Rotvaydır – Rottweiler Köpekleri

Bu makale Tarihinde

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 18 Nisan 2021 Kerim Usta

Rotvaydır - Rottweiler Köpekleri

Temel Özellikleri
Rottweiler’ın iri ve güçlü bir bedeni vardır. Adaleli ve atletik olan bu ırk, geniş bir kafaya ve yuvarlak bir alına sahiptir. çeneler iyi gelişmiştir ve dişler makas ısırışı ile kapanır. Gözler ırkın iyi huy ve sadakatinin ifadesini yansıtır ve koyu renklidir. Dengeli, sakin, itaatkar, cesur ve kolay eğitilir. Yalnızca efendisi ve ailesi saldırıya uğradığı zaman sertleşir.

Neler Yapar?

 • Rottweiler, sakin, eğitilebilir, cesur ve ailesine kendini adayan bir köpektir. Güvenilir bir karakteri vardır. Ailesini büyük bir kararlılıkla korur. Acıya karşı duyarsız ve güçlü köpeklerdir. Ciddi, kendinden emin ve güvenilirdir.
 • Dikkatli ve disiplinli bir eğitim şarttır, aksi takdirde güçlü ve saldırgan bir köpekle karşı karşıya kalınabilir. Ancak sabırlı bir eğitimle güvenilir, sadık ve sevgi dolu birer arkadaş olabilirler. Böylesine iri cüsseli bir köpeği kontrol edebilecek bir sahibe gereksinim duyar. Rottweiler, sakin yaradılışlı doğal bir koruma köpeğidir.
 • Oldukça zekidir ve pek çok ülke de polis, askeri ve gümrük gibi görevlerde kendilerini kanıtlamışlardır. Boyutlarından dolayı eğitim erken başlamalı ve köpeğin vahşileştirilmemesine büyük dikkat edilmelidir. Bu ırk, bol ilgi ve diğer hayvanlar ve insanlarla sosyalleştirilmeye ihtiyaç duyar. Diğer köpeklerle anlaşamayacağından toplum içinde tasmasız dolaştırılmamalıdır.
 • Rottweiler, tutarlı bir biçimde yetiştirilip eğitildiğinde çocuklar için iyi bir oyun arkadaşı olur. Henüz yavruyken onlarla olumlu tecrübeler yaşadığı sürece kediler ve diğer ev hayvanlarını kabullenir. Aile dostları ve akrabalar sevinçle içeri kabul edilirken yabancılar kaldırımdan öteye geçemez. Irk itaat yarışmaları ve iz sürme alanlarında başarılıdır.
 • Çoban ve polis köpeği olarak kullanılır, daha önemlisi çok iyi bir bekçi ve muhafızdır. İnsana eşlik eden köpek olarak da değerlidir. özellikle aile üyeleriyle arası çok iyidir.
 • Rottweiler’ın bol egzersize gereksinimi vardır. Bu güçlü köpeğe ne kadar iş verirseniz verin memnuniyetle kabul edecektir. Ormanda koşturmak ya da açık alan yürüyüşleri yapmak onları çok mutlu eder ve yanınızdan ayrılma eğitilimleri yoktur.
 • Kısa ve parlak tüylerin bakımı kolaydır. Günlük tarama yıkamaya gerek bırakmayacaktır. Orta düzeyde tüy dökücüdür.
 • Bir batında 12 yavruya kadar doğurabilir.

Tarihçesi
Muhtemelen İtalyan Mastiff’inden gelmektedir. Ortaçağ’da çoban köpeği olarak kullanıldı. Wuttember’deki bir Alman kasabasında, Rottweil’da yetiştirildi. 1800’lerde nesli tükendi. 20. yüzyıl başlarında Stuggart’ta toplanan coşkulu köpek yetiştiricileri sayesinde, yeniden popüler hale geldi.

Huy ve Davranış
Genel olarak, gürültülü köpekler değillerdir. Havlamak yerine, sessiz ve dikkatlice herşeyi izlemeyi tercih ederler. Herhangi bir olayda, kendilerini ya da ailelerini tehlike altında hissederlerse, genellikle saldırmadan ve uyarmadan direkt saldırıya geçerler. Bu özellik, rottweiler köpeklerinin karakteristik bir özelliğidir. Eğer evinize bir hırsız girerse, köpeğinizde evinizin içinde yaşıyorsa, asla havlayarak hırsızı ürkütmez. Tam tersine, onu sessizce takip eder ve en uygun zamanda hırsızı pasif hale getirir. Eğer köpeğiniz havlıyorsa, önemsemediği fakat yaklaşmasını istemediği bir durum vardır. Örneğin bir kedi ya da kuş gibi…

Tüm köpekler gibi, iyi eğitilmemiş ve sevgiyle büyütülmemiş rottweilerlar da tehlikeli olabilir. Sert köpek olsun, keskin köpek olsun diye küçük yaşta karanlık mekanlara kapatılmış, kulakları kesilmiş rottweilerlar, agresyonu en yüksek köpekler arasındadır. Güçlü vücut yapısı nedeniyle de, oldukça tehlikeli bir hale gelirler. Herhangi bir yabancıya, ölümüne saldırabilir. Psikolojisi bozuk bir insan nasıl katil oluyor ise, köpeğiniz de aynı duruma düşebilir. Bu nedenle rottweiler alırken iki kez düşünmeli ve onu henüz yavru iken sosyalleştirmelisiniz.

Sosyalleşmemiş ve psikolojisi bozulmuş rottweilerlar, genellikle diğer hayvanlar ile geçinemezler. Örneğin yolda sizinle birlikte yürürken bir kedi görürse, kediyi kovalamak için sizi yerlerde bile sürüyebilir. Bu tarz köpekler, genellikle her tanıştığı köpeğe liderlik yapmak ve köpekler arasında alfa rolü üstlenmek ister. Bu nedenle de, karşılaştığı her köpeğe önce güzellikle, eğer güzellikle olmuyorsa zorla boyun eğdirmeye kalkar. Bu da istenmeyen kavgalara ve sizin çok zor durumda kalacağınız olaylara sebep verebilir. Acı eşiği çok yüksek olan ve çok güçlü olan bu köpekler mutlaka sosyalleştirilmeli ve asla agresyonunun yükselmesine izin verilmemelidir. Zira sonuçları, bir felakete sebep verebilir.

Rottweiler Karakteri
Rottweilerlar, diğer köpeklere nazaran, sahiplerine daha fazla düşkün olurlar. Hatta bunu aşk derecesinde bile düşünebilirsiniz. Sahibini birkaç gün göremeyen bir rottweiler, sabaha kadar ağlayabilir. Eğer terk edilirse, intihar etme eğilimi de oldukça yüksektir.

Yavruluğundan beri birlikte olduğunuz bir rottweilerın, tek bir isteği vardır, o da sizin ile hoş vakit geçirmek ve sizi mutlu etmek. Bunun için hiç tahmin etmediğiniz kadar efor sarfeder ve birçok köpeğin asla yapamayacağı cefakar işlerde bulunabilir. Eğer bir rottweiler alacaksanız, köpeğinize temel itaat eğitimi vermeye hazır olun. Çünkü rottweilerlar güçlü ve sert köpeklerdir. Sahibine mutlak itaat etmeyi ve onu üzmemeyi mutlaka öğrenmelidir. Köpeğinizin sizin yanınızdaki yerini bilmesi, düzgün bir eğitim için oldukça önemlidir.

Rottweilerlar, müthiş aile canlısı köpeklerdir. Rottweiler isteyen biri, mutlaka onunla oldukça fazla zaman geçireceğini ve ailesinden ayırmayacağını bilmesi gerekiyor. Çünkü bu köpekler, çok büyük bir yüreğe ve sevgi dolu gözlere sahiptirler. Ailelerinden uzun zaman ayrı kalamazlar.

Eğer uzun bir yolculuğa çıkacaksanız bile, mutlaka en az bir kişinin gelip köpeğinizle konuşması ve iletişim kurması gerekmektedir. Onu uzun süreli olarak asla yalnız bırakmayın. Çünkü rottweiler o güçlü görünüşün ardında oldukça hassas bir duygusal yapıya sahiptir ve ilişkiniz çok çabuk zedelenebilir.

Ergunca Tarafından Yayımlandı.

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

538 yorum

 1. merhabalar rotweiler cinsi 13 aylık köpeğimde son üç gündür iştahsızlık gözlemledim.Ayrıca dün akşam arka ayaklarında güçsüzlük ve üzerine basamama gibi bir durum farkettik. Sabah şiddeti azalmıştı ancak bacakları titreyip aksamaya devam ediyor. Veterinerlerde gerekli teçhizat olmadığı için röntgen çektiremedik ciddi bir durum mudur büyükşehire gidiş için kaymakamlıktan seyahat izni almayı düşünüyoruz,birkaç gün daha gözlemlemeli miyiz?

  1. İsal olup olmadığını yazmamışsınız. Veteriner röntgen çekmesede size bu konuda fikrini vermesi gerekirdi. İsal,aşıları,kusma gibi belirtiler size hastalık durumu bilgiler verebilir. Titremenin bir hastalık habercisi olduğu kesin… Bu durumda veteriner ile karar verip bir an önce sizi yönlendirmesi gerekir.

 2. Öncelikle iyi akşamlar kerim abi benim köpeğim disi 12 aylik ve hiçbir şekilde ciftlesmiyor karşı cins köpek de aynı ırk ne yapmam lazım teşekkür ediyorum

  1. Merhaba sefa kardeşim.Ne yazık ki bu konuda yardımcı olmayı bizi aştığı için bıraktık…Konu yorumlara bu nedenle kapatılmıştır.

 3. Merhaba Ben 1 tane 2.5 aylık erkek Macar rot kopeğim var Fakat sürekli ayaklara ve ısırma sorunu var ödül maması ile otur kalk yat öğrettim fakat ıssırmasını engel koyamıyorum nasıl bir yöntem önerebilirsiniz

 4. merhaba benim 4 aylık bir rottweiler’ im var ama yabancıları çok seviyor ve yabancıları yalıyor fakat ben onu sevmeye çalıştığımda beni ısırıyor ben bu köpeği beni korusun diye aldım ama hiç saldırgan değil eğer eğitime yollarsam alan koruma ve sahip koruma eğitimi alabilirmi lütfen yardım edin

 5. Birde su var…Diyorlarki rotweiler beslemek yasak…Hatta beslemenin yada yavrusunu satmanın 9 sene cezasıvarmıs…Varmı böyle birşe acaba…Pitbul hakkında öyle şeyler duyuyoruz gercide,sadece duyuyoruz adam kalabalıkta pitbulla geziyor

 6. Selamlar Ergun Bey,yine rahatsız ediyrum sizi.Zaman zaman sitemde bulundugumrotum vardı hatırlarsanız,kabuk değiştirdi resnmen ..Bende arka bahceye baglamak zorunda kaldım.Mecburen….O istiyor diye yoldan kimse gecmemeli yada bahce kapısına duvarına kimse yanaşmamalı.Bende arkaya bagldım yuvayı oraya aldım…Seside çok gür masallah.komsular rahatsız olmasın diye yaptım ama komsular illai ön bahceye getir hosumuza gidiyor onun gür sesi diyorlar…Benden baskası yanasamıyor…Halbuki ısırmaz ama korkuyorlar..Hergün 2 saat yürüyüş ü var benimle boş arazide..Petline maması veriyorum arada kaval kemiği haslayıp suyunuekmekle veriyorum.Sunu sormak isterim atcılardan duymustum atım suistimal yapıyor derlerdi…köpekjlerde yaparmı çünkü bayagı zayıfladıda…Hoşça kalın…

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir