OLİMPİYATLARDA MADALYALAR DEVAM EDİYOR

madalya

Londra Olimpiyatları’nda atletizm kadınlar  1500 metre finalinde Türk atletler Aslı Çakır Alptekin altın, Gamze Bulut ise  gümüş madalya kazandı.
Olimpiyat Stadı’nda yapılan kadınlar 1500 metre finalinde Aslı Çakır  Alptekin 4:10.23’lük derecesiyle birinci olurken, Gamze Bulut da 4:10.40 ile  ikinci sırayı elde etti.
Yarışın başlamasıyla birlikte Gamze Bulut ve Aslı Çakır Alptekin, öndeki  grupta yer aldılar. Gamze Bulut, ilk 400 metreyi lider geçerken, Aslı Çakır  Alptekin de ilk 5 içinde koştu.

İŞTE TARİHİ ZAFER!

Son tura da Gamze lider girdi. Son 300 metrede atağa kalkan Aslı Çakır  Alptekin, liderliği ele geçirdi. Son düzlüğe de lider giren Aslı Çakır Alptekin,  yarışın sonuna kadar liderliğini korudu.

Gamze de ikinci sırada yarışı bitirince  Türkiye olimpiyat oyunlarında 1500 metreyi iki madalyayla kapadı.
Yarışta üçüncülüğü Bahreynli Jamal Maryam Yusuf 4:10.74 ile elde etti.
Son Avrupa Şampiyonası’nda da Aslı Çakır Alptekin altın, Gamze Bulut da  gümüş madalya kazanmıştı. İki atlet, Avrupa Şampiyonası’ndaki başarılarını  olimpiyatlarda da tekrarladı.

İlk altın
Aslı Çakır Alptekin’in aldığı altın madalya Türkiye’nin olimpiyat  oyunlarında atletizm dalındaki ilk altın madalyası oldu.
Atletizmde Türkiye daha önce 1948 Londra Olimpiyatları’nda 3 adım  atlamada Ruhpi Sarıalp ve 2004 Atina Olimpiyatları’nda çekiç atmada Eşref Apak  ile bronz, 2008 Pekin Olimpiyatları’nda da 5 bin ve 10 bin metrede Elvan  Abeylegesse ile 2 gümüş madalya kazanmıştı.

 

Olimpiyat şampiyonu Aslı Çakır Alptekin: Bu madalyaları tüm Türkiye’ye armağan ediyoruz
Olimpiyat ikincisi Gamze Bulut: İnandık ve başardık
Londra Olimpiyatları’nda kadınlar 1500 metrede  altın madalya kazanan Aslı Çakır Alptekin ile gümüş madalyaya uzanan Gamze Bulut çok mutlu olduklarını söylediler.
Aslı Çakır Alptekin, yarış sonrası yaptığı açıklamada, herkesin kendileri  için dua ettiğini bildiklerini belirterek, ”Bu madalyaları tüm Türkiye’ye  armağan ediyoruz. Biliyoruz ki herkes bize dua etti. Onların dualarıyla son turdu  Gamze ile iyi koşup ilk iki sırayı aldık” diye konuştu.
Atletizm dalında Türkiye’ye olimpiyat tarihindeki ilk altın madalyayı  kazandıran Aslı Çakır Alptekin, ”Burada İstiklal Marşı’nı tüm dünyaya  okutacağımız için onurlu gururluyuz. Bu Türklerin gücü. Bize emeği geçen  herkesten Allah razı olsun” dedi.

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et