Muhabbet Kuşu Beslemek İsteyenler

Yayım tarihi

Muhabbet Kuşu Beslemek İsteyenler

Muhabbet Kuşu Besleme

 • Muhabbet kuşumu evde kaç gün süreyle yalnız bırakabilirim?

Muhabbet kuşlarını 1-2 gün süreyle evde yalnız bırakabilirsiniz. Bazen suluklarda çatlaklar olabilmekte ve suluktaki su birkaç saat içinde tamamen yok olmaktadır. Bu riskleri göz önüne aldığımızda kuşumuzu 1 günden fazla süreyle yalnız bırakmamak en doğrusudur. Mümkünse 1 günden fazla süreyle bir yere gitmeniz gerekirse kuşunuzu bir arkadaşınıza veya komşunuza bırakınız.

 • Sıcak havalarda kuşumu nasıl serinletebilirim? Balkona koysam zararı olur mu?

Özellikle yazın sıcak havalarda muhabbet kuşu sahipleri kuşlarının kafesini balkona koymaktadır. Karga ve kedi gibi canlılar bu durumda kuşlarınız için tehlikeli olabilmektedir. Kafesi dışarıdayken, muhabbet kuşunuz uzun süre güneş ışığı altında beklediği için veya rüzgâr yüzünden kolayca hasta olabilir. Kuşlarınızı balkona koymanızı tavsiye etmiyoruz eğer koyacaksanız da çok dikkatli olmalısınız.

 • Yeni satın aldığınız kuşu ne zaman salmalısınız?

Birçok insan yeni satın alıp eve getirdiğiniz bir muhabbet kuşunu en azından bir süre salmamanız gerektiğini size söyleyecektir. Kimileri 1 hafta boyunca kimileri de 1 ay boyunca salmamanız gerektiğini söylerler. Bu doğru değildir. Yeni bir ortama gelen muhabbet kuşunun kafeste durarak odayı ve ortamı tanımasına imkân yoktur. Muhabbet kuşunuz uçtukça, hareket ettikçe bulunduğu ortamı tanır.

Eğer kuşunuzun sağlıklı olmasını istiyorsanız onu günlük olarak belirli süreler dahilinde uçurmalısınız. Eğer kuşlarınıza güvenli bir ortam sağlayabilirseniz, siz yanlarında yokken bile uçabildikleri tehlikesiz bir ortamları varsa, bu onlar için en mükemmelidir. Muhabbet kuşunuzun rahat bir şekilde uçabilmesi için bulunduğu ortamı tanıması, keşfetmesi gerekir.

Kuşunuzu salmadığınızda, kafeste geçirdiği süre zarfında içinde bulunduğu odayı keşfetmesi mümkün değildir. Kuşunuzu satın aldığınız günde veya 1 ay sonra salsanız da yine ilk uçma denemelerinde duvarlara veya tavana çarpabilir. Kafesin dışında ne kadar çok vakit geçirirse odayı tanıması da o kadar kısa sürer

 • Muhabbet kuşları diğer kuşlarla aynı ortamda veya kafeste barındırılabilir mi?

Muhabbet kuşları kendinden daha büyük veya küçük kuş türleri ile aynı ortamda bakılmamalıdır. Muhabbet kuşları büyük boyutlu ispinoz türleri, sultan papağanı gibi küçük boyutlu papağan türleri ile aynı ortamda bakılsa dahi ölümler ve yaralanmalara meydana gelebilir. Bu yüzden kimseye tavsiye etmiyoruz

 • Kuşuma tek bakabilirmiyim?

Muhabbet kuşları diğer tüm papağan türleri gibi topluluk halinde yaşamaktan, kalabalıktan keyif alırlar. Muhabbet kuşu satın alırken çift olarak almanızı, eğer tek ve yavru olarak satın alırsanız da size alıştıktan sonra, 1 yaşını geçmeden eş almanızı tavsiye ederiz. Muhabbet kuşlarının tek bakılmaması ile ilgili bir çeviri portal kütüphane bakım kategorisinde yer almaktadır.

 • Muhabbet kuşumun kafesini ne kadar sıklıkla temizlemeliyim?

Kafes tabanının temizliğini 2-3 günde bir yapabilirsiniz. Sulukların yıkanması işlemi her gün yapılmalıdır. Günlük yıkanmayan sulukların içi yağlanır ve yosun tutar. Kafes tellerinin silinmesi, yemliklerin yıkanması, tüneklerin zımparalanması gibi detaylı temizliği haftada bir yapmanız uygun olur.

 • Muhabbet kuşunun günlük ve haftalık bakımı nasıl olmalıdır?

Muhabbet kuşlarımızla ilgilenmeden önce ve onlarla ilgilendikten sonra mutlaka ellerimizi yıkamalıyız. Sulukları her gün temizlenmeli ve taze su eklenmeli, yemlikleri gün içinde birkaç defa kontrol edilmeli ve kafes temizliğine özen gösterilmelidir. Evcil hayvan sahibi olmak ve onların bakımlarıyla uğraşmak sorumluluk sahibi olmayı gerektirir.

 • İçme suyu ve yemleri ne kadar sıklıkla değiştirmeliyim?

Muhabbet kuşlarının sulukları her gün temiz bir fırça ile temizlenmeli ve taze su koyulmalıdır. Muhabbet kuşlarının yem karışımları yağlı tohumlardan oluştuğu için su içtikleri zaman suluğun içindeki suyun ve dolayısıyla suluğun yağlanmasına ve kirlenmesine sebep olurlar. Eğer suluk temizlenmez ise gözle görülür bir şekilde suluğun kıvrımlı bölgelerinde kirli ve temizlenmesi zor pislikler oluşur. Kuşların yem kapları gün içinde 1-2 defa tazelenmeli ve yem kabukları üflenmelidir.

 • Gaga taşı, kuş kumu, iyot ve enerji blok nedir, ne işe yarar, kullanmalımıyım?

Evcil hayvan mağazalarında satılan beyaz gaga taşı muhabbet kuşlarının kalsiyum ihtiyacını karşılamaları için kullanabileceğiniz bir üründür. Alçı, yumurta kabuğu ve kuş kumuna biraz su katıp donmasını bekleyerek muhabbet kuşunuz için kendi gaga taşınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kuş kumu muhabbet kuşu kafesinde mutlaka bulunmalıdır. Kuş kumunu ayrı bir kapta vermenizi tavsiye ederiz. Alacağınız kuş kumunun içinde kuş kömürü, kırmızı renkli iyotlu taneler, midye kabuğu gibi çeşitli taneler bulunmalıdır. Mürekkep balığı kemiği muhabbet kuşlarının kalsiyum gereksinimlerini karşılamalarını sağlar. İyot ve enerji blokları da kuşlarımızın iyot, mineral ihtiyacını karşılayan faydalı ürünlerdir. Kullanmanızı tavsiye ederiz.

 • Muhabbet kuşumun tırnağını, gagasını kesebilirmiyim?

Muhabbet kuşlarının kafesinde bulunan gaga taşı, ağaç dalından tünekler onların gagalarını ve tırnaklarını aşındırmak için yeterlidir fakat yavru muhabbet kuşlarının tırnakları halı ve perdelere takılabilir. Bu durumda temiz bir tırnak makası yardımı ile tırnakların uçları çok az kısaltılabilir.

Eğer bu işlemi daha önce yapmadıysanız dikkatli olunuz. Çünkü ilk defa muhabbet kuşunun tırnaklarını kesmeye çalışan birçok evcil sahibi muhabbet kuşlarının tırnaklarını kanatarak onların yaralanmasına sebep oluyor.

Ayrıca bazı muhabbet kuşlarında (genetik bozukluk olan) gagada aşırı uzama söz konusu olabiliyor. Bu durumda muhabbet kuşunun daha kolay yem yiyebilmesi için belirli aralıklarla örneğin ayda bir defa gagayı kısaltmak gerekir.

 • Aynı kafeste iki çift muhabbet kuşu bakılır mı?

Yavru muhabbet kuşlarını yeterince büyük bir kafeste bir arada tutabilirsiniz. Aynı şey yetişkin muhabbet kuşları için geçerli değildir. Özellikle erkek muhabbet kuşları dişi muhabbet kuşları için birbiriyle kavga edebilir ve yaralanabilirler.

Eş olan kuşları her zaman ayrı kafeslerde tutmanızda fayda vardır. Çok büyük salmalarda birden fazla çifti bir arada tutabilirsiniz fakat küçük kafeslerde bir arada tutmamalısınız.

Konu daha kolay okuyabilmeniz için sayfalara ayrılmıştır. İsterseniz aşağıdan sayfa seçimi yapabilir veya bir sonraki sayfaya buradan devam edebilirsiniz.  Sayfa 2

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 7 Ekim 2021 Kerim Usta

Yazar: Ergunca

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

544 yorum

 1. Memlekete gitmem gerekiyor kuşumu götürmek zorundayım muhabbet kuşuma yolculukkta korena geçer mi

  1. Birlikte kalabalık ortamlarda durmamaya özen gösterin. Önlem olarak kafes üzerini hava alacak şekilde kapalı tutabilirsiniz. (Şeffaf bir örtüde olur.)

   1. Bi sorum daha olacak korena var acaba arabaya alinirmı diger yolcular kabul eder mi korena olduğu için yolcular bulaşir diye düşünüp kabul etmeze muavin kabul etmez ise bu yüzden korena oldugu için ne yapmalıyım

    1. Genelde bugünlerde içeri almıyorlar diye duydum. Bagaj kısmında götürüyorlar ama şirketten şirkete değişiyor. Yolculuk yapmadım şu günlerde ama yapanlardan duydum. 2020 de yayımlanan genelge kafesi kucağınızda götürebimenizi söylese de şirketler “insanlar tehlikeye maruz kalmasın” diye bagajda götürmeye razı oluyorlar sanırım.

 2. Dişi kuşumun eşi öldü çok yaşliydi önceki besledigim kuşumun yanına almiştim ama yavru aldim öteki ölünce yanliz kaldı yanına eş almalimiyim tek nakmak istiyorum?

  1. Merhaba,
   en doğrusu ona bir eş almaktır ama bazıları eş istemeyebiliyorlar. Biraz seyredin durumunu… Stres yapmıyor her zamanki gibiyse tek yaşayabilir ama arkadaşsız bir kafeste hayat zor değilmi sizce… Tek olarak size alışık olsaydı idare edebiliyor ama arkadaş isteyecektir.

  1. Merhaba;
   DSÖ Covid-19’un insanlardan hayvanlara bulaştığını doğruladı. İstanbul Veterinerler Odası ise “Sizin ve dostunuzun sağlığı için temel hijyen ve korunma kurallarına uyunuz.” uyarısında bulundu. Dikkatli olacağız.

  1. Bazı kaynaklarda doğruluğu şüpheli olsa da bulaştığı belirtiliyor. Geçinceye kadar öpmeyince bir şey kaybetmezsiniz.

  1. Merhaba,
   Genelde dişilerde karın şişliği olur. Şişlik uzun sürede olsaydı bir Tümerden şüphelenmek lazım ama süreyi belirtmelisiniz. Yemlere dikkat edin, boyalı şeyler almayınız. Düzenli beslenme iyi gelebilir. Bir veterinere götürmeniz tevsiye ederim.

   1. Erkek muhabbet kuşumun Hala karnın da şişlik var kimse inanmıyor annem babam veterine götüremiyorum geçer diyorlar ne yapmalıyım kendi kendine geçer mi?

    1. Merhaba,
     Şişlik olduğuna eminseniz, bilin ki tedavi için veterinere gitmeniz gerekir. İmkanınız yoksa muhabbeti kuşu satan yerlerden yararlanın.

 3. Komşumuzun çocukları çok arsız benim muhabbet kuşlarımı kıskandı anneleri de bu yüzden benimle uğraşıp duruyor kadın normal degil mahalede deli oldugu söyleniyor ne yapmalıyım

  1. Her deli diye söylenene kulak asacak olursak işimiz çok zor olur. İkiden fazla kuşunuz varsa gürültü olabilir. Fakat her şekilde de insanların rahatsız olmamasını en iyi şekilde sağlamaya çalışabiliriz. Örneğin odasını değiştirmek gibi veya akşam geç vakte kadar sizinle beraber geceliyor ve gürültü yapıyorsa her ne kadar çok önermesem de kafes üzerine koyu bezle kapatmak gibi önlemler alabilirsiniz.

 4. Kuşlarım evi çok pisletiyor ne önerirsiniz daha temiz bir şekilde kuşlarıma nasıl baka bilirim bi sorum dahavar kuşlarımızın altına döktügü yemleri trkrara yemlige koymak dogrumu bide yavru muhabet kuşununun yemine kum karıştırsam dogru olurmu

  1. Merhaba
   En çok kafes tabanı varacağı için günlük taban temizliği gerekebilir. Tabana en basit gazete bile sererek bu süreyi biraz uzatabilirsiniz. Tamamen değil de tabandan az yüksek kısımlar için hazır tüllerden kullanılabilir. Abartıp tepeye kadar da tülü çekmeyinde…Sindiriminde problem hissediyorsanız kuş kumu aralıklarla kullanabilirsiniz. Bu gayet iyi bir şeydir.

 5. Ben muhabet kuşumu kaybetim hasta oldu öldü daha önce ki de kaçmıştı şuan beslemiyorum etrafim da ki insanlar israr ediyor ama ben beslemek istemiyorum çünkü biri ölünce biri kaçinca hayal kirikligi oluştu çok üzüldüm bu duruma ailem alalim diyo ben istemiyorum ne yapcam bilemiyorum

  1. Başlarına talihsiz olaylar gelmiş ama bu yaşayan herkes için geçerlidir. Tekrar besle ve kaçmaması veya hastalanmaması için dikkatli ol. Seviyorsan neden beslemeyesin ki? Sonuçta bu dünyaya gelmiş ve bir dosta ihtiyacı var. Sevgilerimle…

 6. 2 erkek muhabbet kuşum var 7 aydır aynı kafesteler ilerde sorun olurmu biri 14 diğeri 8 aylık teşekkür ederim

  1. Kavga etmiyorlarsa sorun olmaz. Ama içlerinde konuşan kuş var ise artık konuşmayı bırakabilir.

  1. Kuşlar eş tuturulmadan kafese konulursa böyle durumlar olabilir. Kafes küçüklüğü, ortam,sık sık kuşları rahatsız etmek gibi konularda var… Kuşlar birbirine kusuyorsa ortam sıkıntılıdır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir