Filistin’li İslam-Babamı İstiyorum

Babamı İstiyorum

Filistinli İslam: Esir babamla el ele dolaşmak istiyorum

Dünya Esirler Günü’nde okuduğu şiirle Filistin dramının sembolü haline gelen İslam Şıbbi’nin, “Babamı istiyorum” diye haykırışı tüm insanlığın yüreğini dağladı. Babası 9 yıldır İsrail cezaevlerinde tutuklu bulunan 13 yaşındaki İslam’ı Zaman muhabiri 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda Gazze’de buldu.

İslam, Tahrir el–Şıbbi’nin 13 yışındaki kızı. Türkiye onu iki hafta önce televizyonlara yansıyan şiiri ile tanıdı. Art arda sıraladığı ‘’Babamı istiyorum, babamı istiyorum’’ çığlıkları ile Filistin’de sürmekte olan işgalin simgesi haline gelen İslam Şıbbi, Gazze’de oturuyor. Raşad el–Şavva Kültür Merkezi’nde Dünya Esirler Günü’nde okuduğu şiirle tüm insanlığa seslenen İslam’ın babası, 1993’ten beri İsrail’de tutuklu. 13 yaşında ve orta bire giden bir çocuk olmasına rağmen İslam Şıbbi’yi, yıllardır işgal altında yaşadıkları olgunlaştırmış. ‘En büyük hayalim babamla el ele dolaşmak.’ diyen İslam Şıbbi, babasını en son yaş gününde demir parmaklıkların arkasında görmüş. “Babamın yokluğunu okulda daha fazla hissediyorum.’’ diyen Filistinli kız, hapiste hiçbir esirin kalmamasını ümit ediyor.

İslam’ın dört kardeşi daha var: “Emine, Eele, Abdullah ve Cibril.” 5 çocuğuna 9 yıldır tek başına bakan anne ise bir yanda eşinden ayrı kalmanın sıkıntısını, diğer yanda çocuklarla ilgilenmenin zorluğunu yaşıyor. Çektiği acıyı anlatırken, “Kaptan öldüğü zaman gemi batar; ama Allah’a çok şükür babamız olmasa da bizim gemimiz batmayacak. Çocuklar televizyonda her şeyi görüyor. Psikolojileri bozuluyor. Ama eşimin arkadaşları çocuklarımla ilgilenerek bizi yalnız bırakmıyorlar.” diyor.

Annesinden sonra “Babamı aldıklarında ben çok küçüktüm.” diyerek söze katılan abla Emine, babasıyla konuşmayı özlediğini söylüyor. Emine, ‘’Bir gün okuldan geldiğinde kapıyı baban açsa ne dersin?’’ sorusu üzerine uzun süre konuşamadı. Başını sallayarak hayal bile kuramadığını söyleyen Emine, zorlukla şunları söyleyebildi: “İlk gördüğümde mutlaka ağlayacağım mutluluktan. Onun gelmesi ile hayatım çok daha güzel olacak. Her anı onunla yaşayarak kaybettiğimiz seneleri telafi edeceğiz..”

İki ay önce 13 yaşına giren İslam, doğum günü olduğu için babasıyla görüşebilmiş. Babasını sık ziyaret edemediği için her görüşünde değişmiş bulduğunu söyleyen İslam Şıbbi, son ziyaretini anlatırken “Onun morali çok bozuluyor. Arap ve dünya devletlerinden neden destek alamadığımızı anlayamıyor.’’ diyor.

Doktor olmayı düşündüğünü söyleyen İslam, “Şu anda yaşadığımız ortamda en çok doktora ihtiyacımız var. Bir sürü bulaşıcı hastalık var. Bazı hastalar tedavi edilemiyor. Acıları dindirmek istiyorum.” diyor. Yaşadıklarını hiçbir zaman unutmayacağına vurgu yapan İslam, Filistin’den başka bir ülkede oturmayı kesinlikle düşünmediğini belirtiyor.

İslam, şu anda yaşananlardan dolayı en fazla İsrail Başbakanı Ariel Şaron’dan nefret ettiğini söylüyor. ‘Şaron’u görsen ne yaparsın?’ sorusunu cevaplarken “Öldürürüm’’ diye başlayan İslam, sözlerini şöyle sürdürüyor: ‘’Bize yaptıkları az mı? Cenin’de çocukların üzerine evlerini yıktı. Birçok çocuk ve anne enkaz altında. Binlerce genç ve adam tutuklandı. Ve o insanları çocuklarından ve ailelerinden kopardı. Bizim topraklarımızı yeniden işgal etti, özellikle Kudüs’ü..’’

Bir sabah uyandığında bütün devlet başkanları karşında olsa onlara ne söylemek istersin? sorumuza İslam ilginç bir cevap veriyor: “Biz az ve öz konuştuk. Dinleyen yok ki. Bush için Allah’tan kork diyeceğim başka bir şey diyeceğim yok. Tabii dünyada sözde bir barış sağlayıp da ülkeler ve halklar arasında düşmanlık yapmasın. Soykırımda yardımcı olmasın İsrail’e yaptığı gibi. ‘Türkiye Cumhurbaşkanı Şaron ile konuşsun’ Türkiye’de 23 Nisan’ın çocuklar için bayram olduğunu anlattığımız İslam Şıbbi’nin istekleri şöyle: Çocukların mutlu olmaları için yalnız babalarının yanında olmaları yetmiyor. Onlardan istediğim Filistin çocukları ile dayanışma içerisinde olmaları ve protesto gösterileri düzenleyip Türkiye Cumhurbaşkanı’ndan Şaron ile konuşup İsrail’deki esirlerin ve tutukluların serbest bırakılmasını istesinler. Bütün babalar hapse girecek. Görüyorsunuz zaten başladılar yavaş yavaş tutuklamaya. Batı Şeria’da binlerce kişi tutuklandı. Siz düşünün eğer Gazze’ye girerlerse binlerce baba daha tutuklu olacak.

Abdusselam Sultan / Gazze

Yorum yapın