Stor Perde Nasıl Temizlenir?

Stor Perde Temizliği

Stor Perde Nasıl Temizlenir ?

Stor perde yıkama. Kadınların modern çağda evlerinde kolaylıkla kullandıkları, temizliklerini dahi kendileri stor perde nasıl takılır ve stor perde nasıl çıkarılır sorularını araştırdıktan sonra kolaylıkla yapabildikleri stor perdeler iyice revaçtadır.

Stor perde modelleri hem çeşit çeşit hem de renk renk olabildiği gibi, çoğu çeşidin kimyasal bir işleme gerek duyulmadan evde de hazırlanacak ortamla kolaylıkla temizlenebilmesi mümkündür.

İşte tam olarak bu temizlenme kolaylığı, perdecilerde stor perde fiyatlarında bir ufak oynamalara da belirli durumlarda yol açabilmektedir. Stor perdeyle hemen hemen aynı olan zebra perdeler de, zebra perde nasıl temizlenir araştırılarak evde kolaylıkla temizliği sağlanabilecek perde çeşitleri arasındadır.

Bahsettiğimiz bu stor perdeler ve zebra perdeler, yüzde yüz polyester iplikten üretilmektedir. Bazı farklı modellerde ise pamuk ve keten de kullanılabilir. Ancak temizlikleri söz konusu olduğunda, asıl önemli olan kumaş içerikleri değil üzerilerine kaplama yapılan APRE maddesidir.

Bu kaplama, perdenin her iki tarafına da yapılarak kumaş yapısının havayla olan irtibatını engellemektedir. Böylelikle de stor perdenin olması gereken sertliğe ve plastiğimsi yapıya ulaşması kolaylaşmaktadır.

Ancak yapılan bu işlemler, stor perdelerin de diğer perdeler gibi kirlenmesine ve kötü bir görüntüye kavuşmasına engel olmamaktadır. Üstelik dış kaplamasına rağmen bu perdeler krem renginde, taba renginde ya da beyaz renkteyse biriken kirler daha belirgin ve göz estetiği için daha rahatsız edici olabilmektedir.

Stor perde nasıl yıkanır?

Stor perde nasıl temizlenir evde araştırılarak çok rahat yapılabilecek bir uygulamadır. Üstelik güneşlik stor perde nasıl temizlenir ya da kumaş stor perde nasıl temizlenir gibi soruların cevapları bireylere aynı cevapları sunmaktadır. Stor perdenin kolayca nasıl yıkanacağı ise şu şekilde açıklanabilir;

Perdeler ilk önce duvara asılı oldukları mekanizmadan çıkartılırlar.

  • Küvet ılık suyla doldurulduktan sonra içerisine bir fincan miktarında çamaşır deterjanı ilave edilir. Eğer storunuzun rengi beyaz ve çok açık renkse, renk durumunu etkilemeyen bir beyazlatıcı ürün de kullanmanız mümkündür.
  • Perdeyi küvete yerleştirerek 3 saat boyunca bu suyun içerisinde bekletin. Ancak bu yerleştirme içerisinde perdenin katlanma yerlerine dikkat ederek ekstradan bir kırışıklık oluşmamasına özen gösterin.
  • Perdenin üzerindeki lekelenmelere bir dış fırçasıyla çok bastırmadan da müdahale edebilirsiniz.
  • Üç saat geçtikten sonra perdeleri sudan çıkararak temizliğini kontrol edin. Eğer tam olarak temizlenmediğini düşünüyorsanız aynı işlemi küveti bir daha doldurarak yapabilir ve perdeyi yine 3 saat boyunca suda bekletebilirsiniz.

Dip Not:

Ayrıca müstakil evleri veya uygun yerleri bulunanlar, perde takılan saç kilitleri ayrıca alarak , dışarda düz bir demir veya tahtaya montaj yapabilirler. Buraya evden çıkardığımız perdeleri takarak storu açınız. Düz duran perdeyi bildiğimiz beyaz kalıp sabunu ile yumuşak bir bezle dikkatlice bastırmadan temizleyebilirisiniz. Perdeyi kırmamaya özen gösterin. Sonrasında sabunlu yerlere su tutarak perdeyi toparlamadan açık şekilde kurutunuz. Şahsen ben bunu uyguluyorum. (Kerim Usta)

Yorum yapın