Dünya Ülkelerinde Enler


EN GENİŞ ÜLKELER
Yüz ölçümlerine bakıldığında aşağıda saydığımız ülkeler, yer kabuğunda en büyük alanları kapsayan ülkeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanada ve Avustralya her ne kadar büyük olsa da nüfus yoğunluğu bakımından oldukça düşük popülasyona sahip iki ülke. Diğer ülkelerin nüfusları toplandığında, dünya nüfusunun ciddi bir kısmını topraklarında barındırmaktadır. İşte, dünyanın en geniş ülkeleri;

Russland, Moskau, Basiliuskathedrale

Rusya: 17.098.242 km²’lik yüz ölçümüyle dünyanın en büyük alana sahip ülkesidir.

kanada

Kanada: 9.984.670 km²’lik yüz ölçümüne sahip olan Kanada, Batı Yarım küre’deki en büyük ülke konumunda. En uzun kıyı şeridine sahip olan ülke, başka bir ülkeyle ( ABD ) en uzun sınıra da sahip.

çin

Çin: 9.640.821 km²’lik yüz ölçümü ile dünyanın en geniş ülkelerinden üçüncüsüdür. Aynı zamanda Rusya’dan sonra Asya’nın ikinci geniş yüz ölçümüne sahip ülkesidir.

abd

ABD:  9.629.091 km²’lik bir alana sahip olan dünyanın en geniş dördüncü ülkesidir. Kanada ile arasındaki sınırları bir ülke ile olan en uzun sınırdır.

brezilya

Brezilya: 8.514.877 km²’lik yüz ölçümüne sahip olan ülke, Güney Yarım küredeki en büyük ülke konumundadır.

avustralya

Avustralya: 7.692.024 km² yüz ölçümü olan Avustralya, dünyada bir kıtayı oluşturan tek ülkedir. Sınırları olmayan Okyanusya’daki en büyük ülke.

hindistan

Hindistan: 3.287.263 km²’lik yüz ölçümü olan Hindistan, Rusya ve Çin’den sonra Asya’daki en büyük üçüncü ülke konumundadır.

arjantin

Arjantin: 2.780.400 km² ’lik yüz ölçümü bulunan Arjantin, Güney Amerika’daki ikinci büyük ülke durumundadır.

kazakistan

Kazakistan: 2.724.900 km² yüz ölçümü bulunan Kazakistan, dünyada karayla çevrili yani suyla kıyısı olmayan en büyük ülke konumundadır.

sudan

Sudan:  1.886.065 km²’lik yüz ölçümüyle Afrika kıtasında bulunmaktadır.

DAĞ OLMAYAN ÜLKELER
Kimi ülkeler yüksek dağ sıralarına sahipken, kimileri coğrafi açıdan alçak tepeler ve düzlüklerden oluşuyor.

İşte bu ülkelerden bazıları:

Gambiya

11.295 km karelik bu küçük Batı Afrika ülkesinde herhangi bir dağ sırası bulunmuyor. En yüksek noktası olan Red Rock sadece 53 metre yüksekliğinde…

Gine-Bissau

Yine bir Batı Afrika ülkesi olan Gine-Bissau da düşük rakımda bulunan ülkelerden. Kıyı şeridi tropik bitkilerin bulunduğu bataklıklardan oluşurken, iç kısımlarında savan bitki örtüsü bulunuyor. Ülkenin en yüksek noktası 300 metre.

Kuveyt

Arap yarımadası’nın kuzeydoğusunda bulunan Kuveyt’in büyük bir bölümü çöllerle kaplı. Dünyanın en zengin petrol yataklarına sahip ülkenin en yüksek noktası ise 306 metre

Moldova

Doğu Avrupa’da denize kıyısı olmayan bir ülke olan Moldovya, engebeli ve tepelik arazilere sahip olmasına rağmen, en yüksek nokta 430 metreyi geçmiyor.

Hollanda

Topraklarının büyük bölümü deniz seviyesinin altında bulunan ülke, tarihinde pek çok yıkıcı selle karşı karşıya kalmıştır. 1953 yılında meydana gelen selde, tarım topraklarının yüzde 9′u yok olmuş, 1287 yılındaki selde ise 50.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Dağlık alanlardan yoksun olan ülkedeki en yüksek nokta 322 metre.

Danimarka

Krallığa bağlı özerk yönetimli ‘Faroe adaları’ ve ‘Grönland’ ülkelerini saymazsak Danimarka da düzlüklerden oluşur. Deniz seviyesinden yükseklik ortalam 31 metredir!

Estonya

Kuzey Avrupa’da Baltık Denizi kıyılarında bulunan ülke ortalama 50 rakımdadır. En yüksek nokta ise 318 metre yüksekliğindeki Suur Munamägi tepesidir.

Letonya

Yine Baltık ülkelerinden biri olan ve Estonya’ya güneyden komşu olan Letonya da alçak ovalardan oluşur. Ülkenin en yüksek noktası 312 metredir.

Litvanya

Baltık devletlerinin üçüncüsü olan Litvanya da coğrafi açıdan ovalar ve alçak tepelerden oluşur. Çok sayıda göl ve sulak alan içeren ülkenin en yüksek noktası 293 metredir.

Beyaz Rusya

Ortalama 160 rakıma sahip olan ülke genel olarak düzdür. Yüzde 40′ı ormanlarla kaplı olan ve pek çok göle sahip olan ülkenin en yüksek noktası 345 metre…

EN GÜVENLİ ÜLKELER
Singapur
Neredeyse hiçbir doğal afetin yaşanmadığı ülkede, yasalara büyük bir saygı gösteriliyor. Olası terörist saldırılarını da sıkı güvenlik sistemi sayesinde önleyen ülkede başınıza gelebilecek en kötü şey; güneş çarpması ya da lüks mağazalarda kredi kartı limitinizi doldurmanız.

İzlanda
Dünyanın ekonomik krizden en kötü etkilenen ülkesi olan İzlanda’da, suç oranlarında herhangi bir artış görülmedi. Tam tersine, eğitim seviyesinin oldukça yüksek olduğu ülkede vatandaşlar, suç ve kargaşaya yol açabilecek sosyal problemleri ortadan kaldırmak için ellerinden geleni yapıyor.

İsviçre
“Dünyanın en güvenli ülkeleri” listesinde bu tertemiz ve düzenli ülkeye yer vermemek elbette olmaz. İsviçre’de dikkate etmeniz gereken tek şey hazımsızlık sorunu yaşamak istemiyorsanız çok fazla fondue yememek.

Bhutan
Asya’nın en mutlu ülkesi seçilen Bhutan, aynı zamanda Asya’nın en güvenli ülkelerinden biri. Ülke, maddi zenginlik açısından fakir olarak değerlendirilse de, güçlü Budist inancı ve aile bağları onu, dünyanın manevi yönden en zengin ülkelerinden biri yapıyor

Mauritius Cumhuriyeti
Afrika’da suç oranının en düşük olduğu yer Mauritius Cumhuriyeti ve Şeysel Adaları. Fakat, Mauritius Cumhuriyeti Hint Okyanusu’nda Şeysel Adaları’na göre daha güneyde yer aldığı için tehlikeli korsanlardan çok daha uzaklarda. Interpol raporuna göre Mauritius’taki suç oranı, Japonya’dakinden çok daha düşük.

Yeni Zelanda
Yeni Zelanda, batı dünyasının suç oranı en düşük ülkelerinden biri. Tropik hortumların yaşanmadığı ülkede, ölüme yol açan en son depremse 1968 yılında yaşanmış

Kıbrıs
Güçlü ekonomisi, aile bağları ve mükemmel eğitim sistemiyle Kıbrıs, çalkantılı Orta Doğu’da yer alan sakin bir cennet.
EN KALABALIK ÜLKELER
Dünya nüfusu 2010 yılı itibariyle 7 milyara yaklaştı. Bu nüfusun yüzde ellisinden fazlasını topraklarında barındıran ülkelerin bazıları geniş topraklara sahip olmakla birlikte, bazıları da çok daha sıkışık bir şekilde yaşamaktadırlar. Ülkelerin nüfusları 2010 yılına ait rakamları içermektedir. İşte, dünyanın en kalabalık ülkeleri;

çin

1 – Çin:  Yaklaşık 1 milyar 340 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık birinci ülkesi konumundadır. Nüfusu en fazla olan ülke olsa da nüfus artış oranı çok yüksek değildir.

hindistan 1

2 – Hindistan: Hindistan’ın nüfusu da yaklaşık olarak 1 milyar 170 milyon civarındadır ve bu nüfus oranıyla ikinci sırada yer almaktadır. Nüfus sayısı yüksek olunca, artış oranları da haliyle yüksek olmaktadır.

abd

3 – ABD: Amerika Birleşik Devletlerinin nüfusu 2010 yılı itibariyle yaklaşık 310 milyon civarındadır. Önünde bulunan ikinciyle arasındaki nüfus farkı 850 milyon gibi büyük bir farktır. kontrollü bir nüfus artışı sağlayan ülkelerden biri konumundadır.

endonezya

4 – Endonezya: Yaklaşık 240 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi Endonezya’dır. Nüfus artış hızı ile de sürekli kalabalıklaşan ülkelerdendir.

brezilya

5 – Brezilya: Geniş topraklara sahip olan Brezilya’nın nüfusu yaklaşık 200 milyon civarındadır. Bu oranla dünyanın beşinci kalabalık ülkesidir. Normal bir nüfus artış oranı bulunan ülkelerden biridir.

pakistan

6 – Pakistan: Yaklaşık 175 milyonluk nüfusu bulunan Pakistan, dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olarak yerini almıştır. Nüfus artışı da oldukça fazla olan ülkelerden biridir.

nijerya

7 – Nijerya: Nijerya 2010 yılı itibariyle 158 milyonluk nüfusa sahiptir. Nüfus artış hızı en fazla olan ülkelerden biridir.

bangladeş

8 – Bangladeş: Nüfusu hızla artan ülkelerden biri de Bangladeş’tir. 2010 yılı itibariyle yaklaşık 149 milyon nüfusu bulunmaktadır.

rusya

9 – Rusya: SSCB olduğu dönemlerde daha fazla sayıda milleti bünyesinde barındıran Rusya, dağılmasından sonra 142 milyon gibi bir nüfus miktarına gerilemiştir. Nüfus artış oranı oldukça düşük olan ülkelerden biridir.

japonya

10 – Japonya: 127 milyon gibi bir nüfusu bulunan Japonya’nın nüfus artışı da neredeyse hiç yok gibi, yerinde saymaktadır.
EN FAKİR ÜLKELER
Dünyanın en kaliteli ve en zengin madenlerine sahip olan ülkeler, yüzyıllardır sömürülmelerinin eseri olarak bugün dünyanın en fakir ülkelerini oluşturmaktadırlar. Dolayısıyla, günümüzde zenginler liginin en tepesinde olan ülkelerin, zenginliklerinin asıl kaynağı bu ülkeleri sömürmeleridir. Bu ülkelerin tamamı da Kara kıta olarak adlandırılan Afrika’dadır. İşte, dünyanın en fakir ülkeleri;

demokratik kongo cumhuriyeti

Demokratik Kongo Cumhuriyeti: Yaklaşık 350 Dolar kişi başına düşen yıllık geliriyle dünyanın en fakir ülkeleri sıralamasında birincidir.

liberya

Liberya: Afrika kıtasında bulunan diğer bir ülke olan Liberya’da kişi başına düşen yıllık gelir ortalama 450 Dolar civarındadır. Darbelerin ve iç savaşların eksik olmadığı ülkelerden biridir.

zimbabwe

Zimbabwe: Bu ülkede kara kıtada bulunmakta ve kişi başı yıllık geliri ortalama olarak 490 Dolardır. İç düzenin sürekli bozulduğu, sürekli çatışmaların ve darbelerin olduğu bir ülkedir.

burundi

Burundi: Ortalama 615 Dolarlık milli gelire sahip olan diğer bir Afrika ülkesi de Burundi’dir. Sömürgeciliğin izlerini ve acılarını taşıyan ülkelerdendir.

eritre

Eritre: Kişi başına düşen milli geliri yıllık ortalama 735 Dolar olan Eritre, Afrika kıtasında sömürülen diğer ülkelerden biridir.
EN MUTLU ÜLKELER
Her yıl belirlenen dünyanın en mutlu ülkeleri belli başlı bazı kriterlere göre belirlenmektedir. Refah endeksi, sosyal sermaye, girişimcilik, fırsat, eğitim, bireysel özgürlükler, güvenlik ve emniyet gibi kriterlere göre değerlendirilmektedir. Buna göre işte, dünyanın en mutlu ülkeleri;

norveç

Norveç: Refah seviyesine göre dünyanın en mutlu ülkeleri sıralamasında birinci olan Norveç, sosyal sermaye alanında birinci, ekonomi konusunda ise ikinci sıradadır.

danimarka

Danimarka: Üst üste dördüncü defa ikinci sırada yer alan Danimarka, sosyal sermaye alanında ikinci durumdayken, girişimcilik ve fırsat alanlarında birinci sırada yer almaktadır.

isveç

İsveç: Üç yıl içinde dört basamak birden yükselen İsveç, giderek daha üst sıraları zorlayacak gibi…

avustralya

Avustralya: Genel klasmanda dördüncü olan ülke eğitim alanında ikinci, bireysel özgürlükler konusunda üçüncü sıradaki yerini almıştır.

yeni zelanda

Yeni Zelanda: Son yılların gözde ülkelerinden olan Yeni Zelanda eğitimde ilk sırada, bireysel özgürlüklerde de ikinci sırada yerini almıştır.

kanada

Kanada: Genel klasmanda altıncı olan Kanada, bireysel özgürlükler alanında birincidir.

finlandiya

Finlandiya: Dünyanın en mutlu yedinci ülkesi olan Finlandiya, emniyet ve güvenlik konularında üçüncü sırada yer almaktadır.

hollanda

Hollanda: Genel ortalamada sekizinci sırada yer alan Hollanda, sağlık alanında ise altıncı sıradadır.

isviçre

İsviçre: Yönetim ve ekonomi alanlarında birinciliği elde eden İsviçre, eğitim alanında 32. sırada yer almıştır.

irlanda

İrlanda: Bireysel özgürlük alanında dördüncü olan İrlanda, genel klasmanda onuncu sırada yer almıştır.

EN KÜÇÜK ÜLKELER
Dünyanın en küçük ülkelerinin yüz ölçümü küçük bir köy boyutuna bile ulaşamıyor. En küçük ülkelerden biri olarak bilinen Singapur bile, 6371 km²’lik yüz ölçümüyle bu liste için fazla büyük kalıyor. İşte, dünyanın en küçük 10 ülkesi;

1- Vatikan: Dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan’ın yüz ölçümü sadece 5 km². Nüfusunu oluşturan 770 kişinin hiçbiri ülkenin yerleşik sakini değil. “Papalık” olarak da bilinen Vatikan, İtalya’nın başkenti Roma tarafından çevreleniyor.

2- Monako: 18 km²’lik yüz ölçümü olan ülke, Fransa’nın Akdeniz sahillerinde Nice kentinin yakınlarındaki Fransız Rivierası boyunca uzanıyor. Monako’da 32 bin kişi yaşıyor.

3- Nauru: Pasifik Adası’nda yer alan Nauru’nun yüz ölçümü 220 km². 13 bin kişinin yaşadığı ülke, geçimini gittikçe azalan fosfat yataklarından sağlıyor.

4- Tuvalu: 233 km²’lik bu ülkede 12 bin kişi yaşıyor. Polonezya Adaları’nda, 58 kilometrelik bir zincir boyunca uzanan 9 mercan adasından oluşuyor.

5- San Marino: 621 km²’lik ülke kuzey İtalya’da bulunan Titano Dağı’nda yer alıyor. Nüfusu 29 bin kişi.

6- Liechtenstein: 1605 km²’lik devlet, 34 bin kişilik nüfusuyla İsviçre ve Avusturya arasında bulunan Rhine Nehri kıyısında yer alıyor.

7- Marshall Adaları: Mercan adaları, resifler ve 34 adadan oluşan 1812 km²’lik ülkenin nüfusu 58 bin.

8- Saint Kitts ve Nevis: 2694 km²’lik bir Karayip ülkesi ve ülkenin şu anki nüfusu 39 bin.

9- Seyşeller: 2771 km²’lik ülkede 81 bin kişi yaşıyor. Hint Okyanusu adalar grubunun parçası olan bir ada devletidir.

10- Maldivler: 340 bin kişinin yaşadığı Maldivler’in yüzölçümü 2978 km². Hint Okyanusu’nda yer alan 2000 adadan 200’ü bu devletin idaresi altında bulunuyor.
EN GÜZEL 10 ÜLKE
The Economist dergisinin araştırma şirketi tarafından yapılan 2012’nin “yaşanacak ideal ülkeler” sıralaması belli oldu.

İsviçre, halkının refah düzeyi ve yaşam kalitesinin yüksekliği nedeniyle, sıralamanın zirvesine yerleşti. Bu kriterlere göre, Türkiye sıralamada 51. oldu.

1- İsviçre

2- Avustralya

3- Norveç

4- İsveç

5- Danimarka

6- Singapur

7- Yeni Zelanda

8- Hollanda

9- Kanada

10- Hong Kong

Ergunca

Yazar Ergunca

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir