Evlendikten Sonra Nasıl Mutlu Kalırsınız?

Evlendikten Sonra Nasıl Mutlu Kalırsınız?

Evlilikte mutluluğun sırları nelerdir? Mutsuz olmak için kim evlenir ki? Hiç kimse tabi. Kadın da erkek de birbirlerine olan aşklarını gün gelir evlilikle tamamlamak isterler. Çiftler genellikle evliliklerini yaz aylarında yapmak arzusundadırlar ve bir nevi evlilik sezonudur bu aylar. Sizler de evlilik hazırlıkları yapıyorsanız veya yeni evlendiyseniz bu yazımızı mutlaka okuyun.

Kendi kişiliğinizi doğru analiz etmelisiniz. İlk önce kişinin kendisini tanıması lazım, çünkü kendini tanımayan birinin başkasını tanıması beklenemez. Öncelikle kişilik özellikleriniz, olumlu ya da olumsuz gördüğünüz yönleriniz, sosyal ya da asosyal olup olmadığınız, mutluluk ve öfkenizi nelerin beslediğini irdelemeniz, evlilikten beklentilerinizin neler olduğunu bilmeniz, evliliğe adım atmadan önce ne denli mutlu olup olamayacağınıza belli oranda da olsa ışık tutar.

Karşınızdakini objektif şekilde değerlendirin. Aşık olduğunuz kişiye karşı objektif olabilmeniz oldukça güçtür. Kişi sevdiklerine karşı çok daha anlayışlı ve hoşgörülü olur. Kişinin evlendikten sonra hayal kırıklığına uğramaması için, karşı tarafın negatif yönlerine odaklanmalı ve tüm kusurları ile onu kabul edip etmediği sorusuna evet cevabını verebilmelidir. Bu sayede hayal kırıklığının önüne geçmiş olursunuz.

Olaylar büyütülmemeli. Evlilik iki kişinin paylaştığı bir yaşam tarzıdır. Eşinizle aranızdaki olayları büyütür ve her seferinde de üzerine ekleyerek devam ederseniz altından kalkılmaz bir durum olur. Küçük sorunları büyütme gibi huyunuz varsa bunu da törpülemeye çalışmalısınız.

Davranışlarda algıda seçicilik göstermeyin. Hiç kimse mükemmel değildir. Her insanın belirli kusurları vardır. Eşinizle olan hayatınızda her hareket ve davranışın altında bir şeyler arayıp buna odaklanırsanız ve devamlı olumsuz tarafını görürseniz evlilik bunu kesinlikle kaldırmayacaktır.

Eleştiren, suçlayıcı ve hakaret içerikli sözler sarf etmeyin. Karşınızdakine kızdığınızda öfkeye yenik düşmek ve ona incitici davranmak basittir. Suçlama, hakaret ve sert eleştirilerde bulunduktan sonrası asıl önemli olandır. Karşınızdaki eşiniz bu ithamlara ve hakaretlere karşı kendisini savunmaya alacaktır. En kötüsü de o da aynı şekilde size davranacaktır. Bu şekilde olursa da evlilikte çöküntü oluşmaya başlar.

Mutlu evlilik.

  • Eşinizi onaylamalısınız.

Evli çiftler terapilerde ya birbirlerinin negatif yönlerini anlatırlar ya da öfkeli olan karşı tarafı suçlamaya başlar. Peki eşinizin hiç mi pozitif bir yönü yok, diye kendinize sormalısınız. İnsanlar özellikle evli çiftler eşi tarafından onaylanmak ister. Birbirlerini onaylayan çiftlerin evlilikleri de sağlam olmaktadır. Onaylamak, karşıdaki kişide değer veriliyorum ve seviliyorum duygusu oluşturur ve çiftlerde birliktelikleri daha da güçlendirir.

  • Sevginizi sıkça ifade etmelisiniz.

Bir kısım kişiler sevgi sözcüklerinin sürekli olarak kullanılmasını yapmacık hatta yapış yapış bir ilişki gibi görürler. Sevginin ifade edilmesinin pek çok yolu vardır. Bunu davranış ve hareketlerimizle, bakışlarımızla ve dokunuşlarımızla ifade edebiliriz. İlişkilerin beslenme kaynağı sevgidir ve sevgiden başkaca paylaşılacak da bir şey yoktur aslında.

  • Sorunlar biriktirilmemeli.

Sorunlar hayatımızın her aşamasında ve evliliklerde de mutlaka olacaktır. Bunların kesinlikle biriktirilmemesi gerekir. Sizi huzursuz eden, üzen, kıran ve mutsuz olmanıza neden olan her şeyi eşinizle konuşun ve paylaşın. Ancak bu şekilde sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

  • Cinsellikte sevgi ve romantizm de olsun.

Eşinizle gireceğiniz ilişkide sevgi ve romantizmi de dahil etmelisiniz. Cinsel yaşantınızın monotonlaşmasına müsaade etmeyin ve cinselliğin yalnızca yatakta olabileceğini düşünmeyin.

  • Aileleriniz yüzünden birbirinizi kırmayın.

Evliliklerde en tuzak konuların başında eşlerin aileleri ile ilgili karşıt düşünceleri gelmektedir. Kimse sizin istediğiniz gibi olamaz, bu nedenle de durumu olduğu gibi kabullenerek aile konularında birbirinizle tartışmayın bile.

  • Birbirinize vakit ayırın.

Çiftler flört yaşadıkları dönemde her anlarını birlikte geçirmek isterlerken, evlendiklerinde durum genellikle değişir. Evlendiğinizde baş başa geçireceğiniz zamana gerek yok gibi bir düşünceye kapılmayın. Fırsatını bulduğunuzda baş başa geçireceğiniz bir aktivite mutlaka yapın.

  • Birbirinizi her gün arayın.

Gün içinde birbirleriyle hiç konuşmayan, bir telefon etmeye bile zaman ayırmayan çiftler var. Bu yanılgıya sakın düşmeyin. Telefonla da olsa sevgi sözcükleri mırıldanmak ve akşam ne yapılacağı ile ilgili konuşmak çiftlerin evliliğine iyi gelecektir.

  • Sosyal bir evlilik olsun.

Evlilik toplumdan kopmak ve uzaklaşmak değildir. Çiftler baş başa vakit geçirecekleri gibi evliliklerini de sosyalleştirmelidirler. Evli arkadaşlarınızla bir araya gelmek, sosyal paylaşımlarda bulunmak evliliğinizdeki sorunların yalnızca sizde olmadığını da sizlere göstermeye yarayacaktır.

  • Evlendikten sonra da sevgili kalın.

Çiftler çocukları olduğunda bırakın sevgili olduklarını, karı koca olduklarını dahi unutmaktadırlar. Halbuki evlilikte mutluluğun sırlarından biri de sevgili olabilme ve kalabilme kabiliyetidir. Evliliğinizi canlı tutacak her türlü çılgınlıktan ve romantizmden sakın vazgeçmeyin.

Yorum yapın