Salavat Bilinçli Olmalıdır

Salâvat Bilinçli Olmalı

Salavat Bilinçli Olmalıdır

Değerli kardeşlerim, son yıllarda sanal medyada Hz. Peygamber’e (as) şu kadar salavat getirilmesi, şu kadar Yasin, Tebareke okunması hatta hatimler edilmesi şeklinde kampanyalar düzenlenmektedir.

İyi niyetle de olsa, bu tür gayretler, bizleri yanlış bir din anlayışına sürüklemektedir.

Allah’a ve Rasulüne olan sevgimiz, İslam davasına sahip çıkmamız, bu tür gayretlerle değil, Yüce Kitabımızın ahkamına ve Sevgili Peygamberinizin ahlakına sarılarak gerçekleşir.

Allah’ın emir ve yasaklarına, Resulünün sünnetlerine uyarak gerçekleşir.

Dava, dilde kalan dua ile değil, eyleme ve davranışlara dönüşen çabalarla kazanılır.

Sahabe ve Selef alimlerimiz, fetihleri ve zaferleri oturdukları yerden yüzlerce binlerce dua ve salavat ile değil, bizzat mallarını ve canlarını ortaya koyarak kazandılar.

Sizi, bu hususta asılsız çağrılara değil, Allah ve Resul’ünün hayat veren gerçek yoluna; Kitaba ve Sünnete davet ediyorum.

Bizler, Kur’an ve Sünnetleri yaşadık da bu yetersiz mi kaldı? Ortada 14 asırdır yaşanan bir İslâm var iken, işimiz bu tür bid’at ve hurafelere mi kaldı?(Rasûlullah A.S. ve Ashab hiç bir zaman oturdukları yerden tesbih çekerek veya sadece fetih sureleri okuyarak başarılı olmadı.

Bedir’de saha da, Hendek’te mücadele de, Mekke’de yollar da idi. Tabii ki bununla birlikte duâ ‘da ediyordu. Yani önce fiiliyyat. Ve yine Hz Musa Firavuna karşı durduğu için Kızıldeniz kıyısındaydı.

ABD, İSRAİL, RUSYA savaşsın. Silah üretsin biz ise kılımızı kıpırtmadan sadece okuyalım. Böyle zafer olmaz. Allah’ın vaadı duâ’yı fiiliyata dökmeyenlere değildir.

Peki kim küfre karşı çıkacak? Kim vatanını koruyacak? Kim şehadete koşmadan bu vatanı savunacak? Fatih, İstanbul’u fetih suresi okuyarak değil, Fetih Suresiyle amel ederek fethetti. Bizim Oturduğumuz yerden okumamız ancak küfrün zaferi olur. Lütfen bu tür asılsız kampanyalara iltifat etmeyin

Kaynak;
Din işleri yüksek Kurulu üyesi Prof. Dr. Bünyamin ERUL

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et