En Zehirli Mavi Halkalı Ahtapot

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 18 Haziran 2021 Kerim Usta

En Zehirli Mavi Halkalı Ahtapot

EN ZEHİRLİ MAVİ HALKALI AHTAPOT
Dünya’nın en zehirli hayvanlarındandır, zehri aynı anda 30 insanı ve 10.000 fareyi öldürebilir. Okyanusun derin sularında yaşarlar. Pasifik Okyanusu ve Hint Okyanusu’nda bolca rastlanır. Zehirleri bir insanı 2-3 dk içerisinde öldürür. Zehri olan tetrodotoxin siyanürden 10 bin defa daha zehirlidir. Bu zehrin bir panzehri yok ancak ölümden kurtulmak için kalp masajı ve süni teneffüs zehrin etkisini azaltır. Bazı kurbanlar 90 saatte ölebilir. Latince adı hapalacholaene lunulata’dır. Boyları sadece golf topu büyüklüğündedir. Bu ahtapot tehlike anında mavi halkalarını bir araba farı gibi yanıp söndürerek karşısındakileri uyarır. Zehirlenme belirtileri genelde ilk debelenme, karıncalanma, uyuşukluk, böbrek yetmezliği ve nefes almada zorluktur. En son ise kurban felç geçirerek ölür. Mavi halkalı ahtapotlar 24-25 derece sıcaklıkta yaşarlar. Yengeç ve minik balıklar avlayarak yaşarlar. Dişi bir kerede 50-100 yumurta bırakır. Büyük mavi halkalı ahtapot (Hapalochlaena lunulata), mavi halkalı ahtapot (Hapalochlaena) cinsinin 3 (belki de 4) türünden biri olup ölümcül zehirlidir.

En Zehirli Mavi Halkalı Ahtapot

Ağırlıkları çok farklı olabilir. 10 – 100 gr arasında değişebilmekle birlikte ortalama ağırlıkları 55 gr’dır.

En Zehirli Mavi Halkalı Ahtapot

Yayılımı: Yalnızca Avustralya sularında görülen büyük mavi halkalı ahtapot, sık olmasa da Büyük Okyanus’un tropik kesimleriyle Hint Okyanusunda da görülebilmektedir.

En Zehirli Mavi Halkalı Ahtapot

Besini: Yengeç ve karides gibi kabuklularla beslenir. Ayrıca, mercan kayalıklarındaki balıkları da avlar. Avlarını nörotoksin etkiye sahip çok güçlü zehriyle felç ederek avlar.

En Zehirli Mavi Halkalı Ahtapot

Tehlikesi: Kuvvetli bir zehri vardır ve insanlar için ölümcüldür.

Kaynak Vikipedi

Yazar: Ergunca

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir