Moritanya Hakkında Bilgi

Moritanya Hakkında Bilgi

Moritanya, resmi adıyla Moritanya İslam Cumhuriyeti, bir kuzeybatı Afrika ülkesidir. Batısında Atlas Okyanusu, güneybatısında Senegal, güneydoğu ve doğusunda Mali, kuzeydoğusunda Cezayir, kuzeyinde ise Batı Sahra yer alır.Resmi dil Arapça olmasına rağmen Fransızca bilenlerin sayısı oldukça fazladır.

Moritanya Coğrafi Yapısı: Moritanya 1,030,631 kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın 29. en büyük ülkesidir. Ülkenin büyük bölümü düzlüklerden oluşur. En yüksek noktası 915 m ile Kediet İclil’dir. Toprakların % 70’i çöldür.Ülkenin tek daimi akarsuyu olan Senegal Nehri’nden uzak bölgelerde temiz su kaynakları azdır. Çöl iklimi etkisi altındaki ülkede hava yıl boyunca sıcak, yağışsız ve tozludur.

Moritanya’nın Nüfusu ve Nüfus yapısı: 1988 sayımında nüfus 1.864.236 iken 2009 yılında yapılan nüfus sayımında Ülke nüfusu 3.291.000 olarak belirlenmiştir.2015 yılı verilerine göre ise 4,067,564 kişidir.

  • (%30)Arapça’nın bir türevi olan Hassanice konuşan Arap ve Berberi asıllı Beyaz Moritanyalılar-Moor/Mori,
  • (%40)Eski köleler-Haratin
  • (%30)Afrikalı siyahlardan-Haalpulaar, Soninke, Wolof, Bambara ‘dan oluşmaktadır.

Moritanya Hakkında Bilgi

Moritanya Tarihi: İsmi Berberi krallığı Mauretania’dan geliyor.Beşinci yüzyıl ile yedinci yüzyıl arasında, Kuzey Afrika’dan Berberi kabilelerin göç etmesiyle bugünkü Moritanya’nın asil sakinleri ve Soninke’lerin ataları olan Bafour’lar yerlerinden oldu.

Bafourlar asıl olarak tarımla uğraşıyorlardı ve Sahra halkları içinde geleneksel göçebe yaşamı terkeden ilk halk da onlardır. Sahra Çölü yavaş yavaş kurumaya devam ederken güneye yöneldiler.

Bafour’ları Sahra’nın orta kesimlerinde yaşayanlar izledi.11. yüzyıl başlarından itibaren Moritanya halkı İslamiyetle şereflenmiştir.Daha sonraları Daha sonra Portekizliler, İspanyollar, Hollandalılar, İngilizler ve Fransızlar sırayla bu topraklara saldırılar düzenlemişlerdir.1800’lerin sonlarından itibaren  Fransızlar, bölgeyi, bugünkü Moritanya topraklarını kolonisi haline getirdiler.1904 yılında Faransa Moritanya’yı sömürge ilan etmiştir.1920’den itibaren sekiz eyaletten oluşan Fransız Batı Afrika’sının bir eyaleti haline geldi.1958 yılında Moritanya İslam Cumhuriyeti kurulma çalışmalarına başlanınca Fransa son çabalarını göstermiş ama bağımsızlığın önüne geçememiştir.

Moritanya Hakkında Bilgi
Mohamed Ould Abdel Aziz

Moritanya’nın 28 Kasım 1960 yılında bağımsızlığını elde etmesiyle başkent Nouakchott kuruldu. 5 Ağustos 2008 yılında askeri darbe yaşanmıştır.Asker kökenli Cumhurbaşkanı Mohamed Ould Abdel Aziz 18 Temmuz 2009’da işbaşına gelmiş, 21 Haziran 2014 yılında yapılan seçimlerde %82 oyla Cumhurbaşkanlığına yeniden seçilmiştir.

Yeni yönetim özellikle hürriyetine kavuşmuş kölelerin entegrasyonu, yoksulluk, terör ve kaçakçılıkla mücadele konularında ciddi bir sınav vermektedir. Hükümet, bu alanlarda ABD, Batı ülkeleri ve ilgili diğer Afrika ülkeleriyle etkin işbirliği içerisinde hareket etmektedir.

Kaynak:

  • Turkcebilgi.com
  • Wikipedi

“Moritanya Hakkında Bilgi” üzerine 2 yorum

Yorum yapın