Martin Tüfekleri

Yayımlanma tarihi:

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 25 Ekim 2019 Kerim Usta

Martin Tüfekleri

Dedreli hasan’ın ateş edip dağları inlettiği ve sesini drama mahpusunda yatan dostlarına dinlettiği veya hekimoğlu isimli eşkıyanın kendi nesli için aynalısını yaptırdığı tüfeğin hakiki adı, “peabody-martini-henry” aslında. Biz “martin” deyip işin içinden sıyrılıvermişiz.

Martin Tüfekleri

Bu tüfeklerden günümüzde anadolu’da tek tük de olsa rastladığımız, üzerinde sultan abdülaziz hanın tuğrası bulunan modellerinin ilginç bir öyküsü var. Bu öykü amerika’da başlayıp rumeli’ne, oradan sibirya’ya ve oradan da japonya’ya kadar uzanıyor.

1850’Li yıllarda ordusunun tüfek ihtiyacını, başta İngiltere, fransa ve belçika olmak üzere avrupa ülkelerinden karşılayan osmanlı devleti, iç savaş (1861-1865) sırasında, silah sanayisi çok gelişen abd’ne yöneldi.

Osmanlı devletinin aksine zayıf ve zararsız komşulara sahip abd’nin büyük bir orduya ihtiyacı olmadığı gibi, tek uğraşı artık kızılderilileri katletmekten ibaret olan bu ordunun, bu işi için modern silahlara ihtiyacı yoktu.

1872 Yılında ingiliz ordusunda hizmete girer ve 1893 yılında şarjörlü lee-metford tüfeği çıkana dek kullanılır. Zulu savaşı vb. Gibi koloni seferleri sırasında İngiliz başarılarının anahtarıdır. 1893 Yılından sonra ise afrika sömürgelerinde oluşturulan polis kuvvetleri ile hint ve mısır ordularını donatır. Birinci dünya savaşı sonuna kadar bu birlikler tarafından kullanılır.

İngiliz ordusu haricinde bu silahı benimseyen tek ülke osmanlı İmparatorluğudur. Henry tüfeğinin daha geliştirilmiş bir modeli olan ve artık winchester adını alan tüfekler için 1866’da ilk sipariş verildi. Seri atışlı, 44 kalibrelik ve 200 metreye yakın etkili menzili olan bu tüfekler, 93 harbi (1877-1878) sırasında osmanlı süvarilerince kullanıldı. Tüfekler özel olarak osmanlı devleti için üretildiğinden nişangahlarındaki rakamlar türkçe kazınmıştı.

Ancak osmanlı devletinin uzun menzilli bir piyade tüfeğine ihtiyacı vardı. Bu konuda gerekli incelemeleri yapmak için albay rüstem bey başkanlığında bir heyet 1869 yılında abd’ne gönderildi. Bunu diğer heyetler izledi ve sonunda, abd’nde üretimine yeni başlanan ve aynı anda benzer bir modeli de İngiltere’de İngiliz ordusu için üretilen “peabody-martini-henry” veya bizdeki söylenişi ile “martini” tüfeklerinin alımına karar verirdi.

Martini tüfekleri, 1.300 metreye ulaşan etkili menzilleri, kalitesi ve kullanım kolaylığı bakımından, osmanlı devletinin en büyük rakibi olan rus ordusunda kullanılan benzer kategorideki 1867 model krnka ve 1868 model berdan tüfeklerinden daha üstün durumdaydı.

1871 Yılında amerikalı silah üreticisi ile kontrat yapıldı. Martini tüfeğinin tanesine 15 dolar ödenecekti, ayrıca her bir süngü için de 1,25 dolar daha ödenecekti. Böylece tüfeklerin tanesi 16,25 dolara geliyordu. 1872 Yılından başlamak üzere beş yıllık bir süre içerisinde, 50.000 tanesi mısır hıdivi İsmail paşanın hediyesi olmak üzere 600.000 adetten fazla martin tüfeği osmanlı ordusuna verildi. Bu tüfekler de osmanlı ordusu için özel olarak üretildiği için nişangahlarındaki rakamlar türkçe kazınmıştı. Ayrıca tüfeklerin sağ gövdesinde osmanlı sultanı abdülaziz hanın tuğrası ve onun altında da tüfeklerin seri numaraları (yine türkçe) kazınmıştı.

93 Harbi (1877-1878) sırasında martini tüfekleri görevlerini başarı ile yaptılar ama plevne savaşı sonunda 50.000 tanesi ve kars kalesinin düşmesi sonucu 40.000 tanesi rus ordusunun eline geçti. Rus generaller bazılarının, “düşman silahı kullanmak şerefsizliktir!” Laflarına bakmayıp, kendi ellerindeki tüfeklerden daha üstün olan martin tüfekleri ile askerlerini silahlandırdılar. 1904-1905 Rus-japon savaşı sırasında sibirya’daki bazı rus birliklerinde hala bu silahlar vardı.

Ruslar ellerine geçen türk martinlerinin 9000 tanesini de, 1882 yılında japonlara sattılar. Japonlar bu tüfeklerin üzerine İmparatorlarının mührünü kazıdılar, nişangahtaki türkçe rakamların üzerine de japonca rakamlar kazındı. Japonya abd’ne saldırmadan bir yıl öncesine, 1940 yılına kadar bu tüfekler japon askeri okullarında kullanılmaktaydı.

Osmanlılar ise kısa süre sonra almanya’dan son model mauser (mavzer) tüfekleri almaya başladılar. Birliklere yeni mauserler gönderildikçe, artık modası geçmeye başlayan martinler depolara konulmaya başladı.

1890’Ların başında ermeni ayaklanmaya başlayınca, asi ermeni çeteleri ile mücadele amacı ile doğu ve güneydoğu anadolu’da hamidiye alayları kuruldu. Depolardaki martin tüfekleri yeni oluşturulan bu birliklere dağıtıldı. Bugün anadolu’da tek tük de olsa rastladığımız martin tüfekleri, büyük olasılık ile hamidiye alaylarını oluşturan gönüllü yöre halkına dağıtılan silahlardır.

Yakında tek tük olsa bile rastlayamayacağız onlara.

Ama şu türküler hep kalacak:

Drama koprusu hasan dardir gecilmez
soguktur sulari hasan bir tas icilmez
at martinini debreli hasan daglar inlesin
drama mahpusunda hasan karakedi dinlesin

Mezar taslarini hasan koyun mu sandin
adam oldurmeyi hasan oyun mu sandin
at martinini debreli hasan daglar inlesin
drama mahpusunda hasan dostlar dinlesin

Drama koprusu hasan dardir daracik
cok istemem yanko corbaci bin bes yuz liracik
at martinini debreli hasan daglar inlesin
drama mahpusunda hasan karakedi dinlesin

Drama koprusunu hasan gece mi gectin
ecel serbetini hasan olmeden mi ictin
at martinini debreli hasan daglar inlesin
drama mahpusunda hasan dostlar dinlesin.

Bir fırtına tuttu bizi deryaya kardı
o bizim kavuşmalarımız a yarim mahşere kaldı
o bizim kavuşmalarımız a yarim ahrete kaldı

Yeni cezve yeni cezve kaynar kaynamaz oldu
o benim nazlı yarimin dilleri söyler söylemez oldu

Yeni cezve yeni cezve kaynıyor ocakta
kasatura belimizde (a yarim) martınımız kucakta

Mapsanede yata yata her yanlarım çürüdü
yollarına baka baka a yarim ela gözler süzüldü

Hekimoğlu derler benim aslıma
aynalı martin yaptırdım (da narimim) kendi nefsime

Konaklar yaptırdım mermer direkli
hekimoğlu geliyor aslan yürekli

Konaklar yaptırdım döşetemedim
ünye fatsa bir oldu başedemedim

Pencereden baktım kırat geliyor
kıratın üstünde paşa geliyor

İster vali gelsin isterse paşa
gelme paşa gelme ben atmam boşa

Çiftlice’nin muhtarı puşttur pezevenk
hekimoğlu geliyor uçkur çözerek

Mangallarda yanıyor fındık kömürü
çok canları yakıyor martin demiri

Ünye fatsa arası ordu kuruldu
hekimoğlu dediğin o da vuruldu

Ergunca tarafından yayımlandı.

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

3 yorum

  1. Martini-Henry’nin servise giris yili 1871, Amerikan ic savasinin bitis yili da 1865 olunca bu ”lanet yankee tufegi”’nin ic savastaki nerede nasil kullanildigina dair kaynak vermeniz gerek. Osmanli’nin ic savas artigi silahlar (Colt Walker .45 – Winchester .45-60) aldigi dogrudur ancak Peabody Martini tufegi ic savas silahi degildir. Jenerasyon ve teknoloji olarak bunlarin fersah fersah ilerisindedir. metal kovan – geriden doldurma – 1400m menzil hani nerede varmis ic savasta bir gosterin biz de ogrenelim.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir