Okapi Tropik Bir Canlı Türü

Okapi Tropik Bir Canlı
Familyası: Zürafagiller (Giraffidae). Yaşadığı yerler: Kongo’nun nemli ve sık ormanlarında yaşar. Özellikleri: Görünüşü zürafaya benzer. At iriliğinde olup, ön bacak ve butlarında siyah beyaz şeritler vardır. Yalnız veya çiftler halinde dolaşır.

Çeşitleri: Tek türdür okapi Okapinin postu çikolata renginde olur, kadifeye benzer ve hafifkırmızımsı parlar. Arka bacaklarının üst kısmında siyah beyaz çizgileri vardır. Yüzü de siyah-beyazdır. Bacakları zürafa gibi olmasa da gayet uzundur. Erkeklerin iki kısa boynuzu olur. Dişilerin boynuzu yoktur. Okapilerin dilleri koyu mavi renktedir.

Okapi ortalama 230 kg ağırlığında, 2 metre uzunluğunda, 1,60 m boyunda olur. Kuyrukları 40cm uzunluğa varır. Dişiler genelde erkeklerden biraz daha büyüktür. Okapilerin yaşadığı tek ülke Kongo Cumhuriyeti’dir. Okapiler ülkenin kuzeyinde ve doğusunda bulunan büyük tropik orman olan Ituri Yağmur Ormanı’nda yaşarlar. Burada yaklaşık olarak 10.000-20.000 okapi bulunur.

Okapi Tropik Bir Canlı

Zürafagiller ailesinden, Afrika Kongosu’nun nemli ve sık ormanlarında yaşayan, geviş getiren bir memeli. Yüksekliği bir metre kadardır. Çiftparmaklılar takımındandır. 1900 yıllarında keşfedildi. Önceleri bir tür at sanıldı. Postu parlak kızıl kestane renginde kıllarla örtülüdür. Çene ve ayakları sarımtırak beyaz tüylüdür. Kalça ve ön bacaklarında zebrada olduğu gibi enine siyah beyaz şeritler bulunur. İri kulaklı, ince ve kısa kuyrukludur. Kuyruk ucunda bir demet kıl bulunur. Kafatası ve alındaki kısa boynuzları zürafaya benzediği halde, boynu uzun olmayıp yelesizdir. Okapiler ot, mantar ve meyve yerler. Gündüz aktiftir ve ormanda hep sabit kalan yollarda dolaşırlar. Dişilerin kendilerine ait bir bölgeleri olur ancak erkeklerin bölgeleri pek sabit değildir.

Okapiler yalnız yaşarlar. Nadiren ufak bir sürü halinde yaşadıklarına da rastlanıldığı olmuştur, ancak hangi sebeple böyle kısa süreli sürüler oluşturdukları sorusu henüz yanıtlanamamıştır.

Okapi Tropik Bir Canlı

Ortalama 25-30 yıl kadar yaşayabilirler. Balta girmemiş sık ormanlarda tek veya çiftler halinde dolaşır. Devamlı hareket halindedir. Ancak gece bir miktar dinlenir. Sık ve karanlık ormanlarda iyi görmemesine rağmen, koku alma ve işitme duyusu hassastır. Zürafadan daha hassas kulakları ile en hafif sesleri bile algılar. Tehlike karşısında dörtnala koşar. Hızlı hareket ederken, kalın derisi, dal ve dikenlerden yaralanmasını önler. Ot ve yapraklarla beslenir. Zürafa ile ortak birçok yönleri vardır. Köpek dişleri loplu, boynuzları kısmen deri ile örtülüdür. Dudakları uzayıp sağa sola dönebilmektedir. Uzun diliyle yaprak ve otları yakalayıp koparabilmektedir. Gebelik süresi 425 gündür. Dişi, kendine benzer tek yavru doğurur.

Okapi Tropik Bir Canlı

Okapi İlginç Gerçekler ve Özellikleri: Okapi hem en belirgin özelliklerinden biri Zürafa , sadece yaprakları ve dalları üzerine kapmak için kullanılamaz uzun kavrayıcı dil ama aynı zamanda asist hayvan tımar zaman. Okapi dili onlar birkaç biri olduğunu, çok uzun aslında hayvanların kendi kulak yalamak mümkün olduğu söyleniyor dünyada! Oldukça nadir ve çok gizli olmasına rağmen hayvanlar , orada bu ormanlarda Okapi görüldüğüne vardı ama bunlar genellikle görme dahil hayvan Orman gibi birçok arkasında ve böylece Okapi bilinen dan Zebra . Harry Johnston analiz ve yeni bir tür kaydedildi anlamına geliyordu Londra’da Zebra gibi cilt iki adet gönderdi 1901 – Okapi 1900 yılına kadar ayrı bir tür olarak sınıflandırılmış değildi.

Okapi Tropik Bir Canlı

İnsanlar ile Okapi İlişki: Geçen yüzyılın başına kadar, Okapi kendisi batı bilim adamları bilinen değildi ama bölgenin yerli halkı bu nadir ve zor avlamak için bilinen hayvan hem de et var ve kalın gizlemek var. Bu gizli Bugün hayvan hala nadiren yüksek dağ görülür yağmur ormanları merkezi olan Afrika hem kendisine bağlı utangaç doğa ve biz Okapi hayvanat bahçesi ve bulunan bireylerin gözlemleri olduğunu hakkında bildiklerimizin çok yoğun bitki örtüsü arasında mükemmel kamuflaj, var hayvan Dünyada kurumlar. Bu ancak yaşadığı travma gibi uçakların tanıtımı kadar gerçekten başarılı değildi hayvan sıklıkla ele geçirildi bireylerin yüksek bir ölüm oranı olduğunu ifade teknelerde trenlerde.

Okapi Tropik Bir Canlı

Okapi Koruma Durumu ve Yaşam Bugün: Onların doğal izole aralığı boyunca oldukça yaygın olduğu düşünülmesine rağmen, Okapi bir şekilde IUCN tarafından listelenen olmuştur hayvan doğal bir ortam Yakın nesli tehdit edilmektedir. Bu onların doğal bölgelerinde ormansızlaşma artış nedeniyle yaşam giderek diğer yakalamak için halk tarafından belirlenen tuzaklarına ve diğer tuzakları yakalandı olma gerçeğine ile birlikte hayvanları . Okapi 1933 yılından beri Kongo (Zaire resmen) Demokratik Cumhuriyeti yasayla korunan ve IUCN son 10.000 ila 35.000 kişi vahşi sol olduğunu tahmin edilmiştir.

Okapi Tropik Bir Canlı

TARİHİ: Okapi 20. yüzyıla kadar Batı dünyasına bilinmeyen olmasına rağmen, erken beşinci yüzyılda M.Ö. beri tasvir edilmiş olabilir cephenin olan Apadana de Persepolis , Etiyopyalı alayı bir hediye Akamanış krallık.

Yıllardır, Afrika’da Avrupalılar ‘Afrikalı aramak için gelen bir hayvanın duymuştum tek boynuzlu at ‘. Kongo keşfetmek onun Seyahatnamesinde, Henry Morton Stanley bir tür söz eşek yerli akademisyenler sonra okapi olarak tanımlanan ATTI, çağırdı. Hayvan okapi yağmur ormanlarının zebra çeşit olduğunu spekülasyonlara yol çalılıkların arasından kaçtı gibi kaşifler çizgili arka kısacık görünümü görmüş olabilir.

Okapi Tropik Bir Canlı

İngiliz valisi olduğunda Uganda , Sir Harry Johnston, bazı keşfedilen pigme Kongo sakinleri sergi için bir şovmen tarafından kaçırılıyor, onları kurtardı ve evlerine dönmelerini için söz verdi. minnettar pigmeleri Stanley’nin kitabında bahsedilen hayvan hakkında Johnston merakını beslenen. Johnston okapi tarafından şaşkın yerliler onu gösterdi izler; O ormanda yaşayan at çeşit izi olması bekleniyor ise, parça, bir çatal tırnaklı hayvan vardı.

Johnston, bir Okapi kendini görmedim rağmen, o çizgili deri ve sonunda bir kafatası parçalarını elde etmek başarmıştı. Bu kafatası, okapi doğru zürafa bir akrabası olarak sınıflandırıldı; 1901 yılında, türlerin resmen Okapia johnstoni olarak tanındı.

Okapi Tropik Bir Canlı

Okapi bazen bir örnek olarak adlandırılır. Avrupa’da gelmesi ilk okapi 1918 yılında oldu Antwerp Hayvanat Bahçesi . 1937 yılında, ilk okapi Kuzey Amerika’da geldi Bronx Hayvanat Bahçesi . esaret ilk okapi doğum 19 Nisan 1941 tarihinde Belçika Kongo Stanleyville’de Hayvanat Bahçesi’nde meydana geldi. 1928 yılında , Amerikalı antropolog Patrick Putnam okapis hayvanat bahçeleri için sevkiyat için ele geçirildi Belçika Kongo içinde “Epulu” olarak bilinen yakalama istasyonu kurdu. Bugün, bu yer Okapi Islahı ve Araştırma İstasyonu, olan Okapi Wildlife Reserve içinde kuzeydoğu kısmı Kongo Demokratik Cumhuriyeti .

Okapi Tropik Bir Canlı

2014 yılı itibariyle, 176 okapis hayvanat bahçelerinde yaşıyor. Bunların büyük çoğunluğu, 94, Birleşik Devletler bulunmaktadır. Orada da 69, Avrupa’da olduğu yedi Japonya’da içinde, dört Birleşik Arap Emirlikleri , ve iki Güney Afrika . Brookfield Hayvanat Bahçesi Okapi yönlendirir Species Survival Plan için (SSP) Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumlar Birliği . Avrupa Tehlikedeki Türler Programı okapi için (EEP) da Uluslararası Okapi studbook. Okapi SSP ve EEP katılan hayvanat bahçeleri yanı sıra diğer hayvanat bahçeleri, için finansman önemli kaynaklarıdır Okapi Koruma Projesi vahşi okapi tasarrufu amaçlayan.

Özel koleksiyonlarda bazı okapis de vardır. Örneğin, Bernie Koşar Ohio evinde yaklaşık 25 okapis vardır.

Okapi Tropik Bir Canlı

Okapi Tropik Bir Canlı

Okapi Tropik Bir Canlı

Okapi Tropik Bir Canlı

Okapi Tropik Bir Canlı

Okapi Tropik Bir Canlı

Okapi Tropik Bir Canlı

Yorum yapın