Facebook Arkadaşının İstenmeyen Paylaşımını Engelleme

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 31 Mart 2021 Kerim Usta

Facebook Arkadaşının İstenmeyen Paylaşımını Engelleme

Facebook kullanırken arkadaşlarının paylaşımları çoğu zaman hoşunuza gider. Bazen de istemediğiniz görüntü ve yazılar paylaşınca canınızın sıkıldığı oluyordur. Sosyal paylaşımlar günümüzde artık bir araştırayım doğru mu acaba? diye düşünülmeden direk paylaşılır hale geldi. Kendi siyasi görüşü her ne olursa olsun karşısındaki arkadaşların üzüleceğini falan kimse umuruna takmıyor. Gezmeye gittiği güzel yerlerin fotoğrafları yerine yedikleri içtikleri paylaşımları yayımlıyorlar. Bu aslında bütün sosyal paylaşım uygulamalarında yapılıyor ama biz şimdi bunları nasıl engelleyebileceğimizi anlatacağız. Öyle ya! Kırk yıllık arkadaşını sevdiğin halde siyasi paylaşımları yüzünden üzmeye şu üç günlük dünyada değer mi? Anlayacağınız konumuz Facebook arkadaşımızı engellemek değil…

Bu konuyu Facebook Mobil uygulama ve bilgisayarda uygulayabilirsiniz. Konumuza engelleme dedim ama işin özeti aslında arkadaşının takip ettiği kişi veya grubu siz takip etmeyeceksiniz. Fakat sonuçta siz içerikleri görmeyerek çaktırmadan engelleme yapıyorsunuz.

1 – İlk olarak arkadaşınızı “takip etmeyi” bırakabilirsiniz. Takibi bıraktığınız arkadaşınız ile arkadaşlığınız kaldığı yerden devam edecektir. Bu seçenekle sadece arkadaşınızın haber akışını artık göremeyeceksiniz. Eğer isterseniz sayfasını istediğiniz an gezebilirsiniz. Bu çok fazla ileti gönderen kişilerde uygulanacak yöntemlerin başında gelir. Eğer bu arkadaşınızın haber akışlarını tekrar görmek isterseniz profil sayfasına gidin ve sayfanın en üstündeki arkadaşınızı Takip et butonuna tıklayarak tekrar takip edebilirsiniz.

2-Şimdi ki anlatacağımız ise başkasından aldığını direk yayımlayan arkadaşlara yapabileceklerimiz. Aslında araştırınca bu arkadaşların sayısı en fazla 15-20 grup veya takip ettiği kişilerin yazdıklarını aynen paylaştıklarını görüyoruz. Mobil uygulama ve bilgisayarda aynı yöntemi yapabilirsiniz. Paylaşım yapan arkadaşımızın adı (örnek)Ahmet olsun. Gönderisinin sağ üst köşesinde üç nokta () işaretine dokunduğunuzda Ahmet arkadaşınızın (Örnek)Hüseyin adlı kişiden bu konuyu okuyup paylaştığını görüyoruz. Yapacağımız ilk iş bu tanımadığımız Hüseyin’in paylaşımlarını engellemek… Seçenekler içinde “Hüseyin’den gelen her şeyi gizle” ye dokunduğumuz an artık arkadaşınızın bu kişiden gelen paylaşımlarını görmeyeceksiniz. Bunu sevmediğiniz paylaşımlarda bulunan arkadaşlarınızda zaman zaman uyguladıkça ortalıktaki dağınıklığın gittikçe düzeldiğini göreceksiniz. Sayfanızda artık sadece sizin görmek istedikleriniz görülecektir. Senaryomuza devam edelim. Eğer Hüseyin de arkadaşınızsa “Daha fazlasını gör” seçeneğine dokunursanız ilk aldığı yer olarak (Örnek) Grup Osman olarak göreceksiniz. Aynı şekilde “Grup Osman’dan gelen her şeyi gizle” derseniz kökten engellemiş olursunuz.

3- Şimdi gelelim en önemli yere… Biz bu kişileri engelledik ama kontrol etmek istesek nereden bulacağız? Yaptığınız tüm işlemler tamamen kayıt altına alınmaktadır. Her zaman arkadaşınız olmayan bu engelli grup ve kişileri kontrol edebilir. Kayıtlarınızdan kaldırabilir veya engellemesini kaldırabilirsiniz. İlk önce Facebook mobil uygulamada yerini tarif edeceğim.

  • Bunun için Facebook sayfanızda iken sağ üstte bulunan “üst üste üç çizgi” ye dokununuz.
  • Ayarlar” a dokunun.
  • Aşağıya doğru inerek Facebook bilgileri sekmesi altında “Hareketler Dökümü” nü bularak dokunun. Artık karşınıza bu zamana kadar yaptıklarınızın dökümü çıkacaktır. Aşağılara doğru hareket ettiğinizde örneğin senaryomuzda “Hüseyin” adlı kişinin veya “Grup Osman” adlı grubu takip etmeyi bıraktığınızı göreceksiniz. Burada ayrıca Etiketlendiğin fotoğraflar ve yorum yaptığın haberler gibi şeyleri de göreceksiniz.

Şimdi de Bilgisayardan “Hareketler Dökümü” yerini tarif edelim. Sayfanızda iken;

  • Sağ üst köşede aşağı doğru işaret eden “küçük üçgene” tıklayınız.
  • Sırasıyla Ayarlar->Facebook Bilgilerin->Hareketler Dökümü‘ ne teker teker tıklayınız. Bundan sonra yapacaklarınız mobil uygulama da anlattıklarım gibidir.

4- Son olarak eğer istemediğiniz paylaşımı yapan arkadaşınız konuyu kendisi tasarlayıp paylaşmışsa ve bu paylaşımı görmek istemezseniz ,arkadaşının paylaşım açıkken sağ üstte bulunan üç noktaya dokunun ve “gönderiyi gizle ” seçeneğini işaretleyin.  Artık bunun gibi gönderileri daha az göreceksiniz. Bunu yanlışlıkla yaptığınızda “geri al” seçeneği mevcuttur.

 

Kerim Yarınıneli
www.kerimusta.com

Kerim Usta Yayımladı.

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir