İslamın Merkezi Kabe ve Ölçüleri

Yayım tarihi:

İslamın Merkezi Kabe ve Ölçüleri

Kâbe, (Arapça الكعبة المشرفة‎, hürmetli mescit) Mekke’de bulunan yaklaşık olarak küp şeklinde bir ibadethanedir. İslâm dininin ilk ve en kutsal mekânı kabul edilir. Bu yapının etrafında Mescid-i Harâm bulunur. Kuran’da Kâbe’nin Hazreti İbrahim ve oğlu Hazreti İsmail tarafından inşa edilmiş olduğu belirtilir.

Dünya’daki bütün Müslümanlar, nerede olurlarsa olsunlar, namazlarını Kâbe’ye dönerek kılarlar. Kâbe’nin olduğu yöne kıble denir. İslâm’ın beş temel şartından biri olan Hac sırasında Kâbe; farz olan ziyaret tavafı ve vacib olan veda tavafı ile en az iki kere tavaf edilir. Bunların dışındaki tavaflar ise sünnettir. Tavaf, (yukarıdan bakıldığında) saat yönünün tersine bir yönde Hacerü’l-Esved köşesinden başlayarak Kâbe’nin etrafında yedi tam tur yürümektir. Tavaf sırasında dönülen her bir tur’a ise şavt denir. Tavaf ayrıca Umre’nin de şartları arasındadır. Hac sırasında yaklaşık 6 milyon hacı toplanarak aynı gün tavaf yaparlar.

Kâbe’nin koordinatları: 21°25′24″N, 39°49′24″E.
Kâbe’nin geniş duvar yapısı yaklaşık bir küp biçimindedir.

Kuzeydoğu duvarı: 12,63; kuzeybatı duvarı 11,03; güneybatı duvarı 13,10 metre; güneydoğu duvarı 11,22 metre ve yüksekliği 13 metredir. 145 m² alan üzerine kurulmuştur.
Duvarlarında kullanılan taşlar Mekke tepelerindeki granit taşlardandır.

İslamın Merkezi Kabe ve Ölçüleri

Kâbe’nin bölümleri

İslamın Merkezi Kabe ve Ölçüleri

Kâbe’nin bölümleri numaralarına göre bir sonraki sayfada açıklanmıştır.

Kâbe’nin içerisine ancak yılda iki defa (Ramazan ayı başlamadan ve Kurban Bayramı ile Hac ziyaretleri başlamadan yaklaşık 15 gün önce) “Kâbe’yi temizleme töreni” adı verilen törenle Kâbe’nin anahtarını geleneksel olarak ellerinde tutan “Ben-i Şaybat” kabilesi mensupları ve seçilmiş misafirler girebilmektedir. Kâbe kapısı zeminden yüksekte olduğu için özel bir tekerlekli merdiven kullanılarak girilir. Kâbe’nin tavanı ahşaptır. Tabanı mermer ve kireçtaşı kareler ile kaplıdır. Tavana kadar iç duvarlarının alt yarısı mermerle kaplı olup bu mermer duvar üstüne üzerine Kur’an’dan ayetler kazılmış olan mermer tabletler konulmuştur. İç duvarların üst tarafı üzerinde altın işleme ile Kur’an ayetleri bulunan bir yeşil bez ile kaplıdır.

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 30 Nisan 2021 Kerim Usta

Bu Konu Ergunca tarafından Yayımlandı.

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

7 yorum

    1. Alınan kaynakta kabenin altın oran hesaplarında yazarın görüşünden dolayı yazılan Tanrı kelimesi iki yerde geçmiştir.bizim inanç sistemine göre Allah kelimesinin doğru olduğuna inanarak değiştirdim.Ekrem bey ilginizden ve uyarınız için teşekür ederim.

  1. https://www.youtube.com/watch?v=96uON_lGIEc

    Kabe insanın yüklendiği emanettir.

  2. Öncelikle hizmetlerinizden dolayı teşekkür ederim. Kısa ve öz yukarıdaki Kâbe hakkındaki yazıyı okurken bunu Müslüman olmayan bir müsteşrikin yazdığı yazıdan alıntı yapılmış gibi algıladım.Çünkü kullanılan cümleler bir Müslümanın kullandığı cümleler değil .”Mekke’’nin fetih günü Muhammed peygamberin damadı Ali’yi omuzlarına çıkarıp onun da Kâbe’nin üzerindeki putları aşağı indirip kırdığına dair rivayet edilen hadisten anlaşılabilir. “Muhammed (s.a.v.) peygamber, damadı Ali gibi vb birçok eksikler var.Sizden ricam bir Müslümanın peygamberine hitap şekliyle buraya aktarırsanız daha güzel olur. Teşeküür eder iyi çalışmalar dilerim.

    1. Uyarınız için teşekkür ederim.İlgili alanlar hemen düzeltilerek eksik olan fotoğraflar tekrar yüklenmiştir.Çok iyisiniz…Sağolun :)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir