Mentalizm Nedir? Nasıl Yapılır?

Mentalizm Nedir? Nasıl Yapılır?

Mentalizm Nedir?

Mentalizm bir sahne sanatıdır. Gösteri amaçlı yapılır. Geçmişi görmek, geleceği görmek, zihin okumak, zihin kontrolü, hipnoz, maddeye hükmetmek gibi doğa üstü olayların sahne formatıdır. Bu gösteriyi yapan kişilere Mentalist denir. Bu gösteride amaç karşıdaki insana doğa üstü güçlere sahip olduğunuzu kabul ettirmektir. Mentalizmden bahsedilen ilk yer bir sihirbazlık kitabıdır. Fakat ilk olarak antik kabileler tarafından yapıldığı düşünülmektedir. (Yunan ve Sümer beldelerinde bulunduğu bilinmektedir.)
Mentalizm etkileyici olduğu kadar sihirbazlıktan daha inandırıcıdır. Bazı sihirbazlar bunu kabul edemediği için Mentalizmi sihirbazlığın bir dalı olarak göstermektedir. Sihirbazlıkla Mentalizm bazı noktalarda aynı prensipleri kullanır fakat tamamen farklı şeylerdir. Mentalizm her yerde yapılabilir. Çünkü olay zihinde biter.

Mentalizm Nasıl Yapılır

Gösterinin başında yada başlangıcından önce sahnede bulunan objelerle veya sahneye çıktıktan sonra söylediğiniz sözlerle belli kelimeleri, renkleri, sesleri yada rakamları empoze edilir. Daha sonra seyirci sahneye alındığında empoze(telkin) edilen şeyin ona işleyip işlemediğini vücut dilinden, yüzündeki küçük ifadelerden, mimiklerden algılayıp gerekirse biraz daha telkinde bulunulup düşünce uygulatılır. Seyirci tüm düşüncelerinin kendisine ait olduğunu düşünür fakat bu düşünceler Mentalist kişinin düşünceleridir.

Mentalizm nasıl öğrenilir

Mentalist olmak isteyenler öncelikle çevresinde bu mesleği icra eden biri varsa onlara danışabilirler çünkü Mentalizmde usta-çırak ilişkisi vardır. Eğer bu işte ciddiyseniz bir ustaya çırak olmalısınız. Bunun dışında Türkiye’de bu işi öğreten bir kuruluş var.

İnternet üzerinden daha küçük çaplı olarak çeşitli videolar izleyerekte bu işe başlayabilirsiniz.

Karşıdaki kişiyi telkin onlara istediğini yaptırabilme bir kişilik karakteri olduğu için pasif olmaktan çok aktif yani karşıdakiyle sürekli telkin edebilecek , zor durumda kaldığında bunu tolere edebilecek kişilik yapısına sahip olunmalıdır. Belli bir karizmaya sahip olmanız gerekir.

“Mentalizm Nedir? Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

  1. Mentalizmin çeşitli dalları vardır.Biyokinezi,Telekinezi,Astral seyahat,Telepati gibi.Bu konu tamamen zihinle alakalı olup,zihnin sizin kullanmanızla yön bulma eylemidir.Tasavvufta bunun babaları var tabiriyle yola çıkacak olursak,bir yaşam felsefesine dönüştürmek lazım.Çünkü manevi eğitimle bununla alakası tam olmayıp aradaki perdeleri kaldırmak,ilahi bir eğitimden geçmektedir.İllakibir adres sorarsanız mevlana ve şemsteki aşkı inceleyin.mentalizm bir görsel şovsa,Tasavvuf bunun takendisidirki;mentalizme gerek bile kalmadan zihninizin sizi değil,sizin zihnizi kullanmanız önemlidir.Bunundışında,Piskoloji,Sahne sanatları,gizli ilimler gibi eğitimleri almak gereklidir.kısacası çok zor bir iş.

    Cevapla

Yorum yapın