Nuşirevan’dan Nasihatler

Yayımlanma tarihi:

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 7 Şubat 2019 Kerim Usta

* Beceriksiz kişi dost tutunmamalısın , beceriksiz kişi ne dostluğa yarar ne düşmanlığa.
* Dostlarına düşman olan birisine niçin dost densin?
* Kendini bilge sanan bilgisizden sakın.
* Düşmanın sırrını bilmesini istemiyorsan dostuna da sırrını söyleme.
* Beraberindeki kişilerden bir şey ummaktansa ölümü yeğ gör.
* Kuşkunun yolunu yüz yerden bağlayacak olsanda ,tecrübe etmediğin kişiye güvenme.
* Bir kimse senin aleyhinde söylese ve biriside dostum diye o sözü sana yetiştirirse ,sen bu dostunu ondan beter bil.Çünkü o düşman ,arkandan konuşur,dostun ise yüzüne karşı söyler.
* Eğer dosta ve düşmana iyi görünmek istiyorsan ömrünü düzensiz geçirme.Ömrünü boş yere geçirirsen ,avamdan sayılırsın.Öyleyse kendi işinin düzenini iyi koru.
* Şakada ölçülü ol.Kimseyle şakalaşma.Demişler ki:’’Şaka etmek şerrin kılavuzudur,ne ederse eder,savaş şakadan kopar’’ derler.Ama iyi şakalar yaparsan yap,iyi şaka yapmak ne ayıptır ,ne de günahtır.Şaka yaparsan da senden aşağı kişilerle yapma,ta ki itibarın eksilmesin.
* Borcunu geciktirme dostu düşman eder.Borç edinme , bir şeyini rehine koyma,faizle para alma.Buna benzer işlerden dolayı halk içinde hor ve itibarsız görülürsün.Öyleyse bu işleri kendine büyük günah bilmelisin.
* Bir dostuna ödünç vermişsen artık o malımdır deme , o parayı o dosta bağışladın farzet.O dostun kendiliğinden vermedikçe isteme,ta ki gecikme sebebi ile dostluk bozulup kesilmesin.Çünkü borcun gecikmesi ,dostu çabuk düşman eder,ama düşmanı dost etmek güçtür.
* Kusursuz dost arama.Dostsuz olma .Herkim dostlarının işiyle ilgilenirse ,dostları da onun işiyle ilgilenir.Eğer o ilgilenmezse dostlarda ilgilenmezler.Öyleyse dostunun işiyle ilgilenmen kişiye kimse dost olmaz .Her an bir dost edinmeyi adet haline getir,ta ki dostların çok olsun.Çünkü çok dost arasında kişinin birçok ayıpları örtülür ve çok hüneri açılır.Bundan dolayı kişinin dostunun çok olması grekir.Ama yeni dost tutunca eski dostlarına da yüzünü çevirme.
* Dostlarının dotlarını düşün ,onlar da senin dotlarındır.Düşmanlarınla dost olan dostdan çekin.Ayrıca dostuna düşman olan dosttan da sakın.Önüne kim gelirse sebepsiz yere seni şikayet eden dostlardan uzak dur.Böyle kişiden dostluk bekleme ve dünyada hç kimseyi ayıpsız sanma.
* İyilerle kötüleri birbirinden ayıt et.İyilerle gönülden dost ol,kötülerle dil ucuyla dostun olsun.
* Asla ikiyüzlülük etme ve ikiyüzlü insanlardan uzak ol.Yedibaşlı ejdarhadan korkma ama iki yüzlüden kork.Çünkü onun söz götürüp getirmekten bir anda yırttığını sen bir yıla dikemezsin.
* Cömert kişilerden bir şey iste.Eğer birisinden bir şey istemeyi düşünürsen ,önce onu dene ,gör;kişi cömertmidir yoksa cimri midir?

Ergunca tarafından yayımlandı.

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir