Spirulina Hakkında Bilgi

Spirulina Hakkında Bilgi

Spirulina

Son zamanların ‘süper besin’ veya ‘denizden gelen mucize‘ gibi etiketler ile öne çıkan Spirulina nedir, beslenme faydaları ve potansiyel yan etkileri nelerdir ve herkes için güvenli midir? Bu gıda takviyesine bir göz atalım…

Spirulina Nedir? Nasıl Tüketilir?

Spirulina, genellikle toz halinde veya ek olarak tüketilen mavi-yeşil alglerdir. Yani, bilinenin aksine, bir bitki türü olmayan Spirulina su yosunu diye tanımlanabilir.  Bir siyanobakteri türü olan Spirulina, aslında cam materyallerin tabanlarında yosun yatmanı oluşturan bakteri türüdür.

Spirulina, sadece besin takviyesi olarak değil sakız, şeker ve ambalajlı ürünlerde gıda boyası olarak da yaygın şekilde kullanılır. Ancak, gıda takviyesi olarak kullanılan Spirulina, sağlığa zararlı olabilecek maddeler ile kontamine edilmemiş olması açısından doğada yetiştirilmeyip, özel olarak yetiştirilmektedir.

Neden Spirulina?

Spirulina, vitamin A, C, E ve B vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, çinko ve selenyum gibi birçok mineral içeren vitaminler ile dolu olduğu için besleyici ve yoğun bir gıda olarak bilinir.

Özellikle, C vitamini ve selenyum hem antioksidan özelliği olan vitaminler olup, hem de hücrelerimizi ve dokularımızı potansiyel hasarlara karşı korur.

Bu aynı zamanda, mükemmel bir vegan demir kaynağıdır ve 5 yaşından küçükler için tavsiye edilen günlük ihtiyacın yaklaşık % 16’sını ve 50 yaşın üzerindeki kadınlarda % 16’sını, ve 50 yaşın altındaki kadınlarda ise % 10’unu karşılar.

Spirulina’nın, protein değerleri de oldukça yüksektir ve sadece 1 çay kaşığı (5 g) ile porsiyon başına yaklaşık 3 g protein sağlar.

Kimler Spirulina Kullanabilir?

Spirulina, mucize ürün olarak anılsa da, uzmanlara mutlaka kulak vermeli. Gıda takviyelerinin nasıl ve ne dozda kullanıldığı, oldukça önemli. Öte yandan, araştırmaların devam ettiğini ve hiçbir bulgunun nihai olmayacağını da unutmamak lazım.

Spirulina, her ne kadar doğal olursa olsun; yanlış amaç ve dozajda kullanım sonucu herhangi bir sağlık sorununa yol açabileceğini de göz ardı etmemek lazım. Spirulina’nın kimler tarafından kullanılabileceğine bakacak olursak;

 • Kalp sorunu yaşayan kişiler,
 • Metabolizmayla ilgili şikayeti olanlar, metabolizmasını hızlandırmak ve zayıflamak isteyenler,
 • Yüksek kolesterol problemi olup; kolesterolünü düşürmek isteyenler,
 • Kaygı, stres, depresyon, dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi bazı zihinsel ve duygusal sorunlar yaşayanlar,
 • Adet öncesi belirtilerini hafifletmek isteyenler,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler,
 • Hafızasının zayıflığından şikayet edenler,
 • Yaraları çabuk iyileştirmek isteyenler,
 • Sindirim problemi yaşayan; sindirimini kolaylaştırmak ve bağırsaklarını düzenlemek isteyenler,
 • Tip 1 diyabet hastaları,
 • Kas gücünü ve egzersiz performansını güçlendirmek isteyenler, Spirulina takviyesine başvurabilirler.

Spirulina’nın Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mı?

Spirulina tuz içermektedir. Bir çay kaşığı, yetişkinler için önerilen günlük tavsiye edilen tüketim oranının %2’sine karşılık gelen 0.13g sodyum içerir. Eğer tuz tüketimi sizin için bir sorun ise, veya yüksek tansiyonunuz varsa, mutlaka bir uzman görüşü alarak kullanmalısınız. Spirulina kullanmadan önce uzman görüşü alması gereken grubun içerisinde, reçeteli ilaç kullanlar, hamileler, emziren anneler ve 18 yaşından küçükler bulunur.

KAYNAK:

 • SenCard-com-tr

Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçeriklerde tedavi edici sağlık hizmetlerine yönelik bilgiler yer almamaktadır.

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin