Güvercin Beynindeki Sır


En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 18 Ekim 2019 Kerim Usta

Houston’da Baylor Üniversitesi Tıp Okulu’nda çalışan iki bilim adamı, güvercinlerin beyninde dünyadaki manyetik alanları algılayan nöronlar keşfetti.

Kuşların, Dünya’daki manyetik alanların yerini algılayabiledikleri 1960’lardan beri biliniyor. “Magnetoreception” diye adlandırılan bu özelliğin nasıl işlediği ise henüz açıklanabilmiş değil.

Discover Magazine’de yayımlanan habere göre, ABD’deki Baylor Üniversitesi Tıp Okulu’nda, Le-Qing Wu ve David Dickman isimli bilim adamları, güvercinler üzerinde yaptıkları araştırma sonucunda, bu hayvanların beyinlerinde yeryüzündeki manyetik alanların özelliklerini kodlayan 53 nöron keşfetti.

Manyetik algılama anlamına gelen “magnetoreception” mekanizmasının çözülmesi yolunda önemli bir adım olarak nitelendirilen bilimsel çalışma sayesinde, beynin hangi kısımlarının bu özelliğin işleyişinde rol oynadığı ortaya çıkarılmış oldu.

Ancak, Wu ve Dickman elde ettikleri bilgilerin magnetoreception bilmecesini çözmeye yetmediğini, hatta durumu daha da karmaşıklaştırdığını belirtiyor.
Şimdiye dek, kuşların manyetik alanları algılamasını sağlayan detektörlerin gözlerinde ve gagalarında olduğu hipotezleri ortaya atılmıştı. Fakat son araştırma, bulunan nöronlarla bu iki uzvun bir bağlatısı olmadığını gösteriyor.

Konuyu Paylaş
Avatar

Yazar Ergunca

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir