Nene Hatunu Rahmetle Anıyoruz


Son Güncelleme Zamanı:

Nene Hatunu Rahmetle Anıyoruz

ADINI AZİZİYE TABYALARINA MÜHÜRLE VURAN NENE HATUN: “EYYY KIZLAR, ÖLÜM GÜNÜDÜR BUGÜN!”

Rus orduları 1877’de Ardahan’ı aştı.. Kars’ı aştı.. Horasan’ı aştı.. Hasankale Tabyalarını da aşarak Erzurum’un Aziziye tabyalarına ulaştı.. Cengiz Kurt Paşa’nın ordularını, Muhtar Ahmet Paşa’nın ordularını çiğneyerek geçti.. Ama geride çiğnenmeyecek bir ordu ile karşılaşacaklarını bilmiyorlardı.

Adını Aziziye tabyalarına mühürle vuran Nene Hatun 20 yaşında evli genç bir kadındı. 3 yıllık kocası cephede savaşmaktaydı. O sabah minarelerden ezandan önce Aziziye Tabyaları’nın düşman eline geçtiği, askerlerin

çoğunun şehit olduğu ilan edildi. Çok dinleyemedi Nene Hatun. Ciğerparesi bebeğini gözyaşları içinde öptü ve kokladı; “Nâzım’ım seni bana Allah verdi, ben de seni yine O’na emanet ediyorum” dedi. Eline satırı aldığı gibi tabyalara doğru koştu. “Eyyy kızlar, ölüm günüdür bugün” diyor ve tabyaya saldırmak üzere toplanan halkı şevke getiriyordu. Şefkat abidesi kadınlar, kızlar vatanları uğruna sanki birer aslana dönüşmüştü. Ruslar ordusu kalmayan bölgede böylesi bir halk baskınını akıllarına bile getirmiyorlardı. Çarpışma şiddetli ama kısa sürmüştü. Başarıyla neticelenen baskının sonunda Nene Hatun, çetelerin nefretle söküp attığı şanlı ay yıldızlı bayrağı yerden aldı, alnına götürdü ve gözlerinden yaşlar boşanırken ait olduğu yere astı.

Nene Hatun ve kahraman Anadolu insanının o sabah başlattıkları mücadele, düşman, vatan topraklarını terk edinceye kadar devam etti. İyi donanımlı düşman askerlerinden tabyalar geri alındı. Üç bin düşman askeri öldürülmüş, bin kadar şehit verilmişti.

Asker belki bu orduya dur diyememişti fakat Nesibe’lerden kalma Anadolu kadınları vatanlarına, namuslarına uzanan bu mahrem ele “dur” diyerek Rus ordusuna ve bütün dünyaya unutulamayacak bir ders verdi.

Ergunca

Yazar Ergunca

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir