Roraima Kuvars Dağı

Roraima Kuvars Dağı

Amazon Ormanlarından gökyüzüne doğru fırlayan ve sanki bir el tarafından yapıldığı izlenimi veren kuvars dağı, gizemiyle kayıp dünya olarak adlandırılıyor.
Brezilya ve Venezuela arasında bulunan Roraima Dağı, dünyanın en gizemli yerlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Amazon ormanlarının ortasından fırlayan ve bulutların üzerine çıkan 2770 metre yüksekliğindeki Roraima Dağı, bilim insanlarının tanımıyla kayıp dünyadır.

Son derece sert kuvars taşından oluşan bu ilginç dağ, bir mimarın elinden çıkmış görüntüsü vermektedir. Çünkü 4 bir yanından yontulmuş el yapımı bir binayı andırıyor. Bu görüntüsü yüzünden uzun süre bu dağı burada yaşayan insanların yapmış olabileceği düşünüldü. Bu yönde çok sayıda araştırma yapılmasına rağmen bu tezi doğrulayacak bir bulguya rastlanmadı. Kaldı ki böylesine devasa bir dağın insan tarafından yapılması için eşi benzeri görülmemiş çok üstün teknoloji şarttır.

Bu sarp ve çıkılması çok zor olan dağın sadece görünümü değil, zirvedeki esrarengiz coğrafi farklılıkları da bir türlü çözülemedi. Dağın en tepesinde çok sayıda şelale bulunuyor. Bu kadar sert bir dağda çok sayıda şelale bulunmasının bilim insanlarına göre çok şaşırtıcı ve eşsiz bir örnek. Dağın zirvesinde sayısız mağara ve tüneller bulunuyor. Bu tüneller içerisinde uzunluğu yaklaşık 500 metre olan mağaralar var. 44 metre yüksekliğinde ve tamamen kuvars tüneller, burada inceleme yapan yer bilimcileri bile şaşkına çevirdi.

Bazı alanları saf granitten olan Roraima Dağı, sadece kendi görüntüsüyle değil üzerinde yaşayan canılarla da şaşırtıyor. Mesela dünyanın en küçük kurbağası bu dağın zirvesinde yaşıyor. Ayrıca dağda yaşayan birçok bitki ve hayvanları buradan başka yerde görmek mümkün değil.

Eğer dünya üzerindeki bir yapının eşi benzeri yoksa, alışıla gelmiş fizik ve coğrafya kanunları burada daha farklı işletiliyorsa burada durup düşünmek lazım.. Kendi kendine olabilir mi ? Bu müthiş koşullar kendi kendine sağlanabilir mi ? Buradaki canlılığın yaşamını sürdürebilmesi için koruyucu güç gerekmez mi ? Böylesine muntazam bir şekil bir dağda kendi kendine oluşabilir mi ?

YANİ ASLINDA BU DAĞDA BİR SIR YOK VE HER ŞEY ÇOK AÇIK, çünkü .. bunu yapan insan değilse, yapanın tüm dünyayı ve bilimle bilim kurallarının kendisini de var eden Yüce Allah olmaz mı ?


“Musa tayin edilen sürede gelince ve Rabbi O’nunla konuşunca: “Rabbim, bana göster, Seni göreyim” dedi. (Allah:) “Beni asla göremezsin, ama şu dağa bak; eğer o yerinde karar kılabilirse, sen de beni göreceksin…” [A’raf Suresi, 143.ayet]

“Yeryüzünde böbürlenerek yürüme; çünkü sen ne yeri yarabilirsin, ne dağlara boyca ulaşabilirsin..” [İsra Suresi, 37 ayet]

Yorum yapın