Salur Kazanın Evinin Yağmalanması Hikayesi

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 13 Nisan 2021 Kerim Usta

Salur Kazanın Evinin Yağmalanması Hikayesi

Bir gün Ulaş oğlu Kazan Bey otağının gölgeliğinde hem şarap içerek eğleniyor hemde etrafı seyrediyordu. İçtiği şaraplar artık onu sarhoş ettiği için her önüne gelene elbiseler, kaftanlar, develer bağışlıyordu. Sol yanında dayısı Aruz,sağ yanında ise kardeşi Kara Göne vardı. Oğlu Uraz ise karşısında yay’a dayanmış duruyordu.

Kazan sağına dönüp Kardeşi Kara Göne’ye bakıp kahkalarla güldü. Sol tarafında bulunan dayısı Aruz’a bakınca ise içini kaplayan sevinç yüzüne vurdu. Sonra karşısında Oğlu Uruz’a bakınca elini yüzüne kapayıp ağlamaya başladı. Oğlu Uraz dayanmayıp yanına gelip diz çöktü. Babasına;
-“Sağına baktın güldün,soluna baktın sevindin ama beni görünce neden ağladın baba?” diyerek sebebini sordu.
Kazan Bey kızardı, oğlanın yüzüne bakarak;
-“Sağıma baktığımda kardeşim Kara Göne’yi,soluma baktığımda ise dayım Aruz’u gördüm. Her ikiside çok ünlüdür. Katıldıkları savaşları kazanarak ganimetlerle dönmüşlerdir. Karşıma doğru baktığımda ise seni gördüm. On altı yaşına geldin ama yay çekmedin, ok atmadın, kan dökmedin. Yarın ben ölünce korkarım sana tacımı ve tahtımı vermeyecekler. Böyle bir sonum olmasına çok üzüldüğüm için ağladım.” dedi.

Uruz bu söz üzerine babasına;
-“A bey baba ,hüneri oğul babadan mı görür öğrenir, yoksa babalar oğuldan mı öğrenir? Sen beni ne zaman düşmanla savaşırken yanında götürdün? Ben senden ne gördüm ne öğreneyim.” dedi.

Oğlundan böyle bir cevabı beklemeyen Kazan bey, iki elini birbirine vurarak kahkayla güldü. Etrafına dönerek;
-“Beylerim, Uruz doğru söylüyor. Siz eğlenmenize devam edin. Ben oğlumla bir hafta avlanıp, sınırlarımıza kadar gidip savaştığım yerleri göstereceğim. İlerde oğluma lazım olur.” der.

Yanına üç yüz askeri alarak yola çıkarken,kırk yiğidini ise Uruz’u himaye etmesi için görevlendirdi. Kazan oğlu ile dağlarda yabani geyik ve kuş gibi avları avladı. Düz bir yere çadır kurdurarak birkaç gün beyler ile birlikte yediler içtiler.

Fakat bu durumu düşman casusları Teküre haber verdiler;
-“Kazan oğluyla beraber dağda avlanıyor ve şu anda sarhoşlar.” haberini alınca bunu fırsata çevirmeyi düşünen düşman, on altı bin askerle, Kazan’ın üzerine gittiler.
Kazan ilerde beliren toz bulutunu görünce düşmanın geldiğini anladı. Atını getirtip üzerine binince oğlu merakla yanına geldi.
-“Bu gelen toz bulutu nedir baba?” diye sordu. Kazan,
-“Oğlum bu gelen düşman askerleridir.“Oğlu bu sefer;
-“Düşman diye neye derler?” diye sorunca Kazan;
– “Oğlum biz onlara yetişirsek öldürürüz, onlar bize yetişirse öldürür. Bu nedenle düşman deriz.” dedi. Uruz ;
-“Baba içinde beyleri öldürseler bizden hesap sorarlarmı?” Kazan;
-“Oğul bin Kâfir öldürsen kimse senden hesap soramaz. Fakat bana sen çok kötü zamanda bana ayak bağı oldun.” dedi. Uruz;
-“Baba izin ver savaşayım. Kendimi ispatlamanın zamanı geldi.“demesi üzerine babası “Bu savaşın tehlikeli olduğunu ve ilerde lazım olması açısından kenardan izleyip öğrenmeni istiyorum.Yanına kırk askerinide alıp pusuda bekle!” buyurdu. Uruz babasının sözünü kırmayarak geri döndü.

Kazan Bey ve etrafındakiler iki rekat namaz kılarak düşmana karşı döne döne savaştılar. Bu durumu gören oğlu Uruz aşka gelerek;
-“Biz burda neden duruyoruz? Bizde savaşarak yardım edelim.” diyerek beraberinde bulunan kırk yiğitle birlikte savaşa katılırlar. Fakat tecrübesizliği nedeniyle bir anda savaşın ortasında kalan Uruz’u düşmanlar yakalarlar ve etrafındaki kırk yiğiti şehit ederler.
Oğlunun esir düştüğünden haberi olmayan Kazan etrafında düşman kalmayınca oğlunu gönderdiği yere geldi. Oğlu ve yanındaki askerleri göremeyince korkup eve gittiğine etrafınakilerle birlikte karar verirler. Kazan  oğlunun korkak ve hayırsız çıktığına sinirlenerek evine doğru yola çıkar.

Burla Hatun Kazan’ın geldiğini işitince “oğlumun ilk avıdır” diye Oğuz beylerini davet eder. Kazan gelipte oğlunu yanında göremeyince oğlunun nerede olduğunu sorar. Kazan oğlunun eve gelmediğini anlamıştır. Tekrar savaş alanına geri döner. Savaş alanını etraflıca incelediklerinde oğlunun yanına verdiği kırk askerin cenazelerini bulur. Oğlunu cenazeler arasında bulamayan Kazan Bey artık onun esir düştüğünü anlar. Etrafına dönerek;
-“Doksan tümen asker gelsin. Biliniz ki oğlum esir edildi.“buyurur. Kazan düşmanın izini günlerce sürerek bir anda karşılarına dikilir. Düşmanlar Kazan’ı karşılarında görünce panikleyip korkuyla sağa sola koşuşurlar. Oğlunu arayan Burla hatun ve kırk korumasıda savaşa katılır. Daha sonra Kazan’ın kardeşi Kara Göne, dayısı Aruz bey, Selçuk oğlu Deli Dundar bey gibi diğer Oğuz beyleri de bu savaşa katılarak on beş bin kişiden oluşan düşman ordusunu yenilgiye uğratırlar.
Oğlu kurtulan Kazan bey sevinçle geri dönerken ganimetleri Oğuz beyleri aldılar. Zafer sonrası ise köleler azat edilerek bir hafta boyunca dillere destan bir ziyafet verilir.

Kerim YARININELİ
Kerimusta.com

Not:
Dede Korkut Hikayesinden özetlenmiştir. Katkı amacıyla yapılan bu çalışmamı hazıra alışılmaması adına özellikle kısa özet şeklinde yazmadım. Özgürce kullanabilir veya sitemizi kaynak gösterip dağıtabilirsiniz.

Kerim Usta Yayımladı.

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

2 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir