Kolombiya Cano Cristales: Beş Renkli Nehir

Kolombiya Cano Cristales: Beş Renkli Nehir

Kolombiya Cano Cristales: Beş Renkli Nehir

Caño Cristales, Kolombiya’nın Meta departmanında bulunan Serranía de la Macarena’da yer alan bir nehirdir. Nehir, sarı, yeşil, mavi, siyah ve özellikle Macarenia clavigera bitkisinin neden olduğu kırmızı renkleri nedeniyle “Beş Renkli Nehir“, “Sıvı Gökkuşağı” veya “Dünyanın En Güzel Nehri” olarak da adlandırılır. Bu benzersiz görünüm nehre eşsiz bir biyolojik merak statüsü kazandırmıştır. Caño Cristales “beş renkli nehir“, “uzak cennetten kaçan nehir” ve “dünyanın en güzel nehri” olarak anılmıştır.

Yılın büyük bir kısmında Caño Cristales, donuk yeşil yosunlarla kaplı kayalar ve serin, berrak bir akıntıyla ayırt edilemeyecek bir nehir gibi görünür. Ancak her yıl, belirli bir zamanda, nehir kısa bir süre için canlı renklere bürünür. Islak ve kuru mevsimler arasındaki kısa bir geçiş döneminde, su seviyesi tam doğru olduğunda, nehrin tabanı Macarenia clavigera adı verilen parlak kırmızı bir bitki türüyle kaplanır. Bu, sarı ve yeşil kum, mavi su ve aradaki binbir tonuyla dengelenir. Bu durum sadece mevsim geçişlerinde kısa bir süre için gerçekleşir. Kolombiya’nın güneyinde, suyun nehrin yatağında Macarenia clavigera’nın güneş ışığı almasını ve kırmızıya dönmesini engelleyecek kadar hızlı ve derin aktığı için bu durum gerçekleşmez. Kuru sezonda akışı başlatmak için yeterli su yoktur. Fakat Eylül’den Kasım’a kadar birkaç hafta boyunca nehir gerçek bir yaşam dönüşümü yaşar.

Caño Cristales, karayolu ile kolayca erişilemeyen uzak ve izole bir bölgede yer alır. Maceracı gezginler artık La Macarena kasabasına uçakla ulaşabilirler. Oradan Serranía de la Macarena Milli Parkı’nda bulunan Caño Cristales’e kısa bir yolculuk yapılmaktadır. Bu engebeli arazide, Serranía de la Macarena platosunun güneyindeki kaynaklardan gelen ve çok sayıda kaya resminin hala keşfedilmeyi beklediği şelaleler, correones ve pocetas içeren sular akmaktadır. Bölgedeki gerilla faaliyetleri, sitenin turizme açılmasını etkilediği için birkaç yıl boyunca kapalı kaldı. 2009 yılında park yeniden açıldı ve bugün La Macarena’ya uçuşlar gerçekleştiren birkaç Kolombiya seyahat acentesi var. Ziyaretçiler, nehir bölgesine at sırtında (veya eşek sırtında) ve rehberli bir tur kapsamında ulaşabilirler. Ziyaretçilerin gece kalmasına veya kamp yapmasına izin verilmez.

Caño Cristales, su çiçekleri ve mercanlara ev sahipliği yapmaktadır. Kırmızı rengi, biyolog Jesús Idrobo tarafından kaydedilen endemik bir bitki türü olan Macarenia clavígera’ya özeldir. Serranía de la Macarena biyom yöneticisi, sıcak nemli ve soğuk termal katman yağmur ormanları subhidrofitiktir. Dağ kuşları, 43 tür amfibi, 420’den fazla sürüngen türü ve sekiz primat türü barındırabilir. Ancak nehrin sürüklenmesi ve tortulaşma malzemesi eksikliği nedeniyle balık türleri tamamen yoksundur. Macarena’daki diğer kanallar da, Caño Siete Machos gibi kışın kırmızı bitkilere ev sahipliği yapmaktadır. Bu kırmızı bitkilerin nehirlerin daha geniş alanlarda kayalara yayılması mevsimsel koşullara bağlıdır.

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et