Muhabbet Kuşu Beslemek İsteyenler


En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 11 Ocak 2020 Kerim Usta

Muhabbet kuşumu evde kaç gün süreyle yalnız bırakabilirim ?
Muhabbet kuşlarını 1-2 gün süreyle evde yalnız bırakabilirsiniz. Bazen suluklarda çatlaklar olabilmekte ve suluktaki su bir kaç saat içinde tamamen yok olmaktadır.Bu riskleri gözönüne aldığımızda kuşumuzu 1 günden fazla süreyle yalnız bırakmamak en doğrusudur. Mümkünse 1 günden fazla süreyle bir yere gitmeniz gerekirse kuşunuzu bir arkadaşınıza veya komşunuza bırakınız.

Sıcak havalarda kuşumu nasıl serinletebilirim ? Balkona koysam zararı olur mu?
Özellikle yazın sıcak havalarda muhabbet kuşu sahipleri kuşlarının kafesini balkona koymaktadır. Karga ve kedi gibi canlılar bu durumda kuşlarınız için tehlikeli olabilmektedir.Kafesi dışarıdayken, muhabbet kuşunuz uzun süre güneş ışığı altında beklediği için veya rüzgar yüzünden kolayca hasta olabilir. Kuşlarınızı balkona koymanızı tavsiye etmiyoruz eğer koyacaksanız da çok dikkatli olmalısınız.

Yeni satın aldığınız kuşu ne zaman salmalısınız ?
Bir çok insan yeni satın alıp eve getirdiğiniz bir muhabbet kuşunu en azından bir süre salmamanız gerektiğini size söyleyecektir. Kimileri 1 hafta boyunca kimileri de 1 ay boyunca salmamanız gerektiğini söylerler. Bu doğru değildir. Yeni bir ortama gelen muhabbet kuşunun kafesde durarak odayı ve ortamı tanımasına imkan yoktur. Muhabbet kuşunuz uçtukça, hareket ettikçe bulunduğu ortamı tanır.Eğer kuşunuzun sağlıklı olmasını istiyorsanız onu günlük olarak belirli süreler dahilinde uçurmalısınız.Eğer kuşlarınıza güvenli bir ortam sağlayabilirseniz, siz yanlarında yokken bile uçabildikleri tehlikesiz bir ortamları varsa, bu onlar için en mükemmelidir. Muhabbet kuşunuzun rahat bir şekilde uçabilmesi için bulunduğu ortamı tanıması, keşfetmesi gerekir. Kuşunuzu salmadığınızda, kafeste geçirdiği süre zarfında içinde bulunduğu odayı keşfetmesi mümkün değildir. Kuşunuzu satın aldığınız günde veya 1 ay sonra salsanız da yine ilk uçma denemelerinde duvarlara veya tavana çarpabilir. Kafesin dışında ne kadar çok vakit geçirirse odayı tanıması da o kadar kısa sürer

Muhabbet kuşları diğer kuşlarla aynı ortamda veya kafesde barındırılabilir mi ?
Bu konuyla ilgili portal kütüphanede bakım kategorisinde bir çeviri mevcuttur. Muhabbet kuşları kendinden daha büyük veya küçük kuş türleri ile aynı ortamda bakılmamalıdır.Muhabbet kuşları büyük boyutlu ispinoz türleri, sultan papağanı gibi küçük boyutlu papağan türleri ile aynı ortamda bakılsa dahi ölümler ve yaralanmalara meydana gelebilir. Bu yüzden kimseye tavsiye etmiyoruz

Kuşuma tek bakabilirmiyim?
Muhabbet kuşları diğer tüm papağan türleri gibi topluluk halinde yaşamaktan, kalabalıktan keyif alırlar. Muhabbet kuşu satın alırken çift olarak almanızı, eğer tek ve yavru olarak satın alırsanız da size alıştıktan sonra, 1 yaşını geçmeden eş almanızı tavsiye ederiz.Muhabbet kuşlarının tek bakılmaması ile ilgili bir çeviri portal kütüphane bakım kategorisinde yer almaktadır.

Muhabbet kuşumun kafesini ne kadar sıklıkla temizlemeliyim ?
Kafes tabanının temizliğini 2-3 günde bir yapabilirsiniz. Sulukların yıkanması işlemi hergün yapılmalıdır. Günlük yıkanmayan sulukların içi yağlanır ve yosun tutar.Kafes tellerinin silinmesi, yemliklerin yıkanması, tüneklerin zımparalanması gibi detaylı temizliği haftada bir yapmanız uygun olur.

Muhabbet kuşunun günlük ve haftalık bakımı nasıl olmalıdır ?
Muhabbet kuşlarımızla ilgilenmeden önce ve onlarla ilgilendikten sonra mutlaka ellerimizi yıkamalıyız.
Sulukları hergün temizlenmeli ve taze su eklenmeli, yemlikleri gün içinde bir kaç defa kontrol edilmeli ve kafes temizliğine özen gösterilmelidir.Evcil hayvan sahibi olmak ve onların bakımlarıyla uğraşmak sorumluluk sahibi olmayı gerektirir.

İçme suyu ve yemleri ne kadar sıklıkla değiştirmeliyim ?
Muhabbet kuşlarının sulukları her gün temiz bir fırça ile temizlenmeli ve taze su koyulmalıdır. Muhabbet kuşlarının yem karışımları yağlı tohumlardan oluştuğu için su içtikleri zaman suluğun içindeki suyun ve dolayısıyla suluğun yağlanmasına ve kirlenmesine sebep olurlar.Eğer suluk temizlenmesse gözle görülür bir şekilde suluğun kıvrımlı bölgelerinde kirli ve temizlenmesi zor pislikler oluşur. Kuşların yem kapları gün içinde 1-2 defa tazelenmeli ve yem kabukları üflenmelidir.

Gaga taşı, kuş kumu, iyot ve enerji blok nedir, ne işe yarar, kullanmalı mıyım ?
Evcil hayvan mağazalarında satılan beyaz gaga taşı muhabbet kuşlarının kalsiyum ihtiyacını karşılamaları için kullanabileceğiniz bir üründür. Alçı, yumurta kabuğu ve kuş kumuna biraz su katıp donmasını bekleyerek muhabbet kuşunuz için kendi gaga taşınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.Kuş kumu muhabbet kuşu kafesinde mutlaka bulunmalıdır. Kuş kumunu ayrı bir kapta vermenizi tavsi ederiz.Evcil hayvan mağazalarında satılan muhabbet kuşu kumlarının bir çoğu kuşlar için uygun değildir. Bu kumlardan satın almayınız. Alacağınız kuş kumunun içinde kuş kömürü, kırmızı renkli iyotlu taneler, midye kabuğu gibi çeşitli taneler bulunmalıdır.Mürekkep balığı kemiği muhabbet kuşlarının kalsiyum gereksinimlerini karşılamalarını sağlar.İyot ve enerji blokları da kuşlarımızın iyot, mineral ihtiyacını karşılayan faydalı ürünlerdir. Kullanmanızı tavsiye ederiz.

Muhabbet kuşumun tırnağını, gagasını kesebilir miyim ?
Muhabbet kuşlarının kafesinde bulunan gaga taşı, ağaç dalından tünekler onların gagalarını ve tırnaklarını aşındırmak için yeterlidir fakat yavru muhabbet kuşlarının tırnakları halı ve perdelere takılabilir.Bu durumda temiz bir tırmak makası yardımı ile tırnakların uçları çok az kısaltılabilir. Eğer bu işlemi daha önce yapmadıysanız mutlaka bilen birine danışmanızda fayda vardır çünkü ilk defa muhabbet kuşunun tırnaklarını kesmeye çalışan bir çok evcil sahibi muhabbet kuşlarının tırnaklarını kanatarak onların yaralanmasına sebep oluyor.Ayrıca bazı muhabbet kuşlarında (genetik bozukluk olan) gagada aşırı uzama söz konusu olabiliyor. Bu durumda muhabbet kuşunun daha kolay yem yiyebilmesi için belirli aralıklarla örneğin ayda bir defa gagayı kısaltmak gerekir.

Aynı kafeste iki çift muhabbet kuşu bakılır mı ?
Yavru muhabbet kuşlarını yeterince büyük bir kafeste bir arada tutabilirsiniz. Aynı şey yetişkin muhabbet kuşları için geçerli değildir.Özellikle erkek muhabbet kuşları dişi muhabbet kuşları için birbiriyle kavga edebilir ve yaralanabilirler. Eş olan kuşları her zaman ayrı kafeslerde tutmanızda fayda vardır.Çok büyük salmalarda birden fazla çifti bir arada tutabilirsiniz fakat küçük kafeslerde bir arada tutmamalısınız.

Muhabbet kuşumu tatile giderken yanımda götürebilir miyim ? Ne kadar süre yolculuğa dayanabilir ?
Muhabbet kuşları yolcukluklar konusunda çok hassastır. Bir yerden başka bir yere taşırken çok dikkatli olmak gerekir. Muhabbet kuşları uzun yolculuklara dayanıklı değildirler.

Muhabbet kuşuma banyo yaptırabilir miyim ? Ne kadar sıklıkla banyo yaptırabilirim ? Su sıcaklığı ne olmalıdır ?
Muhabbet kuşlarına kışın seyrek olarak yazın ise sık sık banyo yaptırabilirsiniz.Banyo suyu sıcaklığı kışın ılık yazın ise musluk suyu sıcaklığında olabilir.

Oda spreyi ve çiçekler zararlı mıdır ?
Muhabbet kuşlarınızın bulunduğu odada oda spreyi, böcek ilacı gibi spreyler kullanmamalısınız. Benzer şekilde kuşlarınızın bulunduğu odada sigara içmemelisiniz. Boya ve badana yapacağınız odada kuşlarınızı bulundurmamalısınız.Kuşlarınızı saldığınızda odadaki çiçeklerin yapraklarını kemirip zehirlenebilirler. Bu sebeple kuşlarınızı saldığınız zamanlarda onların yanında olmalısınız veya saldığınız odada çiçek bulundurmamalısız.

Muhabbet kuşlarının bulunduğu ortamda asla yapılmaması gerekenler nelerdir ?

Kuşunuzun olduğu odada kesinlikle sigara içmemelisiniz. Sigara dumanı kuşunuzun ömrünü fazlasıyla kısaltır.Kuşlarınızı asla kafese kapalı bir yaşama mahkum etmeyin. Onları sık sık uçurun.Muhabbet kuşları tek bakılmamalıdır.

Ben evde yokken kuşumun sıkılmaması için ne yapmalıyım ?
Evde olmadığınızda; radyo veya televizyonu açık bırakmak, can sıkıntısına kapılmaması için iyi bir yoldur. Çevredeki sesler, yalnız olmadığını düşündürecektir. Ayrıca kafesi pencereye yakın koyarak dışarıdaki hareketliliğin ilgisini çekmesini sağlayabilirsiniz ancak direkt güneş ışığı ve diğer tehlikelerden korunaklı bir yer olmasına da özen gösterilmelidir. Seslerin değişken ve ilgi çekici olmasına (konuşması için kısa süreli ve aynı kelimeleri içeren ses kayıtları bu konuda sağlıklı değildir) da dikkat edilmelidir.

Lütfen Dikkat: Konu uzun olduğu için  sayfalara bölünmüştür. Bu sizin daha hızlı olarak konuya erişebilmenizi sağlayacaktır. Devamı için Tıkladığınızda sonraki sayfaya gidebilir veya sayfa numaraları ile seçim yapabilirsiniz. Aşağıda verilen link ise sizi yazının başlangıcına getirecektir.
Konuyu Paylaş

Yazar Ergunca

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

“Muhabbet Kuşu Beslemek İsteyenler” için 522 yanıt

Merhaba ben muhabbet kuşu alicam ama 1 dışı 1 erkek alsam çok ses çıkarırlar mı ilk gün bizi uyuturlar mı

Haliyle kendi aralarında konuşurlar.Fakat taklitte yapacakları için size ilk günlerde değişik gelecektir.İlk zamanlarda belki biraz dikkatinizi çeker ama zamanla alışırsınız.

Maviş gayet sagliki bir kuştu fakat bir hafta önce ishal oldu ilaç kullan dik geçti fakat iki uç gündür kafesin alt kisminda duruyor ve uyuyor ne yapmaliyim nesivardir

Usta benimde bi sorum olacak benim 2 disi 2 erkek muhabetim var 4 u de ayni kafesteler kafesde 75 cm uzunlugu 35 cm de yuksekligidir 4 u de yeni onlar birbirlerini cecip ciftlesip yumurtlama ihtimali varmi yuvalikda var icinde soguk dir die onu camla kapalidir delikde var ici hava alacak sekilde

Merhaba aynı kafeste bulunmalarında sakınca yok ama eşleri seçtikten sonra ortadan bir kontroplakla bölmeniz gerekir.Yumurtlama olmadan once eşler kendini gösterir zaten…

kerim usta yazılarının hemen hemen hepsini okudum belli ki çok bilgili birisin bi kaç soru sormak istiyorum..
ben bugün bir petshopdan çift muhabbet kuşu aldım. 1 tane yavrusu var tahminimce 8-9 günlük falan ve 3 tanede yumurtası var altında halen yatıyor pek kalkmıyor.eşlerde iyi anlaşıyor erkek dişiyi yuvada besliyor vs uzattım k.bakmayın. bu ilk yumurtası galibada
1)yuvaya kakasını yapmış yuurtalar falan çok kirli ve bi tanesi yapışmış yuvaya kımıldamıyor
diğerleride kirli ama onları altına almıyor büyük ihtimal çıkmayacak. eğer üstünden kalkkarsa çıkmadan o yumurtaları alayım mı ne yapayım usta
2)Usta yavru büyüdükten sonra kafesten ayırırken o çift olan kuşları eski kafesten alıp büyük kafes e koysam yeni yuva taksam tekrar eşleşmelerinde sorun olur mu (((bu benim için çok önemli, bide şuan ki kafesleri küçük o yüzden değiştirmek istiyorum)))
çok uzattım usta ama son sorum
3) bu bez elbise dolabları oluyor ya ben kafesi onun içine kodum ama yüksekte kalacak şekilde önüde sürekli açık yani usta dursun mu orda napayım

Merhaba;
Muhabbet kuslari her iki günde bir yumurta yaptiklari için haliyle yavrularda her iki güne bir yumurtadan cikarlar.Elinde 8-9 günlük bir yavru olduğunu belirttiğine gore diğer yumurtalardan bir umut yok gibi görünüyor.Bence yumurtaları al.
Yavru büyüdükten sonra kafesi ayirip büyütebilirsin.Yeni yuvaya kısa sure sonra alisacaklardir.
Kafes dolap içinde bence iyi olmamis.Ne kadarda kapisi acik olsa kuslar küçük bir alanı göreceklerdir.yerini güneş olmayan sakin bir yerle degistiriniz

Söylemeyi unuttum.Kuslarin pislikleri yuvalikta bit-parazit yapar.yuvaligida değiştireceksin.Yumurta dönemlerinde eslere destek mamasida vermeyi ihmal etmezsen iyi olur.hoscakal

Usta sorularimi cevapladigin için çok teşekür ederim.
Beb kac soru daha sormak istiyorum müsadenle.
Usta cift kusum bezbdolabin içinde demistim onu oraya koymamin sebebi ben üniversite ögrencisiyim gec saate kadar oturuyorum ders calisiyorum odamin lambasi acik oluyor kus rahatsiz olmasin diye dolaba koydum hergun saat 8 de dolabin onunude ortuyordum ışık vurmasin diye ama sen haklisin kus orda pek bir yeri goremez. Peki usta bana bi tavsiyede bulunurmusun nasıl yapayim duvara asip yada masaya koyup aksamlari ustunumu orteyim napayim usta hiç bilmiyorum ya

Merhaba bu cuma günü erkek kuşum hasta felan değildi akşama kadar oynayıp taklar atıyor birde
kafese bakıyoruz ki bebeğim can çekişiyordu veterinere götürdüm ama yolda gelirken öldü.
Şimdi de eşi yani kızım çok acı çekiyor sürekli onu arıyor bağırıp yem yemiyor yeni bir eş almalımıyım
yada beklemem mi gerekir.

Teşekkür ederim Ergun Bey bir sorum daha olacaktı eş seçiminde kendisinin seçmesi daha mı iyi olur çünkü pet shoptan almak zorundayım ve arabayla kızımı da götürüp yormak istemiyorum.

inşallah aldığınız eşe uyum sağlar yanına koymak lazım.denemek gerekli.bazen uyumsuz oluyorlar ama genelde anlaşırlar.aldığınız yere hatırlatırsanız geri değiştirme imkanı olursa,iyi olur.şimdiden kolay gesin..

Abi kusum 4 aylik cicek yedi otmyo baygin yatyo eskisi gibi hareketli degl napmaliyim

selam usta bi sorunum var benim 10 çift muhabbet kuşum var altlarında yavru yumurta var salma olduhu için bit ve parazit var kuşları çıkarmadan nasıl ilaç yapabilirim

Not:Yorum yanlış yere yazıldığı için taşındı.
Kerim Usta

Faruk Bey kuşları çıkarmadan yaptığınızı düşünsek bile yuvalıklara parazit bulaşmıştır.Kafes ve yuvalıkları nasıl dezenfekte edeceksiniz?Bence sprey ilaçla geçici temizlik yap ki kuşlar rahatlayabilsinler…Uygun bir zamanda kafes,aksesesuar ve yuvalıkları dezenfekte etmekte fayda var.

Yorumlar kapatıldı.