Mandala nedir? Mandala Hakkında Bilgi

Mandala nedir? Mandala Hakkında Bilgi

Mandala nedir? Kelime anlamı olarak ”manda”(enerji) ve ”la”(kap) sözcüklerinden bir araya getirilmiş olan mandala, enerjiyi barındıran kap anlamındadır. İlk olarak Hindistan’da ortaya çıkarılan mandala, Türkiye’de de Aslıhan Aksun tarafından yaygınlaştırmaya başlanmıştır. Mandalanın asıl amacı zihni boşaltıp kişiyi ruhsal olarak rahatlatmaktır. Mandalayı oturup yaparken hissettiklerinizin ya da zihninizden geçenlerin, ortaya çıkardığınız ürünün içerisinde barındığına inanılmaktadır. Yaptığınız mandalayı isterseniz duvarınıza bir portre gibi asabilir, isterseniz baş ucunuza koyup izleyebilir, isterseniz kolye haline getirip boynunuzda taşıyabilirsiniz. Bu size psikolojik olarak güzel bir şeye inandığınız için bir enerji getirecek diye bir inanış bulunmakta. Üstelik tam tersi bir durumda içinizdeki stresi ve sıkıntıları aktarmak ve boşaltmak için yaptığınız mandalaları da bitirdikten sonra yakıp küllerini savurabilirsiniz. Bu işlemi yapmanın bile kişiye bir aydınlanma süreci yaşatacağına inanılıyor.

Mandala nasıl yapılır? Mandalanın kendine ait bir yapım tekniği mevcut. Bir zemin üzerine belirgin olacak bir şekilde başlangıç noktası yapılıyor ve bu başlangıç noktasından yola çıkıp etrafa dairesel şekilde desenler çiziliyor. Yapılan şekil bittikten sonra dıştan içe ya da içten dışa boyama stili sizin tercihinize bırakılmış. Ama boyama sırasında da renklerin birbiriyle olan uyumuna dikkat ederseniz daha güzel ve dikkat çekici bir ürün ortaya çıkarmanız mümkün. Ortaya çıkan ürünlerin genelinde dikkat çeken, tam ortada kalan şekil oluyor. Bunun da sebebi düşünce yapısı olarak her şeyin başlangıcının, iyiliğinin ve güzelliğinin merkezinde yattığını ifade edebilmek. Mandaladaki çizilen ve yapılan şekiller, düşünce olarak tam merkezde kalan kısım doğanın kendisinden bahseder, merkezin etrafından dışa doğru açılan her şekil kişinin kendi kişiliğini ve karakterini mandalaya aktarmasıdır. Mandalada özellikle dikkat edilen bu merkezin dışına doğru çizilen şeylerin belirli bir ahenk içerisinde yer almasıdır. Bu dirlik ve düzen, kişinin kendi hayatında da aynı şekilde dirlik ve düzene ihtiyaç duyduğunu, güzelliğin ve hoşluğun hayatının vazgeçilmez bir parçası olduğunu; kendi çevresine, doğaya ve insanlığa nasıl davrandığını kendisine bir ayna görevi görecek şekilde kağıda aktarılmış halidir.

Mandalanın yararları nelerdir?

  • Mandala, her şeyden önce geçerli bir meditasyon alanıdır.
  • Beynin sağ lobunu geliştirir çünkü mandala yaparken sürekli olarak dikkat oranımız artar.
  • Beynin düşünce gücünü geliştiren mandala doğal olarak yaratıcılığı yükseltir.
  • Zihnimizdeki karmaşıklıkları ve bizi rahatsız eden düşünceleri bir süreliğine unutmamıza yardımcı olur. Zihinsel rahatlamayı sağlayıp mandalaya başladıktan sonra otomatikman kendimizi ruhsal bir rahatlamanın da içerisine sokmuş bulunuruz.
  • Kişinin günlük hayatındaki streslerinde ve problemlerinde daha sakin düşünebilmesini ve soğukkanlı kalabilmesine yardımcı olur. Çünkü mandalayla uğraşan kişilerde bir süre sonra zeka ve vücut birebir örtüşmeyle çalışmaya başlar.
  • Mandala, çizim sırasında kendimizi daha iyi tanımamıza yardımcı olur. Çizdiğimiz şekilden yola çıkarak ruhsal ve düşünsel yapımızı gözle görülür bir şekilde anlamaya çalışırız.
  • Mandala kişinin son derece konsantrasyon sahibi bir bireye dönüşmesini sağlar.
  • Olaylara tek bir noktadan değil de bir bütün olarak ele almamız gerekliliğini bize sık sık hatırlatır.
  • Düşük olan farkındalık seviyemizi bir süre sonralarda zirveye kadar taşır.
  • En önemlisi bizlere sabrı öğretir.

Mandalanın çocuklara etkisi. Çocukların gelişme çağında özellikle resim çizerek kendi duygu ve düşüncelerini bir şekilde ifade ettiklerini düşünürsek, mandala da çocukların bu ruhsal arınmaları için çok yararlı bir yöntem olacaktır. Zaten bilindiği üzere çok küçük yaşlardan itibaren resim yapmaya başlayan çocukların ortak özellikleri, bir şeyler çizmeye öncelikle yuvarlaklar ve çeşitli şekiller üzerinden başladıklarıdır. Mandala da aynen çocukların yaptığı bu teknikler gibi dairesel olarak başlayıp, sonra içine bir takım şekiller doldurulan bir çizim tekniğidir. Çocuğun öncelikle bir daire için içine annesinin yüzünü yapması, ya da başka yuvarlak bir şekli başka bir şekle bağlaması gibi örneklendirebileceğimiz bir çok durum; mandalanın çocukların resim alışkanlığı için ne kadar iyi bir tecrübe olabileceğine örnektir. Mandalayla uğraşan çocuklar gözle görülür şekilde sakinleşir, dikkatleri artar ve çevreleriyle daha pozitif ve ılımlı ilişkiler kurmaya başlarlar.

Kaynak:Meilce

Yorum yapın