Kanayan Yara Bosna Srebrenitza Katliamını Unutmadık

Yayımlanma tarihi:

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 16 Mart 2019 Kerim Usta

Kanayan Yara Bosna Srebrenitza Katliamını Unutmadık
KANAYAN YARA BOSNA SREBRENİTZA KATLİAMINI UNUTMADIK

Liderimiz Alija izetbegovic’in Sırpların Gözünün içine Bakarak Verdiği Müthiş Cavap
“Bizi Yok Etmekle Tehdit Ediyorlar.. Ama Bilsinler ki ! Müsmülanlar Yok Olmayacaktır !!
21 yıl önce bugün ‪srebrenitsa‬ ‘da güya birleşmiş milletlerin ”canınız bize emanettir” dediği lakin danışıklı dövüşün yapılıp Boşnak müslüman halkının Osmanlı’dan,müslümanlardan intikam almak için gün sayan kafir Sırp kasapların eline bırakıldığı bir gündü.Muhic Fatima ise ya annesinin karnında ÖLDÜRÜLDÜ ya 9 10 aylıkken küçük bedenine kıyıldı..”Ne yaparsanız yapın, ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan ‪soykırım‬’ tekrarlanır!” Aliya İzzetbegoviç ‪‎Srebrenitsa‬ ‘yı unutma! Unutturma!
Srebrenitsa Katliamı ya da Srebrenitsa Soykırımı 1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı (Hırvatistan Savaşı ve Bosna Savaşı)’nda Sırp Cumhuriyeti Ordusu’nun Srebrenitsa’ya karşı giriştiği Krivaya ’95 Harekâtı esnasında Temmuz 1995’te yaşanan ve en az 8.372 Boşnak’ın Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde general Ratko Mladiç komutasindaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp ordusu tarafından öldürülmesine verilen addır. Katliamda bir kısım kadın ve küçük yaşta çocuğun da öldürüldüğü, belgelerle kanıtlanmıştır [4]. Bosna Sırp ordusunun dışında katliama “Akrepler” olarak tanınan Sırbistan özel güvenlik güçleri de katılmıştır. Birleşmiş Milletler Srebrenitsa’yı güvenli bölge ilan etmiş olmasına karşın 400 silahlı Hollanda barış gücü askerinin varlığı katliamı önlememiştir.

Kanayan Yara Bosna Srebrenitza Katliamını Unutmadık

Srebrenitsa katliami II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı olması ve Avrupa’daki hukuksal olarak ilk kez belgelenmiş soykırım olması açısından da önem taşır.

Kanayan Yara Bosna Srebrenitza Katliamını Unutmadık

Ergunca tarafından yayımlandı.

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

2 yorum

 1. Tekrar bu kıymetli bilgiler ve Çok değerli emekleriniz için çok teşekkür ederim. Bende imkanlarım nispetinde belirli miktarda insanlarımızı yazı yolu ile bilgilendirmeye devam ediyorum. Acaba Konu ile ilgili kitapları ( Konunun Okunması ve net anlaşılması için )Tavsiye niteliğinde yayınlamakta bir mahsur varmıdır. Mesela ; Alexsandra CEVELİUS ” LEYLA ” Gibi;

  Tekrar teşekkür ederim kıymetli bilgilendirmeleriniz için,

  Saygılarımla

  Mustafa TURHAN

  1. Merhaba Mustafa bey
   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.Tavsiye kitabı önerimiz için,neden olmasın diyerek desteğimizi devam ettireceğim…Bu arada tavsiye ettiğiniz kitabi okumasın.Oncelikli olarak alacağım.Hoscakalin

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir