Sylvester Stallone Kimdir?

Sylvester Stallone ve Rambo filmi
Yazımızın başından beri bahsettiğimiz Rocky filmiyle oldukça başarılı bir çıkışa imza atan ve yıldızını ilk olarak bu filmle parlatan Sylvester Stallone, aslında mesleki tarihinde altın noktayı 1982 yılında vizyona giren “İlk Kan” filmindeki John Rambo karakteriyle yakalamıştır. Slyvester Stallone denilince aklımıza gelen kafasındaki bant, terlemiş kas yığını vücudu ve baygın bakışlarıyla kaslarını gösterdiği sahneler hep bu filmden günümüze kadar hafızalarda kalanlardır.

Halkın bu filme diğerlerinden daha çok rağbet göstermesi, kaçınılmaz olarak bu filmin de bir önceki gibi tek film olmaktan çıkıp bir seri filmi olması durumu meydana gelmiştir. Önce 1985 yılında ardından 1988 yılında devam filmleri çekilen Rambo serisi, en son 2008 yılında Rambo 4 filminin çekilmesiyle son bulmuştur.

Sylvester Stallone ve evlilik hayatı

İlk eşi olan Sasha Stallone’dan bir oğlu olmuş ve ismi Sage Stallone konulmuştur. Oyuncunun oğluna 1982 yılında otistik teşhisi konuşmasının ardından 1985’te bu strese daha fazla dayanamayıp boşanan Stallone, ardından Brigitte Nelson isimli mankenle dünya evine girmiştir.

Bu evlilik de çok sürmeyerek sona ermiş, 18 ay sonra çiftler boşanmışlardır. 80’li yıllarda Jennifer Flavin isimli mankenle tanışan Stallone bu mankenle dünya evine girmiştir. Bu evliliğinden Sofia Stallone isimli bir kızı olan oyuncuya çocuk konusunda ikinci bir darbe gelmiş ve bu evladının da kalbinin delik olduğu öğrenilmiştir.

Ergunca Yayımladı.

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir