Dünyada Uluslararası Olan Festivaller

1. İspanya, La Tomatina (Domates) Festivali, Ağustos

Dünyanın en büyük yiyecek savaşlarından biri, İspanya’nın küçük kasabası Buol’da yapılıyor ve binlerce kişiyi çekiyor. Bir hafta süren festivalin son gününde 40 ton domates kullanılıyor.

2. İngiltere, Cooper Tepesi Geleneksel Peynir Yuvarlama Festivali, Mayıs

Peynir, sağlığınız için zararlı olabilir, özellikle bu festivale katılırsanız. Zira bir tepeden aşağıya doğru yuvarlanan tekerlek şeklindeki peynirleri kovalarken kırıklar, çıkıklar kaçınılmaz oluyor. Festivalin kökeni bilinmiyor. Gloucester’daki festivalde yaklaşık 20 yarışmacı tepeden 27 metre aşağıya yuvanan peynirleri yakalamaya çalışıyor ve gelenled kazananlar peynirler oluyor.

3. ABD, Kurbağa Festivali, İşçi Bayramı haftasonu

Dünyanın Kurbağa başkenti Rayne, Louisiana’da düzenlenen festivale her yıl elli bin kişi katılıyor. Kurbağalar yarıştırılıyor, konserler veriliyor ve sonra bazı kurbağalar yeniyor.

4. Portekiz, Sao Joao Festival, Haziran

Avrupa’nın en canlı festivallerinden ve en az bilinenlerinden biri olan festival Porto şehrinde düzenleniyor. Tuhaf bir aşıklar festivali olan bu etkinlikte güzel yiyeceklerle ziyafet çekiliyor, özellikle tatlı Porto şarabı şehrin sokaklarında adeta akıyor. Sonra birden çekiçler ortaya çıkıyor. Eğer karşı cinsten çekici biriyle tanışmak istiyorsanız, o kişinin kafasına plastik çekiçle vurmak zorundasınız!

5. Yeni Zelanda, Altın Makas Koyun Kırpma Festivali, Mart

Yeni Zelahda’da koyun kırpma ün ve zenginlik arayanların rekabet ettiği bir alan. 1961’de başladığından beri festival o kadar büyüdü ki, bazen kalabalığı kontrol edebilmek için askerler çağrılıyor.

6. Alaska, Geyik Dışkısı Festivali, Temmuz

Geyik dışkısından küpe gibi takılar yapılıyor. İnsanlar balonlara binip numaralanmış hedeflere kurumuş eski geyik dışkılarını atmaya çalışıyorlar. Doğru hedefleri tutturanlar kazanıyor.

7. Tayland, Songkran Festivali, Nisan
100 bin kişi su tabancaları, su dolu balonlarla toplanıyor ve savaş başlıyor. Herkes birbirine su atıyor. Festival, gelecek yıla ruhu yıkanmış olarak girmeyi kemsil ediyor.

8. İtalya, Ivrea Portakal Festivali, Şubat
Yüzyıllar önce bu kasabada yaşayanlar kötü konta karşı ayaklanmış. Sonunda kontun kafası uçurulurken, muhafızları ölünceye dek taşlanmış. İtalya şimdi ise üretim fazlası portakalları, muhafızların yerine at arabaları üzerindeki kuklaları taşlamak amacıyla kullanıyor.

9. Lüksemburg, İnek Boyama Festivali, Nisan’dan Eylül’e kadar
Her yaz başkent, metal, tahta, fiber ve betondan yapılmış ineklerle doluyor. İneklerin üzeri istenen şekilde boyanıyor.

10. California, Sarımsak Festivali, Temmuz
Sarımsak çorbası, kebabı, sandviçi ve hatta turtası! Bu festivalde sarımsağa doyabilir, hatta sarımsaktan nefret edebilirsiniz. Şarkılar ve resimler bile sarımsakla ilgili.

Domates Festivali – İspanya
Venedik Festivali – İtalya
Fasnacht Festivali – İsviçre
Rio Karnavalı – Brezilya
Oktoberfest – Almanya
San Fermin Festivali – İspanya
Halloween – Amerika Birleşik Devletleri
UIA Dünya Mimarlık Kongresi
Londra Mimarlık Bienali / Mimarlık Festivali

1- ÇÖL FESTİVALİ
Mali’de Ocağın 2. haftasında kutlanıyor. Timbuktu’nun 65 km. kuzeyinde kumların ortasında, dünyanın dört bir yanından gelen müzisyenler hünerlerini gösteriyor.

2- BÜYÜCÜLER GECESİ
Meksika’da Mart ayının ilk cuması kutlanıyor.
Meksika’nın dört bir yanından yüzlerce cadı, büyücü, şaman, şifacı Catemaco’ya gelip geçmiş yıllarda biriken negatif enerjilerden kurtulmak için toplu arınma ayinleri yapıyor.

3- VENEDİK KARNAVALI
İtalya’nın Venedik kentinde, Paskalya’dan önce gelen büyük perhizden iki cuma önce kutlanmaya başlıyor.
“Operadaki Hayalet”deki gibi birbirinden güzel, değişik, kostümlerle 12 gün geçirmek isteyenler için kaçırılmayacak fırsat. Avrupa’nın en fantastik karnavalı.

4- NAGHOL- ARAZİ DALIŞI
Pentecost adalarında, Vanuatu şehrinde yapılan kutlamalar genellikle Nisan ve Mayıs aylarıda cumartesileri yapılıyor.
Yer elmaları ürün vermeye başlayınca, Vanuatu yerlileri ahşap kuleler inşa etmeye başlıyorlar ve eserlerini mayıs sonuna kadar tamamlıyorlar. Köyün erkek ve erkek çocukları kendilerini ayaklarından bağlayarak, bu eğreti kulelerden aşağı atıyorlar. Atlamayı doğru yapanın saçları yere değmeliymiş.

5- PEYNİR YUVARLAMASI
İngiltere’nin Cooper tepelerinde, Mayıs ayının son pazartesi kutlanıyor. En büyüğünden bir tekerlek peynir tepeden aşağıya yuvarlanır. Kalabalık da peşinden… Yamacın dibine ilk ulaşan ya da peyniri ilk yakalayan yarışmayı da peyniri de kazanıyor.

6- PİSA’DA KAYIK YARIŞI
Haziran’ın 17’sinde Pisa kentinde yapılıyor. 13. yy’dan bu güne gelen şenlikte, kentten geçen 1,500 metrelik Arno nehrinin üzerinde sarı, mavi, yeşil, kırmızı renkte 4 kayık, üzerlerinde 8 kürekçi ile şehrin dört farklı yönünden yarışa başlar. Birincilik, meydandaki direğe bayrağı çekenindir.

7-YANAN ADAM
ABD, Nevada, Siyah Kaya Çölü’nde Eylül ayının ilk pazartesi gerçekleşen festivalde ağırlık sanat ve müzikte. Bir hafta boyunca alternatif sanat ve müzik gösterileri, “Adam”ın yakılmasıyla sona eriyor. Alev püskürtücülerinin sürekli olarak gece gökyüzünü aydınlattığı festival, ABD çılgınlarına göre.

8- DURBAR
Nijerya’nın,, Kano şehrinde Emir Palace caddesinde iki büyük festival düzenleniyor. İlk Ramazan’ın, ikincisi Kurban Bayramının sonunda kutlanıyor. Gösterişli geçit töreninde Emirler seremoni cüppelerini giyerken, katılımcılar da şık kıyafetlere bürünüyor.

9- St. THOMAS ŞENLİĞİ
Guatemala’nın Chichicastenango kasabasında, Town Plaza’da 13-21 Aralık tarihleri arasında önce kostümlü, müzikli, içkili, tipik fiesta düzenleniyor. 21 Aralık’ta St. Thomas Günü’nde 30 metrelik ahşap direklere tırmanan dansçılar halatları vücutlarının etrafına sarıyor. Sonra da aşağıya atlayıp direğin etrafında hızla dönmeye başlıyorlar. Kimi halata elleriyle tutunurken kimi de bileklerine sarıyor. Bungee jumping’in bir başka türlüsü.

10-PAMPLONA FESTİVALİ
İspanya’nın Pamplona kentinde Temmuz’un ilk haftası geleneksel olarak düzenlenen Pamplona veya San Fermin Festivali pek çok turisti de buraya çekiyor. Pamplona ve Navarre’nin koruyucu azizi olan San Fermin onuruna düzenlenen festivalin tüm dünya tarafından en çok bilinen bölümü “encierro” yani boğaların koşusu. Boyunlarına doladıkları kırmızı fularlarıyla boğaları kızdıran binlerce kişi kentin sokaklarında boğalar tarafından kovalanıyor. Bu yarış, boğaların arenaya girmesiyle son buluyor.

Yorum yapın