Sünnet Nedir?


En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 26 Mayıs 2020 Kerim Usta

Sünnet Nedir?Sünnet Nedir?
Esselamu Aleyküm Ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Değerli Kardeşlerim,
Sünnet nedir bilirmisiniz..?Bugün bunun üzerine konuşalım dedim. İnşallah anlatımdan ziyade bir sohbet,muhabbet hemde bilgi tazeleme ve en önemlisi de rasulu kibriya efendimizin ve dünyaya geliş sebeplerinden biri tebliğci olması hasebiyle ,bizde inşallah tebliğ edelim.O yüce insanın insanlık alemine Dini islamı hangi şartlarda olursa olsun anlatmaktı tek gayesi.
Sünnet-i hasenesine kurban olduğum,gül kokulu efendimiz.Biz sende gördük insanlığı sevmeyi sende tattık acıyı,seninle irkildik çektiğin elemi.Yüceler yücesi rabbimize söz verdin ümmetin için .Sünnet bu değilde nedir…?

Burağa bin dediler,binmem dedin ümmetim binmedikten sonra.Sünnet bu değilde nedir….? Cenneti alaya gir dediler ümmetim girmeden girmem dedin ya rasulallah.sünnet bu değilde nedir…? Hep ümmeti düşündün.Hani zor şartlarda davet ettin insanlığı islama.Tayfte taşlandın,üzerine deve işkembesi attılar,yollarına diken döktüler,”Yarabbi bilmiyorlar cahildir onlar dedin” ya rasullah,sünnet bu değilde nedir.

Kırmadan annelerimizi Ayşeyi,Haticeyi ve Üzmeden Muhammedi sevginle baktın onlara ya nebi.Sünnet bu değilde nedir…? Ya rasulallah affet bizi sana layık bir ümmet olamadık.Yerle yeksan olduk.Mahcubuz efendimiz.
Yetimlerin babası olmaktı sünnet,Allah’a adanmaktı sünnet,Kuranı kerimle terbiye olmaktı sünnet.Gecenin bir yarısı kalkıp teveccüh kılmaktı sünnet.Kuşu ölen çocuğa baş sağlığına gitmekti sünnet.

Torunları Ali ve Hasan efendimizi sırtında taşımaktı sünnet.Bende sizin gibi beşerim demekti sünnet.Ya rasulullah sünnet sendin,O güzel namaz kılışındı,tatlı dilindi,sünnet.Ne yazık ki biz sana layık ümmet olamadık.Sen; biliyoruz ki;bütün peygamberler tahtlarında beklerken ümmeti, ümmeti nidalarıyla bizim için çabalıyorsun.sünnet bu değilde nedir…?

Değerli kardeşlerim rasulullah efendimizin her türlü yaptığı,yediği,içtiği,söylediği kelamı sünnettir.İnşallah bizde o büyük insana ümmet olmak istiyorsak onun gibi olmamız şarttır.Ama harfiyyen onun gibi yaşayıp sünneti seniyyelerine uymak gerekli. Ozaman işte Rabbimin dostluğunu kazanmamızda aşikardır.Yaradan alemleri yaratmasının sebeblerinden biri de rasulullah efendimizdir.”Levlâke levlâke Lema halaktül-eflâk Sen olmasaydın, sen Ben âlemi yaratmazdım.” Hadisi kudside böylece söylüyor rabbül alemin.
Değerli kardeşlerim,işte budur sünnet.Sünnetlere uy ki;kurtuluşa eresin.Biraz olsun aleyhissalatu vesselam efendimizi seviyorsak ona uyalım.zaten zorunluyuz dostlar.Tabiyetimiz ehli sünnet vel cemaat olmasıdır.İnşallah bundan sonra sımsıkı sarılalım.Rabbimin rahmeti Peygamberimizin salavatı üzerinize olsun.”Allahümme salli ala seyyidina muhammedin ve ala ali seyyidina muhammed.”
Selam ve Dua ile esen kalın…

Ergün KÜÇÜKTOPCU
kerimusta.com
Yönetici

Konuyu Paylaş
Avatar

Yazar Ergunca

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir