Plitvice Ulusal Milli Parkı Gölleri

zimnjajahorvatija121108h

Plitvice Gölleri, Ulusal Parkı ve Şelaleleri
Ormanlarla kaplı dağların arasında 16 göl ve bunları birbirine bağlayan rengarenk şelaleleriyle gizli bircennet Plitvice Gölleri… Yüksekten sonsuzluğa akarmış hissi veren sular yere ulaştığında ortaya muhteşem bir görüntü çıkıyor.

Hırvatistan, Avrupa’nın ortasında 4,5 milyon nüfuslu küçük bir ülke. Bu küçük ülke doğal güzellikleri ve tarihi değerleri ile büyük bir öneme sahip. Sahip olduğu 5.835 km’lik büyüleyici sahil şeridi ve parkları bu ülkeyi Orta Avrupa’nın gözdelerinden biri yapıyor. Plitvice Gölleri’nin bulunduğu bölge 1949’da Ulusal Park statüsüne alınmış. UNESCO’nun bu bölgeyi Dünya Doğal Mirası listesine eklemesiyle başkent Zagreb ve kıyı kısmındaki Zadar arasında kalan Plitvice Gölleri dünyanın ilgi odağı haline gelmiş.

Bu parkı eşsiz kılan asıl nokta, on altı gölün birbirlerine küçük şelalelerle bağlanarak oluşturduğu büyüleyici görüntüler. Eğer planlarınız içinde Plitvice’yi görmek varsa, sadece fotoğraf makinenizi değil, video kameranızı da yanınıza almanız önerilir. Sekiz kilometre karesini göllerin kapladığı toplam 300 kilometrekarelik parkta doğal yaşam olduğu gibi korunmuş durumda. Burada yüzlerce çeşit canlı yaşıyor; geyikler, kurtlar, ayılar, kuşlar bir arada… Ülkeye hayli fazla turist çeken bu parktaki zengin bitki örtüsü de görülmeye değer. Çeşit çeşit bitkilerin büyüleyici renkleri deyim yerindeyse gözlerinizi yakıyor, kokuları ise başka alemlere sürüklüyor.

Kayınların Hakimiyeti

Parktaki en yaygın ağaç türü olan kayınlar orman alanının neredeyse tamamını kaplıyor. Kayın ağacının muazzam bir ekolojik değeri bulunuyor. Ormanlık alanın büyük bir bölümünde bu ağaç türü ekolojik sistemin temelini oluşturuyor. Parkta yaygın olarak görülen bir diğer ağaç türü ise köknar. Köknarlar, daha çok yüksek kısımlarda yer alıyor. Köknarlar yaşam alanlarını genellikle kayın ağaçlarıyla paylaşıyorlar. Bu da ortaya muhteşem bir manzara çıkarıyor.

Plitvice Gölleri’nin eşsiz panoraması içinde göze çarpan diğer ağaç türleri ise akçaağaç, karaağaç ve meşe. Kozalaklı ağaç türlerinden ise ladin ve çam ağacına rastlanıyor. Ulusal Park ormanının karakteristik yapısı içerisinde pek çok bitki ve hayvan türü yaşıyor. Bu birliktelik zengin bir ekolojik sisteme zemin hazırlıyor. Dolayısıyla ormanda çok sayıda kuş ve böcek türü yaşıyor.

Plitvice Gölleri Ulusal Parkı’nda bitkiler üzerine sistematik araştırmalar yapan botanikçiler 109 familyaya ait tam 1146 bitki türü saptanmışlar. Bu bitkiler arasında çok sayıda endemik (yöreye özgü) tür de gözlenmiş. Hırvatistan Cumhuriyeti, yerinde bir kararla, bunları koruma altına alan kanunlar çıkarmış.

İsterseniz Botlarla dolaşabilirsiniz…

Çok büyük bir alana yayılmış olan Plitvice Gölleri Milli Parkı’nın tek bir girişi var. Burayı yılın her günü sabah 08.00 akşam 19.00 saatleri arasında gezemek mümkün. Yürüme yolu ahşap ve doğal taşlardan yapıldığı için doğal ortamın görüntüsü hiç bozulmamış ve her mevsim ayrı bir güzelliğini gözler önüne seriyor. Son derece güvenli bu yürüme yoluyla saatlerce doğanın kalbine doğru yol alabilirsiniz. Eğer grupla gezmek isterseniz, ek bir ücret ödeyerek 3-4 saatlik bir tur boyunca üç dilde rehberlik hizmeti alabiliyorsunuz. Parkı gezmenin tek yolu yürümek değil. Bisiklet, otobüs ya da botla da gezebilirsiniz. Parkın hemen yakınlarında yer alan otel ve kamp merkezlerinde ucuza kalma imkanı da var. Böylece bu doğa harikası coğrafyaya daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Parkla ilgili ilginç bir iki bilgi de var. Örneğin en yüksek noktası 1.280 metre ve en düşük noktası – 380 metre…

Göllerin birbirlerine oranla toplam yüksekliği ise 135 metreyi buluyor. Göller arasında akan en yüksek şelale 70 metreyle Veliki Slap adını taşıyor. Plitvice Gölleri eşsiz güzelliği ve insanda uyandırdığı hislerle doğanın bir armağanı gibi. Parkın içinde üç restoran farklı bir öğün yaşatabilir size.

Plitvice Gölleri (Hırvatça: Plitviãka Jezera, Hırvatistan’da Bosna-Hersek sınırına oldukça yakın bir bölgede yer alan, aynı zamanda UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesine aldığı göller topluluğudur.

Plitvice’deyken…

* Parkın iç kısımlarını elektrikli safari araçları veya botlarla gezebilirsiniz.

* Park içinde iki restorant bulunuyor. Mutlaka birisinde, dört bir tarafınızı kaplayan eşsiz manzaraya nazır, yöresel ya da kendi damak tadınıza uygun yemekleri deneyin.

* Parkın kuzey girişinden 5-6 kilometre ileride bir kamp merkezi var. Geceyi orada geçirerek doğal yaşamın atmosferini iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

*Danışmadan, doğal yaşam türlerine ilişkin, parkta yaşayan canlıları tanıtan bir broşür istemeyi unutmayın. Çünkü burada envai çeşit anlı yaşıyor; balık ve ıstakoz türleri, baykuşlar, memeli hayvanlar ilk anda akla gelenler.

Yorum yapın