Hıdırellez Bayramınız Kutlu Olsun

Hıdırellez Bayramınız Kutlu Olsun

Hıdırellez Bayramınız Kutlu Olsun

Hazreti Hızır Peygamberimiz, bir rivayete göre, kardeşi İlyas hazretleri ile abı-ı hayat’ı yani “hayat kaynağını” bulup suyunu içtiklerinden beri yaşıyorlar. Onlar asla ölmediler!

Hızır Peygamber, hayatın kaynağından içmiş kutsal bir varlık olarak, kardeşi İlyas ile bir gül ağacının altında görüşmeye gideceği gece adım attığı her yerden çiçekler, bitkiler çıkararak, bereket saçarak geçiyor!

Bu gece öyle bereketli, öyle güzel işte! Hazret-i Hızır ve Hazret-i İlyas, tüm dilekleri duyuyor, kutlayan herkese bereket ve sıhhat veriyor. Dileklerimiz çok! Peki Allah tarafından zorda kalanları kurtarmakla görevlendirilmiş Hızır Peygambere ve kardeşi İlyas’a nasıl sesimizi duyuracağız?

Şöyle; Hıdırellez ritüellerinin asıl sembolikleri bereket ve güzellikle alakalı olanlar: Yani; doğa, güller, güzel kokulu diğer bitkiler, şifalı otlar, temiz sular! Hazreti Hızır’ın kardeşine doğru giderken bereketini bırakarak geçtiği bu alanlara dileklerimizi bırakıyoruz ve Hazreti Hızır bunları görüp bize yardım ediyor!

Hıdırellez günü kalp kırmak, bitkilere ya da hayvanlara zarar vermek, aç gözlülük ve ölçüsüzlük yok! Mümkünse Hıdırellez günü sokak hayvanları besleyin, bir komşunuza yardım edin, bitki ekin… Size hayat veren doğaya, siz de bir güzellik yapın. Yapın ki dönüşüm gerçekleşsin!

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et