Dünyada Meydana Gelen Büyük Facialar

Dünyada Meydana Gelen Büyük Facialar

Dünyada Meydana Gelen Büyük Facialar

Dünya üzerinde bugüne kadar yaşanmış olan ve ekonomik olarak pahalıya mal olan kazalar şöyle sıralanıyor…

  • Çernobil faciası / 200 milyar dolar

26 Nisan 1986’da dünya, tarihinde ilk kez bu kadar ağır bütçeli bir kazayla karşı karşıya geldi. Tarihin en büyük sosyo-ekonomik felaketi olarak da tanımlanan bu olayda 200 bin kişi yaşadığı yeri boşaltmak zorunda kaldı.

1 milyon 700 bin kişi de direkt olarak faciadan etkilendi. Çernobil faciasından dolayı ölenlerin sayısı 125 bini bulurken facianın toplam maliyeti 200 milyar dolar civarındaydı.

  • Kolombiya Uzay mekiği / 13 milyar dolar

Kolombiya isimli uzay mekiği uzaya inmeden 16 gün önce havada infilak etti. Zarar ortalama 13 milyar dolar.

  • Prestij petrol gemisi kazası / 12 milyar dolar

13 Kasım 2002’de Prestij isimli petrol taşıyan yük gemisi 77 bin ton fuel-oil’i taşırken Avrupa açıklarında teknik bir arıza yaşadı. Büyük bir fırtınada çaresiz kalan geminin kaptanı İspanya’dan yardım istedi.

İspanya hükümeti geminin kendi kıyılarından uzak tutulmasını isteyince, Fransa ve Portekiz’den de yardım istendi. Fakat bu iki ülke de yardım çağrısını reddedince, yaklaşık 20 milyon galon akaryakıt denize kurban gitti.

  • Challenger Patlaması / 5,5 milyar dolar

28 Ocak 1986’da bir uzay mekiği havalandıktan 73 saniye sonra havada parçalandı. Araçta bulunan sıvı haldeki hidrojen oldukça büyük bir patlama meydana getirdi. Uzay mekiğinin bu kazası 5,5 milyar dolara mal oldu.

  • Alfa Petrol sondaj kuyusu / 3,4 milyar dolar

Dünyanın deniz üzerindeki en büyük petrol kazası. Dünya’nın tek petrol üreticisi bir günde 317 bin varil petrolü denize döktü. 6 Haziran 1988’de meydana gelen feci kaza teknik bir problemden dolayı oldu. Teknisyenin pompa düğmesine basmasıyla denizin ortasındaki petrol kulesi havaya uçtu.

  • Exxon Valdez / 2,5 milyar dolar

Exxon Valdez petrol sızıntısı dünyanın en büyük kazalarından bir tanesi. 10 milyon galonluk bu sızıntı çok büyük bir felaket doğurabilirdi. Petrol taşıyan geminin kayalara çarpması sonucu ortaya çıkan sızıntı, okyanusu adeta petrol denizine çevirdi. Zarar ise 2,5 milyar dolar.

  • B-2 Bomba Aracı kazası / 1,4 milyar dolar

Milyar dolarlık zarar doğuran bu kaza ancak yedinci sırada yer buldu. 23 Şubat 2008’de ABD’de Pasifik’in ortasındaki Guam adasında meydana gelen bomba uçağının havalandıktan hemen sonra düşmesi büyük faciaya sebep oldu. Hatanın, aracın bilgisayar sisteminden kaynaklandığı düşünülüyor. Bomba uçağı da bugüne kadar üretilmiş 21 araçtan sadece biriydi. Kazanın maliyeti 1,4 milyar dolar.

  • Kaliforniya Metro hattı kazası / 500 milyon dolar

12 Eylül 2008’de Kaliforniya’da meydana gelen kaza belki de Kaliforniya tarihinin en büyük kazası. 25 kişinin öldüğü kazada 500 milyon dolar da çöpe gitti.

  • Almanya’da tanker-köprü kazası / 358 milyon dolar

26 Ağustos 2004’te Almanya’da gerçekleşen kazanın başrol oyuncusu olan tanker tam 32 bin litre petrol taşıyordu. Almanya’nın Wiehltal köprüsüne çarpan dev tankerin köprüdeki hasarla birlikte ortaya çıkardığı zarar 358 milyon dolar.

  • 10. Titanik / 150 milyon dolar

Titanik kazası muhtemelen yeryüzünde meydana gelmiş en popüler ve ünlü kazadır. Fakat en pahalı kazalar listesinde sadece onuncu sırada yer bulabildi. 15 Nisan 1912’de meydana gelen kazada 1500 kişi hayatını kaybetti. Dev yolcu gemisinin okyanusun derin sularına gömülmesiyle 150 milyon dolarlık bir servet de suya gömüldü.

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et