Dünyada En Pahalı Cins Köpek

Dünyada En Pahalı Cins Köpek

Dünyanın en pahalı köpek cinsi hangisidir?

Dünya üzerinde çok uzun zamanlardan beri yerleşik hayata geçilmeden önce de yerleşik hayata geçildikten sonra da insan ırkının en sadık ve en güvenilir dostlarından biri şüphesiz ki köpekler olmuştur. Bu hayvanların onlarca dönemdir insanlarla birlikte bir hayat kurmaya başlaması, günümüzde gelinen noktada artık apartman dairelerinde birer birey gibi hayatlarımızda olmaları birlikte kazanılan dostluk ve sevgi bağının bir getirisi olmaktadır.

Özellikle bebekliğinden itibaren yaşlanana kadar bakılan köpekler, sahipleriyle inanılmaz güçlü bağlar kurabilmektedir. Çoğu köpek besleyicisinin, merhamet ve sevgi duyguları içerisinde köpeklerine adeta bir dost, bir çocuk, bir arkadaş vb. olarak görerek davrandıkları gözlenmektedir. Tabi bu dostlukların bazı tesadüflere, bazısı sosyal çevreden köpeğin kişiye ulaştırılmasına, bazıları bile isteye gidip barınaklardan sahiplenmeye veya kaliteli cins olarak adlandırılan köpek cinslerinin gidip bir miktar meblağ ödeyerek satın alınmasına bağlı olduğu da bilinmektedir.

Her ne kadar insanlarda oldukça pozitif etkiler yaratan köpek dostluğu oluşsa da, bu dostluğun elde edilme aşaması eğer itinayla yetiştirilen cinslerden birine sahip olunmak isteniyorsa deyimi yerindeyse “tuzlu” olabilmektedir. Çünkü bu hayvan dostlarımızın satın alınma konusunda fiyatları cinsten cinse değişebilmekte; yaşadıkları süreç boyunca da beslenme ücretleri, aşı ücretleri ve diğer bakım ücretleri oldukça pahalı hale gelebilmektedir.

İsteyen bireyler gidip terkedilmiş yavru köpekleri de sahiplenebilmekte, isteyenler ise daha gösterişli bir köpeğe sahip olmak için veterinerlerden ve özel alanlardan köpek satın alabilmektedirler. İşte bu noktada satın alınacak köpeklerin fiyatları kendi piyasalarına göre çok düşük meblağlarda da olabilmekte; bunun yanı sıra on bin Türk lirasını aşan fiyatları da bulabilmektedir.

Dünyanın en pahalı köpeğinin fiyatı nedir?

Durum böyle olunca, Çin’de yer alan Zhejiang eyaletinde düzenlenen lüks sayılan köpeklerin fuarında dünya genelinde bir ilk gerçekleşmiş bulunmuştur. Buna göre fuardaki oldukça varlıklı bir iş adamı, Tibet mastifi denilen köpek cinsinden 2 tane alarak yaklaşık 6.500.000 milyon ödemek durumunda kalmıştır. Buradaki köpeklerden birinin fiyatının tek başına 4 milyon 300.000 olmasıyla dünyanın en pahalı cinsi olma özelliğini taşıdığı kayıtlara geçmiş bulunmuştur. Tibet mastifi denilen köpeklerin Çin’de zengin zümrenin sahip olmak için uzun uğraşlar gösterdiği bir tür olarak gösterilmesi; bu köpeğe sahip olunmasının varlıklı bir yaşam sürmenin sembolü olarak gösterilmesiyle bağlantılıdır.

Tibet mastifi hakkında bilgi
En pahalı köpek sıralamasında ilk sırayı alan Tibet mastifleri, aynı zamanda dünyanın en büyük köpeklerinden biri sayılmaktadır. Çin ve Nepal’de saf olarak üretilen bu köpeklerin ağırlıkları 70 kiloya, boyları da 1 metreye kadar ulaşabilmektedir. Bu köpekler Antik çağlarda kurt sürülerinden ve leopar sürülerinden yaşanılan alanları korumak adına kullanılmıştır.

Karakter olarak inatçı bir yapıya sahip olan Tibet mastifleri, normalde inatçı yapıda köpekler olsalar da eğitildikleri süreçlerde oldukça sadık ve komut alan köpeklere dönüşebilmektedirler. Nepal bölgesinde safkan yavrular her zaman daha pahalı olsa da, özellikle ABD’de bu yavrular yetiştirilmeye devam etmektedir.

Bu köpekler aynı zamanda başarılı olabilen bir çoban köpeği statüsünde de değerlendirilebilir, kurtlarla vb. saldırgan hayvanlarla korkusuzca savaşabilmektedir. İri yapısını, güçlü kemiklerini ve saldırgan yönünü tehlike anında kolaylıkla ortaya çıkartabilir. Bu köpeklerin daha 2-3 aylıkken 15 kiloya kadar ulaştığı görülmüştür. Bu yüzden büyüdükçe daha gösterişli ve daha heybetli bir duruşa sahip olmalarına şaşırmamak gerekmektedir. Aynı zamanda çoğu köpek türüyle kıyaslandığında da en zeki köpeklerden biri olarak Tibet mastifi örnek olarak gösterilebilmektedir.

Tibet mastiflerinin böyle göz alıcı ve merak duyulan bir köpek türü olması, otomatikman fiyatını arttırmış ve inanılmaz yüksek rakamlara satılmasını sağlamıştır. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu köpeklerin Çin’de zenginliğin ve varlıklılığın sembolü olarak da görülmesi, otomatikman bu hayvanın satın alınmasını maddi yönden çok uçuk fiyatlara yükseltmiştir.

KAYNAK

  • Onedio. com/haber/2-4-milyon-dolarlik-dunyanin-en-pahali-kopegi-tibet-mastifi-
  • Mynet. com/haber/ilginc-haberler/dunyanin-en-pahali-kopegi-4-milyon-300-bin-liraya-satildi

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et