Sahra Çölü ve Tuaregler

Sahra Çölü ve Tuaregler

Sahra Çölü ya da Büyük Sahra Çölü, dünyanın en büyük sıcak çölü olup, Afrika’nın kuzeyinde, kıtanın ortası ile kuzeyini ayıran 9.000.000 km² büyüklüğünde dev bir çöldür. En büyük soğuk çöl ise Antarktika’dır. Sahra sözcüğü Arapça’daki “sahara” sözcüğünden gelme olup “çöl” anlamındadır.2,5 milyon yıl yaşındadır.

Yüzölçümü büyüklüğü Amerika Birleşik Devletleri’ni kaplayacak kadardır. Atlas Okyanusu kıyılarından Kızıldeniz kıyılarına kadar uzanır.
Erg adı da verilen kum çölü, genel kanının tersine bütün çölün yalnızca beşte birini kaplar. Onun dışında kalan yerler kaya ve molozlardan oluşur. Sahra’da Tibesti ve Ahaggar gibi, yükseklikleri 3.265 m’yi bulan dağlar da vardır. Buraları görece daha çok yağış alan ve göçebelerin yazın konaklamalarına elverişli yerlerdir. Buna karşılık Sahra’nın bazı yerlerine arka arkaya 10 yıl yağmur düşmediği olur.

Yağışlar, mineralleri yıkayıp götürmediği ve bitkiler onları tüketmemiş olduğu için, çölün zemini mineral besinler açısından çok zengindir. Bunun için, uzun süreli kuraklığı atlatmayı beceren tohum taneleri kısa ve güçlü sağanaklar biçiminde yağan ilk yağmurlarda hemen kök salıp çiçek açar ve birkaç gün içinde olgunlaşır. Mineral bakımında zengin bu tabaka rüzgalarla dünyanın dört bir yanına dağılarak buradaki toprakları da zenginleştirir. Örneğin aslında toprağı mineral bakımında çok fakir olan Amazon bölgesi bu mineral takviyesi ile bitkiler için gerekli besini sağlar.

Sahra çölünün batı kıyılarının iklimi iç kesimlerinden farklıdır. Bu sahalar nemli tropikal hava kütlesinin etkisi altındadır. Sahra çölünün batı kıyısının yıllık sıcaklık ortalaması 18 °C olup iç kesimlerden 5 °C daha düşüktür. Yine bu sahalarda karalardan denize doğru esen rüzgarlar ile üstte bulunan su kütlesi akıntılarla uzaklaşır ve altta bulunan soğuk su yüzeye çıkar. Ekvatora doğru yönelen bu soğuk su akımına humbolt ve benguela soğuk su akıntısı denir. İşte bu soğuk su akıntısı bir taraftan söz konusu bölgelerde sislerin oluşumunu sağlarken diğer taraftan havanın serinlemesine yardımcı olur. Sahra Çölü’nde ilk kez 18 Şubat 1979 tarihinde kar yağmıştır

Aşağıdaki ülkelerin tamamı Sahra Çölündedir.

 • Cezayir
 • Çad
 • Mısır
 • Libya
 • Fas
 • Moritanya
 • Mali
 • Nijer
 • Sudan
 • Tunus
 • Batı Sahra

TUAREGLER

Tuaregler; Sahra bölgesinde yaşayan göçebe topluluktur. Tuareg adı Araplar tarafından verilmiştir. Beyaz ırktan olan bu topluluk günümüzde 700.000 civarında bir nüfusa sahiptir. Küçük bir bölümü Orta Sahra’nın Ahhagar, Tassili, Ayr ve Nijer’in kuzey kesiminde yaşar.

Dilleri bir Berberi lehçesi olan Tamahek’tir. Tarihlerine ilişkin kesin bilgiler yoktur. Günümüzün Mali, Nijer, Cezayir ve Libya ülkelerinin bulunduğu alana yayılan Tuaregler, bu bölgeleri ele geçiren sömürgecilerin egemenlik alanları içine girdiler. Günümüzde ise sözü edilen bağımsız devletlerin sınırları içinde özgürce yaşamlarını sürdürmektedirler. Kendilerini İmuhar (özgür adam) olarak adlandıran Tuaregler, Müslümandırlar ve birbirine sıkı geleneksel bağlarla bağlı kabileler halinde yaşarlar. Anaerkil bir yapıya sahiptirler.

Çocuklar annenin kabilesine aittir ve soy zinciri anne kolundan yürür. Kadınlar İslam inancına bağlı kalmakla birlikte yüzlerini örtmezler; erkekler ise temelde çöl kumuna ve sıcağa karşı koruduğu için uzun bir giysi giyerler. Temel geçim kaynağını hayvancılık oluşturur. Başta deve olmak üzere, keçi ve koyun beslenen başlıca hayvanlardır.

“Sahra Çölü ve Tuaregler” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin