Muhabbet Kuşu Beslemek İsteyenler


Son Güncelleme Zamanı:

Muhabbet kuşumu evde kaç gün süreyle yalnız bırakabilirim ?
Muhabbet kuşlarını 1-2 gün süreyle evde yalnız bırakabilirsiniz. Bazen suluklarda çatlaklar olabilmekte ve suluktaki su bir kaç saat içinde tamamen yok olmaktadır.Bu riskleri gözönüne aldığımızda kuşumuzu 1 günden fazla süreyle yalnız bırakmamak en doğrusudur. Mümkünse 1 günden fazla süreyle bir yere gitmeniz gerekirse kuşunuzu bir arkadaşınıza veya komşunuza bırakınız.

Sıcak havalarda kuşumu nasıl serinletebilirim ? Balkona koysam zararı olur mu?
Özellikle yazın sıcak havalarda muhabbet kuşu sahipleri kuşlarının kafesini balkona koymaktadır. Karga ve kedi gibi canlılar bu durumda kuşlarınız için tehlikeli olabilmektedir.Kafesi dışarıdayken, muhabbet kuşunuz uzun süre güneş ışığı altında beklediği için veya rüzgar yüzünden kolayca hasta olabilir. Kuşlarınızı balkona koymanızı tavsiye etmiyoruz eğer koyacaksanız da çok dikkatli olmalısınız.

Yeni satın aldığınız kuşu ne zaman salmalısınız ?
Bir çok insan yeni satın alıp eve getirdiğiniz bir muhabbet kuşunu en azından bir süre salmamanız gerektiğini size söyleyecektir. Kimileri 1 hafta boyunca kimileri de 1 ay boyunca salmamanız gerektiğini söylerler. Bu doğru değildir. Yeni bir ortama gelen muhabbet kuşunun kafesde durarak odayı ve ortamı tanımasına imkan yoktur. Muhabbet kuşunuz uçtukça, hareket ettikçe bulunduğu ortamı tanır.Eğer kuşunuzun sağlıklı olmasını istiyorsanız onu günlük olarak belirli süreler dahilinde uçurmalısınız.Eğer kuşlarınıza güvenli bir ortam sağlayabilirseniz, siz yanlarında yokken bile uçabildikleri tehlikesiz bir ortamları varsa, bu onlar için en mükemmelidir. Muhabbet kuşunuzun rahat bir şekilde uçabilmesi için bulunduğu ortamı tanıması, keşfetmesi gerekir. Kuşunuzu salmadığınızda, kafeste geçirdiği süre zarfında içinde bulunduğu odayı keşfetmesi mümkün değildir. Kuşunuzu satın aldığınız günde veya 1 ay sonra salsanız da yine ilk uçma denemelerinde duvarlara veya tavana çarpabilir. Kafesin dışında ne kadar çok vakit geçirirse odayı tanıması da o kadar kısa sürer

Muhabbet kuşları diğer kuşlarla aynı ortamda veya kafesde barındırılabilir mi ?
Bu konuyla ilgili portal kütüphanede bakım kategorisinde bir çeviri mevcuttur. Muhabbet kuşları kendinden daha büyük veya küçük kuş türleri ile aynı ortamda bakılmamalıdır.Muhabbet kuşları büyük boyutlu ispinoz türleri, sultan papağanı gibi küçük boyutlu papağan türleri ile aynı ortamda bakılsa dahi ölümler ve yaralanmalara meydana gelebilir. Bu yüzden kimseye tavsiye etmiyoruz

Kuşuma tek bakabilirmiyim?
Muhabbet kuşları diğer tüm papağan türleri gibi topluluk halinde yaşamaktan, kalabalıktan keyif alırlar. Muhabbet kuşu satın alırken çift olarak almanızı, eğer tek ve yavru olarak satın alırsanız da size alıştıktan sonra, 1 yaşını geçmeden eş almanızı tavsiye ederiz.Muhabbet kuşlarının tek bakılmaması ile ilgili bir çeviri portal kütüphane bakım kategorisinde yer almaktadır.

Muhabbet kuşumun kafesini ne kadar sıklıkla temizlemeliyim ?
Kafes tabanının temizliğini 2-3 günde bir yapabilirsiniz. Sulukların yıkanması işlemi hergün yapılmalıdır. Günlük yıkanmayan sulukların içi yağlanır ve yosun tutar.Kafes tellerinin silinmesi, yemliklerin yıkanması, tüneklerin zımparalanması gibi detaylı temizliği haftada bir yapmanız uygun olur.

Muhabbet kuşunun günlük ve haftalık bakımı nasıl olmalıdır ?
Muhabbet kuşlarımızla ilgilenmeden önce ve onlarla ilgilendikten sonra mutlaka ellerimizi yıkamalıyız.
Sulukları hergün temizlenmeli ve taze su eklenmeli, yemlikleri gün içinde bir kaç defa kontrol edilmeli ve kafes temizliğine özen gösterilmelidir.Evcil hayvan sahibi olmak ve onların bakımlarıyla uğraşmak sorumluluk sahibi olmayı gerektirir.

İçme suyu ve yemleri ne kadar sıklıkla değiştirmeliyim ?
Muhabbet kuşlarının sulukları her gün temiz bir fırça ile temizlenmeli ve taze su koyulmalıdır. Muhabbet kuşlarının yem karışımları yağlı tohumlardan oluştuğu için su içtikleri zaman suluğun içindeki suyun ve dolayısıyla suluğun yağlanmasına ve kirlenmesine sebep olurlar.Eğer suluk temizlenmesse gözle görülür bir şekilde suluğun kıvrımlı bölgelerinde kirli ve temizlenmesi zor pislikler oluşur. Kuşların yem kapları gün içinde 1-2 defa tazelenmeli ve yem kabukları üflenmelidir.

Gaga taşı, kuş kumu, iyot ve enerji blok nedir, ne işe yarar, kullanmalı mıyım ?
Evcil hayvan mağazalarında satılan beyaz gaga taşı muhabbet kuşlarının kalsiyum ihtiyacını karşılamaları için kullanabileceğiniz bir üründür. Alçı, yumurta kabuğu ve kuş kumuna biraz su katıp donmasını bekleyerek muhabbet kuşunuz için kendi gaga taşınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.Kuş kumu muhabbet kuşu kafesinde mutlaka bulunmalıdır. Kuş kumunu ayrı bir kapta vermenizi tavsi ederiz.Evcil hayvan mağazalarında satılan muhabbet kuşu kumlarının bir çoğu kuşlar için uygun değildir. Bu kumlardan satın almayınız. Alacağınız kuş kumunun içinde kuş kömürü, kırmızı renkli iyotlu taneler, midye kabuğu gibi çeşitli taneler bulunmalıdır.Mürekkep balığı kemiği muhabbet kuşlarının kalsiyum gereksinimlerini karşılamalarını sağlar.İyot ve enerji blokları da kuşlarımızın iyot, mineral ihtiyacını karşılayan faydalı ürünlerdir. Kullanmanızı tavsiye ederiz.

Muhabbet kuşumun tırnağını, gagasını kesebilir miyim ?
Muhabbet kuşlarının kafesinde bulunan gaga taşı, ağaç dalından tünekler onların gagalarını ve tırnaklarını aşındırmak için yeterlidir fakat yavru muhabbet kuşlarının tırnakları halı ve perdelere takılabilir.Bu durumda temiz bir tırmak makası yardımı ile tırnakların uçları çok az kısaltılabilir. Eğer bu işlemi daha önce yapmadıysanız mutlaka bilen birine danışmanızda fayda vardır çünkü ilk defa muhabbet kuşunun tırnaklarını kesmeye çalışan bir çok evcil sahibi muhabbet kuşlarının tırnaklarını kanatarak onların yaralanmasına sebep oluyor.Ayrıca bazı muhabbet kuşlarında (genetik bozukluk olan) gagada aşırı uzama söz konusu olabiliyor. Bu durumda muhabbet kuşunun daha kolay yem yiyebilmesi için belirli aralıklarla örneğin ayda bir defa gagayı kısaltmak gerekir.

Aynı kafeste iki çift muhabbet kuşu bakılır mı ?
Yavru muhabbet kuşlarını yeterince büyük bir kafeste bir arada tutabilirsiniz. Aynı şey yetişkin muhabbet kuşları için geçerli değildir.Özellikle erkek muhabbet kuşları dişi muhabbet kuşları için birbiriyle kavga edebilir ve yaralanabilirler. Eş olan kuşları her zaman ayrı kafeslerde tutmanızda fayda vardır.Çok büyük salmalarda birden fazla çifti bir arada tutabilirsiniz fakat küçük kafeslerde bir arada tutmamalısınız.

Muhabbet kuşumu tatile giderken yanımda götürebilir miyim ? Ne kadar süre yolculuğa dayanabilir ?
Muhabbet kuşları yolcukluklar konusunda çok hassastır. Bir yerden başka bir yere taşırken çok dikkatli olmak gerekir. Muhabbet kuşları uzun yolculuklara dayanıklı değildirler.

Muhabbet kuşuma banyo yaptırabilir miyim ? Ne kadar sıklıkla banyo yaptırabilirim ? Su sıcaklığı ne olmalıdır ?
Muhabbet kuşlarına kışın seyrek olarak yazın ise sık sık banyo yaptırabilirsiniz.Banyo suyu sıcaklığı kışın ılık yazın ise musluk suyu sıcaklığında olabilir.

Oda spreyi ve çiçekler zararlı mıdır ?
Muhabbet kuşlarınızın bulunduğu odada oda spreyi, böcek ilacı gibi spreyler kullanmamalısınız. Benzer şekilde kuşlarınızın bulunduğu odada sigara içmemelisiniz. Boya ve badana yapacağınız odada kuşlarınızı bulundurmamalısınız.Kuşlarınızı saldığınızda odadaki çiçeklerin yapraklarını kemirip zehirlenebilirler. Bu sebeple kuşlarınızı saldığınız zamanlarda onların yanında olmalısınız veya saldığınız odada çiçek bulundurmamalısız.

Muhabbet kuşlarının bulunduğu ortamda asla yapılmaması gerekenler nelerdir ?

Kuşunuzun olduğu odada kesinlikle sigara içmemelisiniz. Sigara dumanı kuşunuzun ömrünü fazlasıyla kısaltır.Kuşlarınızı asla kafese kapalı bir yaşama mahkum etmeyin. Onları sık sık uçurun.Muhabbet kuşları tek bakılmamalıdır.

Ben evde yokken kuşumun sıkılmaması için ne yapmalıyım ?
Evde olmadığınızda; radyo veya televizyonu açık bırakmak, can sıkıntısına kapılmaması için iyi bir yoldur. Çevredeki sesler, yalnız olmadığını düşündürecektir. Ayrıca kafesi pencereye yakın koyarak dışarıdaki hareketliliğin ilgisini çekmesini sağlayabilirsiniz ancak direkt güneş ışığı ve diğer tehlikelerden korunaklı bir yer olmasına da özen gösterilmelidir. Seslerin değişken ve ilgi çekici olmasına (konuşması için kısa süreli ve aynı kelimeleri içeren ses kayıtları bu konuda sağlıklı değildir) da dikkat edilmelidir.

Lütfen Dikkat:Konu uzun olduğu için  sayfalara bölünmüştür. Bu sizin daha hızlı olarak konuya erişebilmenizi sağlayacaktır. Devamı için Tıkladığınızda sonraki sayfaya gidebilir veya sayfa numaraları ile seçim yapabilirsiniz.Aşağıda verilen link ise sizi yazının başlangıcına getirecektir.
Ergunca

Yazar Ergunca

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

“Muhabbet Kuşu Beslemek İsteyenler” için 522 yanıt

meraba ben kuşumla çok ilgileniyorum . azda olsa konuşuyor . saldıgım zaman pencerenin dibinde durup dısarıyı ızlıyor bu onun ıcın konusmasını etkilermi faydalımı zararlımı

Sorunuza Halil ibrahim cevap versin istedim ama herhalde işi var…Cam kenarında değilken;duymuş olduğu kuş seslerini ,cam kenarına geldiğinde aynı zamanda gözlemleme yaparlar.Çok fazla uzun tutupta kendini serçe gibi olmasına müsade etmeyin yeter…Bunu yaparken dikkatini size doğru çekmek için çeşitli yöntemler bulacaksınız artık…

Abi 4 aylık muhabbet kuşum var elimde kelime öğretiyodum kuş 1 aydır bende 3 haftadır düzgün düzgün beni dinliyodu simdi dudagımı ısırıyor saldırganlaşma başlamış. napmamız gerek

muhabbet kuşları kesinlikle avuçla tutulmalarını ıstemez. böyle birşeyle karşılaşırsa saldırganlaşır. parmağınızda sizi 3 hafta boyunca dinlemişse bi sorun gözükmüyor. sadece kuşunuza sevgi sözcükleri kullanın onunla arkadaşmış gibi konuşun. kuşlar ögrenme sırasında çok heyecanlı olurlar ve sizin dudak hareketlerinizi takip ederler. siz sustuğunuz zaman konuşmanız için tepki göstermiş olabilir. ve kuşunuza kesinlikle kızmayın sert bağırmayın yoksa bunca emek boşa gider.

Hocam iyi günler,5 aydır muhabbet kuşu besliyoruz, hayvan gayet sağlıklı ve bize alışmış görülüyor,yemini,suyunu,avisol vitaminini her gün kontrol ediyoruz fakat kafesinin kapısını 24 saat açık bırakmamıza rağmen kafesinden çıkıp uçmuyor aslında uçamıyor,kafesi bir insan boyu yükseklikte asılı,çıkıyor bir yarım tur atıyor fakat kafesine geri dönmek isterken gücü yetmiyor, irtifa kaybediyor,ya koltukların arkasına düşüyor ya televizyonun arkasına ,konmak için de kendini ayarlayamıyor yani manevra gücüde zayıf hayvanın,5 aydır bu durumda, hayvan sağlıklı kuyruk tüyleri falan uzuyor gövdesi de büyüdü ama kanatları güçsüz hayvanın ,bize ne önerebilirsiniz,teşekkürler.

Kuşlarınıza sürekli olarak egzersiz yaptırmalısınız.Bu yapılmadığı takdirde kanatları tutulur.Bunun yanında bir şeyden korktuğu zaman uçmak istemez. cereyanda kaldığı zamanlarda kanatları tutulabilir.İsal olduğu zamanlarda halsiz olduğundan uçamaz.Bütün bunlara dikkat ediniz.Kanatlarınıda kontrol ediniz.Zamanla uçacaktır…

iyi gunler. 4 aylik bir muhabbet kusu aldim 1 aydir bende 5 aylik suan . 1 aydir opucuk dedirtmeye calisiyorum daha dememesi normal mi . cok sezzsiz ortamda calisiyorum . normal midir acaba bilgi verirmisiniz konusmalari hakkinda

Meraba ben 3 aylık erkek mavi bir muhabbet kuşu aldım . petshoptan aldım petshopta full kuş oldugu için kuş sesi duydukları zaman konuşma yeteneklerı yok oluyormuş bende 2 aylıkken aldım . 1 aydır bende başından ayrılmıyorum hiç sessiz ortamda konuşuturuyorum dediğiniz gibi . ama konuşma yeteneği yok olmuşmudur . ince detayıne kadar yazarsanız cok cok sevinirim . ( teşekkürler )

dışarıdan gelebilecek sesleri engellemeye çalışın, daha sessiz bir ortam yani ve kuş ile sadece tek kendiniz ilgilenin. sabır isteyen ve zevkli bir iş olduğunu unutmayın.. ilgilenemediğiniz zamanlarda bir ses düzeneğiyle aynı cümleyi tekrarlatarak dinletin.

abi iyi günler benim 3 – 4 aylık muhabbet kuşum var mavi kafası sarı ama siyahlık var kafasında hafif . ben muhabbet kuşlarının konuşmasını renklerle bir ilgisi oldugunu düşünüyorumda sizde konuşmanın bi renkle alakası varmıdır ?

Ayhan arkadaşım; öncelikle yavru muhabbet kuşunun kafasındaki siyahlık tüy uçlarındaysa eğer muhtemelen tüy dökümü sırasında geçecek ve gerçek tüy rengi ortaya çıkacaktır, parlak ve canlı renkler..
tüydökümüne girdiği anda vitamin takviyesi yapman lazım ( (supravit+bal), vitaminli yemler ) ..
vitaminle desteklersen kuş tüydökümünden hem erken çıkar hemde renkler daha canlı olur..
ayrıca kuşların konuşmasında renklerin önemi olmadığını biliyorum sadece erkek ve dişi ayrımı vardır. erkeklerde konuşma dağarcığı dişilere göre daha fazladır.. ve unutma ki muhabbet kuşlarında konuşma eğitimi 2-4 aylıkken başlar..

peki benim kuşum 1 aydır bende sadece cicikuş diyorum . sadece bağırıyo . tepki baya bi var ama konusmuyo hala ? nedendir

Abi kusu yenı aldım . Kutuda petshop getırdı petshoptan eve 1 saat sonra geldım kusu saldım sol kanadından byuk bı tel dustu solda cok az tek kanat var sagda cok normal olarak var . Kus fazla ucamııyo 2 sn falan ucuyo 1 ıla 2 aylık arası . Kusu getırdım saldım dırek havada bı baktım kanadı koptu ıste . Kan falan yoktu . Kafestede cok tuaf hep asagı ızgarada duruyo cubuklara cok cıkmıyo halsız . Daha kusu alalı 3 saat oldu . Nolur nedenlerını yazın ıcıme kurt dustu .

inşallah bir şey olmaz,bekle bakalım bir şey olmaz.eğerki bir yere çarptı ise sorun var demek.biliyorsun bu tür kuşlar yeni yerlerine alışırken sıkıntı çekerler.inteharın eşiğine bile gelir

meraba . ben yeni kus aldim 1 – 2 aylik . kusumun kanadi kopuk ( uzun olani ) sag kanadi uzun sol kanadi bir tel kalmis . toparlarmi kendini ? nolur bilgi verin .

valla abi kusu bugun aldim petshoptan eve 1 saatde geldim . kusu evde saldim bi baktim kanadinin buyuk teli koptu hic kan falan yok . kusu kafese koyuyuom full izgarada duruyo yerde yani hic yukari falan cikmiyo cok halsiz . evde sicak sounu yok neler yapabiliriz icime kurt dustu . kus daha 1 ila 2 aylik arasi .

yavru muhabbet kuşu aldım 1-2 aylık arası tırnakları cok uzun halıya takılıyo gagasıda cok uzun neden

Kullandığın yemlerden veya genetik yapı bozukluğundan olabilir.Gayet normal…Yavru muhabbet kuşlarının tırnakları halı ve perdelere takılabilir.

Bu durumda temiz bir tırmak makası yardımı ile tırnakların uçları çok az kısaltılabilir.Bunu bir bilene sorup yapabilirsin.Damardan kesersen kanatıp yaralayabilirsin.Öğrendikten sonra kendin yaparsın.Gagasıda kısaltılabilir ama bir veterinerden nasıl kesildiğini öğrensen iyi olur.En güzeli bu amaçla yapılmış zımparalı pineklikler var.Bulabilirsen onu al…

kerım abı ne olur bana yardım et abı benım 3 yasında muhabbet kusum var erkek hastalandı hep halsız uyuyor ve devamlı olurcesıne kusuyor kuzenım veterıner antıbıyotık gonderdı ısmı baytırıl onu kullandı ama ıse yaramadı hala aynı veterınere goturdum usutmus dedı ama usutme deyıl abı avcılara goturdum veterınerlık fakultesıne orda serhat hoca var dedıkı mıkrop kapmıs bunun tedavısı yok bana yardım et abı ALLAH rızası ıcın evımızın nesesı bu kerata benım telefon numaram **********cagrı yapsan bıle ararım ben senı abı
Düzeltme:Telefon numaranız güvenlik amacıyla gizlenmiştir.

Geçmiş olsun…Aslında yapılabilecekleri yapmışlar gibi gözükmekle beraber ne zamandan beri hasta olduğunu söylermisin?Bağırsak parazitimi dediler?Sen bu sorulara cevap verirken Halil İbrahimde aramıza katılıp yardımcı olabilir.

abı 1 ayı gectı ama dun ıtıbarıyle baytırılı azından vermeye basladım dun ve bugun bıraz ıyı daha oncede ıyılesır gıbı oldu ama tekrarlıyor parazıt demedıler mıkrop kapmıs dedıler anca kusmugundan bır ornek alınıp tahlıl yapmamız lazım dedıler anca ozaman ne oldugunu anlıya bılırız dedıler bırde tedavısı yok dedıler ama dun bır veterınerle konustum ada veterıner klınıgı leventeymıs orda evrım bey var uzmanlık alanıymıs getır ne gerekıyorsa yapalım dedı ılk once bır fılmını celelım dedı mıdesınde yada solunum yollarında bırsey olabılır dedı hava bıraz duzelsın oraya goturecem ama 2 gundur kerata ıyı acaba ılacı onceden suya katıyordum sımdı ıkı gundur azından verıyorum omu ıyı geldı

Bahsettiğiniz ilaç Baytril olmalı…Ağızdan direk verdiğin için iyi olmuş ama bu ilaç benim bildiğim kadarıyla en son çaredir.Bu nedenle tehlikeli olarak düşünebiliriz.Arkadaşın en fazla 3 gün verebileceğini sana söylemiş olmalı…Su ile karıştırmadan kesinlikle hayvana vermeyiniz.

evet abı bayrıl ben fakultede hocaya sordum cunkı ıcınde sade 5 gun veerın dıye sorun olmaz verebılırsın kullanmaya devam et dedı MAŞALLAH ilacı azından vermeye basladıgım gunden berı duzeldı kendıne geldı cok sukur acaba kessemmı gercekten ılacı zaten azından verırken cıyak cıyak bagırıyor ama korkuyorum tekrar eder dıye hastalık sanada zahmet verdım hakkını helal et abı senın dedıgın gıbı ılacı kesecem bugun ıtıbarıyle hastalık tekrarlarsa yıne verırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir