Hamalın Hikayesi-Mola Vakti

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 6 Temmuz 2021 Kerim Usta

Hamalın Hikayesi

Eski zamanlardı. Yolların olmadığı zamanlar…Demek ki fakirdi bizim gibi çoğunluk, bu nedenle taşınacak yüklere talip olacak hamallar bulmak zor olmuyordu…Yanımdaki hamalla yola çıktık. İhtiyardı. Kendinden büyük bir yük almıştı. Benim sırtımda ise birkaç bavul vardı sadece, onunkinin çeyreği…Diyordum ki içimden “Çok gitmeden kıvrılırsa titreyen bacakları, yüklenirim yükün yarısını!.. Nitekim çok geçmeden dedi ki:
Mola vakti. Gel biraz dinlenelim!..
Ne molası, dedim ona hayretle. Ben daha terlemedim!..
Sözüme aldırmadı. Durdu. Çöktü. Salarken yükünün ipini.
Sen de dinlen hadi dedi.
Benim canım sıkılmıştı bu işe. Genç olduğumu, ondan kuvvetli olduğumu, bunun gibi bir bunakla yola çıkmanın ne büyük hata olduğunu düşünüyordum. O ihtiyar, bir bacağını azıcık uzatmış halde sessizce dinleniyorken, ben huzursuz bir şekilde ayakta dolanıyordum.
Bir saat kadar sonra yine durdu, dinlendi. Ben kızgınlıkla dolandım etrafında…”Yükünü indirip sen de dinlen”, demesine aldırmadım, ona daha çok kızdım…Sonra yine durdu. Bana da dinlenmemi söyledi yine ama dinlenmedim. Yarım saat sonra “dinlenelim mi” diye sordu, aksi aksi başımı salladım…Kaçıncı molasıydı hatırlamıyorum, birden bire dizlerimin bağı çözüldü. Kafamın içinde uçuşan kara kara sinekler sustu ,çöküp kaldım. Kayış kolumdan çıktı, sırtımdaki bavullar kaydı. Ne kadar zaman geçtiğini fark etmedim. Uyumuştum da uyandım mı, bayılmıştım da ayıldım mı anlamadım…Baktım kendi kocaman yükünün üzerine benim bavullarımı da bağlamıştı. Küçük tasına birazcık su koyup dudağıma dayadı, içtim. Sonra koluma girerek;
Hadi kalk, dedi. Bana yaslan. Ağır ağır gider ve bir süre sonra gene dinleniriz. Dediğini yaptım .Omuzundan güç aldım ama asıl anlattıkları iyi geldi bana.
Ben yılların hamalıyım, dedi. Nice pehlivan yapılı adamlar gördüm. Çoğu dinlenmek istemediklerinden yükleriyle birlikte kendilerini de toprağa serdi sonunda…. Halbuki bir yükü “taşımak bizim işimiz, altında ezilmekdeğil!…Unutma ki bir yük, taşıdıkça ağırlaşır. Dinlenerek sen yükünü hafifletiyorsun!
Belki günün birinde hamallığın şekli değişir. Belki o günleri ben göremem. Ama sen kavuşursan o zamanlara, aman ha, kafanın içinde de sakın yük taşıma…Akşamları bırak ve hafifle…Sabah dinlenmiş olarak yeniden tekrar taşırsın yükünü. Bizim işimiz, bugünü yarına taşımak, bugünün altında yok olmak değil.
ÇÜNKÜ YARINLARDA BİZİ BEKLEYENLER VAR,TAŞIDIKLARIMIZI BEKLEYENLER…

Yazar: Ergunca

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir