Distoni Hastalığı hakkında Bilgiler

Yayım tarihi:

Distoni Hastalığı

Distoni hastalığı ile ilgili bilgisi olan var mı?
Distoni nedir?
Distoni, kasların istem dışı oluşan seğirmelerini, spazmlarını ya da hareketlerini içeren bir grup duruma verilen ortak isimdir. Bu spazmlar ve hareketler, gözler, boyun ya da bir uzuv (ekstremite) gibi vücudun bir kısmını (fokal distoni), boyun ve kollar gibi daha büyük bir bölgesini (segmental distoni), vücudun birçok bölgesini (mültifokal distoni), aynı taraftaki bir kolu ve bacağı (hemidistoni) veya vücudun bütününü (fokal distoni) tutabilir.

Distoni tipleri?
En sık olarak tanımlanan distoni tipleri şunlardır:

İyi huylu (selim, benign) esansiyel blefarospazm, göz çevresindeki kasları tutan bir fokal distoni. Göz kırpmada ya da kısmada artış ve gözleri açık tutmakta yaşanan genel güçlük blefarospazmın erken semptomları arasındadır. Gözlerin kırpılması ya da kısılması gitgide sıklaşır, ta ki sürekli hale gelinceye ve göz kapakları kapanmaya zorlanıncaya kadar. Bu durumun ilerlemiş aşamasında hastalar göremezler, çünkü gözlerini açamazlar. Günlük yaşantıları tamamen bozulur, alışılagelmiş iş ve aile düzenleri altüst olur. Otomobil sürme ve okuma gibi temel etkinlikler olanaksız hale gelir.

Spazmodikdisfoni. Spastik disfoni ya da larengeal distoni olarak da bilinen bu durum boğazda bulunan gırtlağı ya da ses tellerini etkiler. Soluksuz kalma ve kesik kesik konuşma, çoğunlukla spazmodik disfoninin ilk görülen semptomlarıdır. Bu durumda, ses teli kasları kasılarak konuşmayı gitgide zorlaştırır, hatta bazen olanaksız hale getirir.

Servikaldistoni, spazmodik tortikollis olarak da adlandırılır, boynu etkileyerek başın dik tutulmasını zorlaştırır. Boyun kasları spazm durumuna girerek başın çekilmesine, dönmesine, sallanmasına ve omza doğru eğilmesine neden olur. Omuz da eğilmiş olan kafaya doğru yükselebilir. Boynun bir yana bükülmesine yol açan kas spazmları laterokollis (yana bükülme), anterokollis (öne bükülme) ya da retrokollis (arkaya bükülme) olarak adlandırılır. Bu durumların neden olduğu anormal postürler (duruşlar) sıkıntı verici ağrıya yol açabilir.

Yazar krampı, gündelik dilimizin bir parçası haline gelmiş bir terimdir. Yazar krampı gerçekte bir fokal distonidir; bu durumda kişi yazı yazmaya başladığı zaman el ve önkol kaslarında spazm meydana gelir. Yinelenen hareketlerin bir sonucu olarak elde başka fokal distoniler de meydana gelir. Daktilograf spazmı, piyanist spazmı, golfçü spazmı vb. bunlar arasındadır. Bu durum, kasların aşırı kullanılması ya da bitkinlik nedeniyle yaşanan kramp türünden farklıdır.

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 18 Nisan 2021 Kerim Usta

Bu Konu Ergunca tarafından Yayımlandı.

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir