Kargaların Zekası

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 27 Ağustos 2019 Kerim Usta

Bilim adamları uzun süredir kargagillerin ; kuzgunlar, kargalar ve saksağanların neden bu kadar zeki olduklarından şüphe duymaktaydı. Bugün Tübingen’ den nörobiyolog Lena Veit ve  Profesör Andreas Nieder kargaların stratejik davranışlar için nasıl zeki davranışlar geliştirdiğini gösterdi.

Nature Communications dergisinde yayınlanan sonuçlar kargaların kuş beyinli olmadığını gösterdi. Davranışsal biyologlar, bu hayvanları alet yapıp kullanabildiklerinden dolayı bu hayvanları “tüylü primatlar” olarak adlandırıyor. Ayrıca kargalar büyük alana yayılan beslenme bölgelerini hatırlayabiliyor ve diğer kargaların davranışlarına uygun davranış planı yapabiliyor. İşte kargalardaki bu yüksek zeka düzeyi diğer kuşlardaki temel beyin oluşumundan oldukça farklı gelişmiş. Sanki bir memeli ya da primat beyni gibi…

Tübingenli araştırmacılar kargaların bu zeki davranışlarının arkasında yatan zihinsel psikolojiyi ilk kez araştırdı. Ekip kargaları bilgisayardaki hafıza testlerine alıştırdı. Kargalara bir resim göstererek hatırlamaları beklendi. Kargalara hemen sonrasında dokunmatik ekrandaki iki resim gösterilerek bu resimlerden birini seçmesi istendi. Bu resimlerden birinci resim belirleyici olurken ikinci resimse farklı. Oyunun kuralı ise oldukça zekice;  bazen kural aynı resmi seçmek, bazense farklı resim seçmek. Kargalar ise her iki görevi de başarıyla gerçekleştirerek, görevler arasındaki geçişi doğru bir biçimde gerçekleştirdi. İşte bu görevleri gerçekleştirmek için yüksek konsantrasyon ve mental esneklik gerekiyor. İşte bu beceriyi sadece birkaç memeli hayvan gösterirken, bazı insanlar ise bu görevlerde zorlanabiliyor.

Kargalar yeni resimler bile görse bu görevleri çabucak halletti. Araştırmacıların kuşlarda bilişsel aktiviteleri gerçekleştiği beynin  nidopallium caudolaterale bölgesinde en yüksek düzeylerin gözlendiğini tespit etti. Kargalar aynı resmi seçmek zorunda kaldığında bir grup sinir hücresi özel bir tepki verirken, farklı bir resim seçmek gerektiğinde diğer bir sinir hücresi grubu tepki verdi. Bu hücre aktivitesinin gözlenmesi sayesinde, araştırmacılar karganın hangi kuralı izlediğini karga seçmeden bilebildi.

Nature Communications  dergisinde yayınlanan bu araştırma entelektüel davranışın paralel evrimini anlayabilmek için değerli iç görüler sağlıyor. Kuşlarda pek çok fonksiyon farklı çalışıyor, çünkü kuşların evrimsel atalarının dinozorlar olduğu düşünülüyor. Kuş beyinleri farklı bir anatomide zeki davranışın oluşabilmesine alternatif bir çözüm olarak gösteriliyor.

Kargalar ve primatlar farklı beyinlere sahip olsalar da hücrelerin karar verme mekanizmasını düzenleyişi aynı. Bu sayede memeliler ve kuşlar arasında beynin nasıl çalıştığına ilişkin bilgiler elde edilebilir.

Ergunca Yayımladı.

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

4 yorum

 1. Şıh’ım yine döktürmüşsün. Bu kargalar ortalam olarak 3 insan ömrü kadar ömür yaşarlar hala da daha ne kadar yaşayacağız diye düşünürlermiş. Saksağan ve karga çok zeki hayvanlar fakat katli vaciptirler. Görüldüğü yerde vurulmalarında sakınca yoktur. Sence neden böyle bir ferman verilmiş olabilir Şıh’ım. teşekkür edrim. Eline sağlık

  1. Merhaba Hidayet;
   İnsanların av olarak gördükleri keklik ,turaç ,tahtalı yavru ve yumurtalarına ayrıca tavşan yavrularına çok büyük zararlar verdikleri için zaman zaman serbest zaman zaman ise 15 ile sınırlı olarak vuruluyor.Birde buna uzun yaşadıkları ve düşmanlarının az olduğunu söyleyecek olursak nedenini anlarsınız.Fakat bence eko sistem kendi mücadelesini kendi yapıyor.Ne zaman insanlar bu tür işlere yönelseler doğaya hep zararla sonlandırılıyor.

   Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından 1978 yılında ilân edilen “Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi”nden bazı maddeler aşağıdadır.

   • Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı varolma hakkına sahiptirler.
   • Yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üretme hakkına sahiptir.
   • Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı suçtur.
   • Çok sayıda yabani hayvanın öldürülmesi demek olan her davranış bir soykırım, yani bir suçtur

  2. dediğini bilmiyorum araştırmak kerim ustam birşeyler yazmış zaten fakat dini yöndenmi kastediyorsun bilemedim.katli vacip derken hüküm bilmeden vermek iyi değil bilirsin.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir