Difizör Nedir?


Son Güncelleme Zamanı:

Türkçe karşılığı tam olarak “dağıtıcı” olan difüzör aracın altından akan havayı kontrol etmek ve araçtan çıkışını düzenlemek için aracın arkasında kullanılan bir sistem.

Basınç yükseltmede. Bernolli denklemine bakarsanız kinetik enerji basınca dönüşür. Difüzörde hız azalır, basınç artar. Bu şekilde çalışan vakum pompaları var. 2. ve 2+ nesil kaynar sulu reaktörlerde kor içi resirkülasyon da difüzör pompaları ile sağlanır.

* Saç kurutma makinelerinin agzinda, su hortumlarinin ucunda bulunun, kesidi daraltmak sureti ile hızı arttıran aparatlar
* Formula1 arabalarında, arabanın altından akan havayı düzenlemek ve downforce’u arttırmak için arka bölüme yerleştirilen ve karmaşık hava tünellerinden oluşan aparat.
* Motorsporlari dünyasından yol otomobillerine geçmiş şeylerden birisidir. Günümüzde üretilen super spor otomobillerin hemen hemen hepsinde bulunur.
* Işık yumuşatıcı. Genelde ışık kaynağı ile obje arasında ışıgı yumuşatmak amacıyla koyulan geçirgen madde.
* Yansıtıcı yüzeylere gelen ses ışık gibi şeyleri normale geliş açısında yansıtmak yerine sağa sola dağıtıp belirli bir mesafe sonrasında homojen dağıtımı sağlama amacı güden aparatlar.
Ayrıca 18 aylık bir ukte.
* Şu sıralar formula 1’de çeşitli tartışmlara neden olan cihaz.
* Formula 1 2009 sezonunun belki de en çok konuşulan-konuşalacak olayına karışan alet.

Ergunca

Yazar Ergunca

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir