Dünyanın En Ağır Kuşu – Pterozor

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 3 Kasım 2019 Kerim Usta

Günümüzdeki en ağır uçabilen kuş olan 22 kiloluk Afrika dev toyu, dinozorlar çağının uçan sürüngenleri yanında hafif siklet kalıyor.

Ayak izlerine dayanarak dinozorların ağırlıklarını hesaplayabilen yeni bir yöntemin sunulduğu çalışma, uçan pterozorların ağırlıklarının yaklaşık 145 kilo olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmanın, fosil ayak izlerini ele alarak soyu tükenmiş bir canlının ağırlığını hesaplayabilen bir yöntemi ilk olarak sunduğu belirtiliyor. Önceki çalışmalar dinozor ağırlığınıntahmininde genel olarak kemikleri ele alıyordu.

Japonya Fukui Dinozor Müzesinden paleontolog Tai Kubo yönteminin, pterozorların uçmalarına karşın oldukça ağır canlılar olduklarına ilişkin sağlam kanıtlar sunduğunu söylüyor. Araştırmacı çalışmasına, Ueno Hayvanat bahçesindeki timsah, kaplumbağa, kertenkele ile kurbağalara ait 17 canlı türüne ait ayak izlerini inceleyerek başlamış.

Buradaki ayak izlerini toplayan Kubo, ayak izi sahibi olan canlının ağırlığını da kaydetmiş. Bu değerleri incelemesi sırasında, bireyin ön ve arka ayak büyüklükleri ile toplam ağırlığı arasında bir ilişki saptamış. Sonrasındaysa elde ettiği matematik modeli pterozorlara ait olan ayak izlerine uygulayarak sonuca ulaşmış.

Kubo, bundan sonra modeli dinozorların bugün yaşayan yakın akrabaları olan kuşlara uygulayarak test edeceğini ve sonrasında da diğer dinozor türlerinin izleri üzerinde çalışacağını belirtiyor.

Ergunca Yayımladı.

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir