Diş Düzeltme Teknikleri

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 15 Aralık 2020 Kerim Usta

Diş, sindirim sistemine katılan, başlangıç olarak ağızda yer alan besinlerin mekanik sindirimini sağlamak amaçlı olan vücudumuzun en önemli organlarındandır. Ağız, sindirim kanalının girişidir. Dişlerimiz sağlam olmazsa aldığımız besinleri yeterince çiğnemeyiz ve sindirim sistemimiz olumsuz etkilenir.
Dişlerin, besinlerin parçalanması ve öğütülmesi görevlerinin yanında konuşma ve görünümümüzde de önemli etkisi vardır.

Daimi dişler 6-7 yaşlarında sürmeye başlarlar, 7-9 yaşları arasında ise kesici dişler sürene dek pek fazla problem görülmez. Ancak süt dişlerinin tümü daimileriyle yer değişene dek yerinde tutulmalıdır. Çünkü dişlerde çapraşıklık veya ayrıklık, süt dişlerinin yerini asıl dişlerin yer almasıyla başlar.
Aile hekiminiz sizi erken yaşta bir ortodontist’e yönlendirse dahi bu her zaman tedavinin çok erken başlatılacağı anlamına gelmez. Diş hekimi kontrolünde süreç izlenmelidir. Ortodonti tedavisi 14 yaşından itibaren başlayabilir.Tedavide yaş sınırı yoktur. Ancak tedaviye erken yaşta başlanması tavsiye edilir.Günümüzde ortodonti tedavisi maliyetleri diş yapısı, bozukluğu ve tedavi çeşidine göre 2000 ile 15000 Lira arasında değişmektedir.

Dişlerde çapraşıklık ve ya ayrıklık genetik aktarım, süt dişlerinin doğru şekilde bakılmaması, çene yapısı bozuklukları gibi sebeplere dayanır.

Günümüzde çeşitli tedavi yöntemleri ile diş ve çene yapısı tedavisi mümkündür. Tedavide genel olarak aşağıda ki aygıtlar kullanılır;
* Braketler (Diş teli): Tedavide en çok kullanılan yöntemdir.
* Metal braketler, üzerilerine geçirilen renkli ve ya şeffaf lastikler ile teli sabit tutmaya yönelik tedavidir. Lastikler hekim tarafından rutin kontrollerle değiştirilir.
* Lingual braketler, görünmez diş teli olarak bilinir, dişin arka yüzeyine sabitlenir dışardan görünmez.
* Hareketli apareyler:dişleri aynı hizaya sokmak amacıyla braketler ve teller olmaksızın bir tedavidir. Birçok ortodontist tarafından tercih edilmektedir.
* Alignerlar genellikle şeffaf olurlar ve yemek yemek, diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak için çıkarılırlar.
* Splint adı verilen aygıtlar kapanış bozukluklarında alt çeneye ya da üst çeneye yerleştirilirler ve çenenin daha iyi bir pozisyonda kapanmasına yardımcı olurlar. Eklem bozukluklarını düzeltmek için de kullanılırlar.
* Adgear (enselik- yüz Maskesi vb.):Kafanın arkasına yerleştirilen bant ve metal bir telle kafanın ön tarafına bağlanan bir aygıttır.
* Headgear üst çenenin gelişimini yavaşlatır ve arka dişleri oldukları yerde tutarken ön dişlerin arkaya doğru gitmelerini sağlar.
* Yüz maskesi ise üst çene yetersizliği olan bireylerde alın ve çene ucundan destek alarak üst çenenin önde konumlanmasını sağlayan bir cihazdır.

Ortodontik tedavi başlamadan önce çürük dişlerin tedavi edilmesi gerekir. Sonrasında ortodontist’in belirlediği tedavi yöntemine istinaden apareyler hastaya uygulanır. Uygulamadan sonra tedavi süreci başlamaktadır. Bu süreçte tedavinin sağlıklı ilerlemesi için uyulması gereken kurallar vardır.Bunlar genel olarak şöyle sıralanabilir.

* Asitli içeceklerden uzak durunuz bunlar hem apareyler hem dişlerinizin sağlıklı kalabilmeniz için gereklidir.
* Yapışkanlı gıda (sakız vb) ve şekerli gıdalar braketlerin arasında kalacağından ve kolay temizlenemeyeceğinden dişlerin çürüme olasılığı artar.
* Sert gıdalar tüketilirken küçük parçalara ayrılıp tüketilmelidir.
* Dişler mutlaka her yemekten sonra ve sabah ve gece fırçalanmalıdır.
* Fırça tercihiniz ortodontik fırça ve arayüz fırçası kullanılmalıdır.
* Apareyler uygulandıktan sonra dişlerde hassasiyet ve ağız içinde pamukçular oluşabilir. En fazla 10 gün içerisinde adapte olunur. Ağrıları azaltmak için ortodontist’inizin tavsiyesi olan ağrı kesiciyi ve ağız içerisinde oluşan pamukçuk için ortodontist’inizin önerisi mumları kullanabilirsiniz.

Kerim Usta Yayımladı.

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir