Hasan Baran Kimdir?

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 22 Ekim 2019 Kerim Usta

Hasan Baran Kimdir?
Saygıdeğer ve Karaman için çok kıymetli olan gazeteci,şair,yazar Hasan Baran’ın hayatını yazmak istediğimde kendisine özgeçmiş’ini anlatmasını istediğimi belirttim. Sağolsun bizi  kırmayıp hayatını kendine has bir dille anlattı.Kendisine çok teşekkür ediyorum.Keşke onun kadar nazik ve onun kadar Türkçe’mizi güzel konuşabilsek…Kendisine saygılarımı sunuyorum.
Karaman’da doğdum. Bazen düşünürüm de, ben; apaçık, gizlisiz saklısız bir çocuğum hâlâ.

Çocukların hayatı, bilirsiniz; hayal ve maceradır.

İşte bu hayaldir ki, beni yazar yaptı.

Bu maceradır ki, beni her işe, dünyanın dört bir yanına attı. Edebiyat Fakültesi ve Gazetecilik Okulunu bitirdim, gazetecilik yaptım. Okurken bir yandan lokantalarda bulaşıkçılık, garsonluk yaptım. Tuğla fabrikalarında,mandıralarda, demir atölyelerinde, taş ocaklarında çalıştım. Gemicilik yaptım, dünyayı dolaştım. Fakat yazmaktan ve okumaktan hiçbir zaman kopmadım. Hayatı yepyeni ve fosforlu bir parlaklığa dönüştüren eski ve soylu bütün kitapları okudum, onlarla aydınlandım ve yazarak mutlu oldum.

İlk şiirlerim ilkokul beşinci sınıfta “Kırlangıç” “Doğan Kardeş” isimli çocuk dergilerinde yayınlandı. Daha sonraları birçok dergi ve gazetelerin sanat sayfalarında şiirlerim yayınlandı. On yedi yaşında, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın katkısıyla, o dönemin en önemli Edebiyat dergisi olan “Varlık” dergisinde şiirlerim yayınlandı. 1974 yılında Atilla İlhan’ın önayak olmasıyla ilk şiir kitabım “İşçiye Çağrı” Bir yıl sonra “Buz Uykusu” yayınlandı. 1999 yılında “Karaman Destanı” şiir kitabım yayınlandı.

2005 yılında, Güneydoğunun kültürünü, sıra gecelerini, Balıklıgöl’ü, Harran Ovası’nı, o yöre insanlarının türkülere tutkunluğunu anlatan “AYAĞINDA KUNDURA” isimli destansı romanım yayınlandı.

2009 yılında, “Aşkın ve Karaman’ın Kitabı” olarak nitelenen ve büyük bir beğeni alan, birinci baskısı kısa zamanda tükenen, şu anda ikinci baskısı yapılacak ve çevirileri hazırlanmış olup Amerika ve Fransa’da yayınlanacak olan ve İsviçre’de en çok satan yabancı roman ödülünü alan “TELKADIN” romanım yayınlandı.

Edebiyat dışı yayınlanmış kitaplarımı saymaya gerek duymuyorum.

Şu anda üç roman üzerinde çalışıyorum; birincisi, İnsan sevgisini, erdemi, manevi temizliği yücelten bir insanın, babam Muammer Baran’ın romanı; ikincisi, Sultan Ahmet zamanında geçen tarihi bir roman; üçüncüsü Fırat kenarında yapayalnız yaşayan topluma küsmüş bir şairin romanı.

Hasan BARAN
Edebiyat Bilimcisi/ Şair Yazar/ İslam Felsefecisi/ Gazeteci

Kerim Usta tarafından

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir