Keops Piramidi Hakkında Bilgi

Keops Piramidi Hakkında Bilgi

NEREDE BULUNUYOR?
Mısır’ın başkenti olan Kahire’de. Kahire’nin bir ilçesi olan Gize’de yanında 2 Piramitle beraber bulunuyor.
Diğer piramitlerin adı ise; Mikerinos ve Kefren Piramitleridir..
İNŞA TARİHİ NEDİR?
Tam olarak bilinmesede M.Ö.2500’lü yıllar olarak tahmin ediliyor.
Temel Bilgileri
Kütle: 5 000 000 ton
Hacim: 2 592 341 m³
Yüzey: 53 056 m²
Çevre uzunluğu: 922 m
Yükseklik: ilk yükseklik 146,58 m, günümüzde ise 138,8 m /137 m
Temeli: güney : 230,454 m ; kuzey : 230,253 m ; batı : 230,357 m ; doğu : 230,394 m ;
İçinde kim yatıyor?

En önemli nokta ve ilginç olanı.. Bilinmiyor! Evet bilinmiyor! Daha ilginç olanı ise bugünkü Japon Teknolojisi ise bu piramidi yapacak kadar gelişmiş değil! Kimbilir nasıl yaptılar? Bu piramit 43 Asırdır büyüklüğünü diğer yapılardan koruyor.

Kim yaptırdı?
Bu piramidi kimin yaptırdığı da tam olarak bilinmiyor.Birçok Mısır bilimciye göre Büyük Piramit Dördüncü Hanedan’dan firavun Khufu için bir mezar olarak ve kimilerine göre 14 ile 20 yıl civarındaki bir süre zarfında inşa edilmiş ve yaklaşık MÖ 2551 yılında tamamlanmış olmalıdır. Kimileri mimarının Khufu’nun veziri olan Hemon ya da Hemiunu’nun olduğunu düşünürler.

Piramitlerin yapılmasıyla ilgili günümüzde son teori
Piramitleri oluşturan taş bloklar bir yerden taşınarak değil, olduğu yerde kalıplara dökülen karışımın donarak taş haline gelmesiyle taş blokların oluşması teorisidir. Karışım kireç taşı, su, sodyum karbonat, soda, kil’den oluşmaktadır, bu karışım kalıba koyulup donarak taş blok haline gelir. Bu teori ile kafalardaki tüm sorular çözülmüş oluyor. Bu karışımı bulan Dr Davidovits, karışımı deneyerek 12 Tonluk blok yapmıştır. Görüldüğü üzere ton ağırlığındaki kayalar bir yerden kesilip getirilerek değil, olduğu yerde kalıpla oluşturulmuştur. Taş oldukları için insanlar sürekli kesilerek yapıldığını düşünmüştür.

PİRAMİTLERİN İÇİ
Keops Piramidi’nin kesiti ve iç yapısındaki unsurların dağılımı:
1-Giriş.
2-Al-Mamun’un adamlarının açtığı tünel.
3- Granit tıpa blokları.
4-İniş Dehlizi.
5-Yeraltı Odası.
6-Çıkış Dehlizi.
7- “Kraliçe odası” ve “Havalandırma Kanalları” denilen, biri Sirius yıldızına yönelik olarak yapılmış iki kanal.
8 Yatay Dehliz.
9-Büyük Galeri.
10-Kral Odası ve Orion’un Zeta Orionus (Alnitak) ve Draco’nun alpha yıldızına yönelik olarak yapılmış, “Havalandırma Kanalları” denilen iki kanal.
11-Kral Odası’na geçiş veren oda (antişambr).
12-Hizmet ya da kaçış tüneli

GİZE HARİTASI
Gize yapılar kompleksi haritası. Mısır’ın Kahire şehrinin 20 km güneybatısında bulunan Antik Mısır nekropolisi, Keops Piramidi, Kefren Piramidi ve Mikerinos Piramidi ile birtakım ek anıtlardan oluşur. Ek anıtlar arasında Kraliçe Piramitleri, yükseltilmiş yollar, vadi piramitleri ve en meşhur olarak, Büyük Sfenks bulunur. Tarihçi Herodot MÖ 450 dolayında burayı ziyaret ettiğinde bu piramitler 2000 yılı aşkın bir süredir ayaktaydılar.

“Keops Piramidi Hakkında Bilgi” üzerine bir yorum

  1. Yapım aşamasında çok şeyler söylendi ama şu aşağıda anlattıklarım bana daha çok mantıklı geliyor.Bir kalıba dökerek taşları yaptılar.Bunu aşağıdaki resimlere bakarak test edildiğini anlayabilirsiniz.Aynı özellikte taş çıkartabildiler.Taş birleştirme açılarının kusursuz olması beni bu seçeneğe yönlendiriyor.

    Bunun yanında yine de aklıma yapılan kalıplardan bir izin görülememesi beynimde karmaşa yaratıyor.Hiç birinde bu kalıp izine raslandığına dair bir ipucuna raslandığına dair bir belgeye henüz raslamadım.Halen kafam karmakarışık :(

    Yanıtla

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin