Dünyada Coğrafi Olarak Az Bilinenler

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 21 Eylül 2021 Kerim Usta

Coğrafi Bilinmeyenler...

Dünyada (Coğrafi Olarak) Az Bilinenler

Yellowstone: ABD’de Yellowstone’deki on bir gayzerden birine «eski sadık dost» denir. Çünkü bu gayzer şaşılacak bir düzenle, her altmış beş dakikada bir ve tam dört buçuk dakika süreyle, bir kaynar su ve buhar sütununu havaya fışkırtır. Her fışkırtmadan önce davul gümbürtüsünü andıran boğuk bir uğultu duyulur, sonra da köpüklü sular 50 metreye kadar fışkırır. Aynı parkta bulunan ve «dev» ismiyle anılan gayzerin fışkırma süresi ise bir saati aşar. Ancak suları 75 metreye kadar ulaşan bu gayzer haftada bir kez fışkırır. Suyun içindeki minerallere bağlı olarak zeminde oluşan sarı renkli çökelmiş sarı rengindeki kayaçlardan dolayı «yellowstone» denilmektedir.

Golf Stream Akıntısı: Meksika Körfezinden doğduğu için İngilizcede «körfez akıntısı» anlamındaki bu isimle anılmıştır. Genişliği 50 kilometreyi, derinliği 1000 metreyi bulan akıntının akış hızı saatte 45 kilometre civarındadır. Yaz kış hep sıcak olan bu akıntı Batı Avrupa kıyılarının ılıman bir iklime sahip olmasında önemli bir etkiye sahiptir.

Ölüm Vadisi: ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Kaliforniya Çölü «ölüm vadisi» olarak ta bilinir. Deniz seviyesinden 85 metre aşağıda bulunan bu mekân ABD’nin keşfedilmesinden sonra altın arayıcılarının gözde mekânı olmuştur. «Altına hücum» devrinde altın bulmak için yollara düşen maceracıların çoğu susuzluk, güneş çarpması ve soğuk nedeniyle ölmüştür. Bu nedenle bu bölgeye «ölüm vadisi» denilmiştir.

Dünyanın Çekim Kuvveti: Çekim kuvveti cisimleri kendine çeker. Bu nedenle uzaya gönderilen cisimlerin yerçekiminin etkisinden kurtulması gerekir. Saatte 29.000 kilometre hızla giden bir roketten fırlatılan bir uydu dünya çevresindeki yörüngesine otururken, saatte 29.000 kilometreden daha düşük hızla giden roket dünyanın çekim kuvvetten kurtulamaz ve dünyaya geri düşer. Saatte 40.000 kilometre hızla giden bir roket ise dünyanın çekim kuvvetinden kurtulduğu için uzaya gidebilir.

Işıldayan Dağ: Afrika kıtasındaki volkanik Klimanjaro Dağı «ışıldayan dağ» diye bilinir. Çünkü geniş ve ıssız bir yaylanın ortasında tek başına yükselir. Kalıcı kar ve buzla örtülü pırıl pırıl zirvesi kilometrelerce uzaktan seçilir. Bu haliyle gözleri kamaştırıp, göreni büyülediğinden bu dağ yerli dilinde «ışıldayan dağ» diye bilinir. Masai yerlileri ise bu dağı tanrının evi ( ngai ngai ) olarak nitelendirir.

Yeni Amsterdam: ABD’nin geçmişini New York şehri kadar iyi simgeleyen başka bir şehir yoktur. New York 70 farklı ulustan oluşur, dünyanın en büyük zenci kentidir. İtalya toprakları dışında kurulmuş en büyük İtalya kentidir.1626 yılında Hollandalılar tarafından «Yeni Amsterdam» ismiyle kurulan kent daha sonra İngiliz ve İtalyanların eline geçmiştir. Bu kentte yaşayan Yahudi sayısı İsrail devletindekine eşittir.

Dumanlı Körfez: İzlanda’nın başkenti Reykjavik yerli dilinde «dumanlı körfez» anlamına gelmektedir. Kentin çevresinde çok sayıda gayzer bulunduğundan yılın önemli kısmında kent dumanlar içerisindedir. Bu nedenle kente dumanlı körfez anlamına gelen Reykjavik ismi verilmiştir.

Altın Boynuz: İstanbul halici, bir boynuz gibi kıvrıldığı için yabancılar tarafından «altın boynuz» ( golden horn ) olarak ifade edilmektedir.

Tayga Ormanları: Avrupa’nın kuzeyinden Asya’nın doğusuna kadar uzanan «tayga ormanları» 8 milyon kilometrekarelik alanı ile dünyanın en geniş ormanı olup, ekvatoral bölgenin yağmur ormanlarından daha geniş yer kaplar.

Lut Gölü: Lut Gölünde % 26’yı bulan tuzluluk nedeniyle insan hiç kımıldamadan ve de yüzmeden suyun üstünde durabilir.

Kızıl Derililer: 1020 yılında Amerika’ya ulaşan Vikingler, buradaki yerli halkların kırmızı rengi çok sevdiklerini ve topraktan elde ettikleri boyalarla yüzlerini kırmızıya boyadıklarını görmüşlerdi. Bu nedenle bu esmer derili insanlara «kızıl adamlar», «kızıl derililer» ismini takmışlardır.

Menderes: Türkiye’nin Ege Bölgesindeki Büyük Menderes Nehrinin çizdiği büklümlerden alınarak, coğrafya literatürüne «Menderes» ismi geçmiştir.

Atlas: ismi dünyayı omuzları üstünde taşıdığı düşünülen mitolojik Yunan tanrısına binaen 1595’te Mercator’un yayınladığı dünya haritaları takımına «Atlas» denir.

Himalaya: Sanskritçede «Himalaya» ismi «onun evi» ( him=onun, alaya=evi ) anlamına gelmektedir.

Nederland: Flamancada «Nederland» alçak ülke anlamına gelmektedir. Çünkü Hollanda topraklarının % 60’ı denizin doldurulmasıyla kazanıldığından, ülkenin hiçbir noktasının yükseltisi 300 metreden fazla değildir. Hatta % 27’si deniz seviyesinin altındadır.

Volkan: İtalya’daki Sicilya Adasının kuzeyinde yer alan Eloiata takımadalarında bulunan «Vulcano» yanardağından ( roma ateş tanrısı Vulcanusa binaen ) gelmektedir.

Hava basıncı: Havanın insan üzerine yaptığı itme kuvveti ( basınç ) hissedilemez, çünkü insan vücudu da havayı aynı kuvvetle dışarı doğru itmektedir.

Güneş Enerjisi: Dünyanın Güneşten aldığı enerji miktarı, 100 milyonun üzerinde elektrik santralinin ürettiği enerji miktarına eşittir.

Tayfun: Doğu Yarımküredeki tropikal siklonlara «tayfun» denir. Çince taifung kelimesinden gelen bu sözcük «büyük rüzgâr» anlamına gelmektedir.

Everest Dağı: Everest Dağının ismi 1852’de ekibiyle Dünyanın en yüksek dağı olduğunu keşfeden İngiliz dağcı Sir George Everest’ten almıştır.

Zümrüt Ada: İrlanda ılıman iklimin etkisinde olduğundan yıl boyunca yağış alır. Bu nedenle sürekli yeşil çayırlarla kaplı olup «zümrüt ada» olarak nitelendirilir.

Göktaşları: Dünya atmosferine bir günde giren akanyıldız ( göktaşı ) sayısı 75.000.000 civarındadır.

Amazon Nehri: İsmi kadın savaşçı anlamındaki amazondan gelmektedir. 1541’de nehir boyunca yolculuk yapan Orellana adındaki bir İspanyol gezgin, yolculuğu boyunca pek çok kadın savaşçıyla çarpıştığından nehre Yunan mitolojisinde kadın savaşçı anlamına gelen «Amazon» ismini vermiştir.

Taklamakan Çölü: Orta Asya’daki Taklamakan Çölünün ismi Çincede «giden gelmez» anlamındadır.

Niagara Çağlayanı: ABD, Kanada sınırındaki Niagara Çağlayanı 29 Mart 1848’de buzlar Ontario ırmağının akışını engellediğinden 30 saat süreyle akmamıştır.

Kanyon:  İspanyolca «boru» ya da «tüp» anlamındaki cana sözcüğünden gelir. Kanyon bir ırmağın kayaları oyarak açtığı derin, dik duvarlı vadi anlamındadır.

Colorado: 1776’da Francisco Garces adlı bir İspanyol papaz kırmızı çamurundan ötürü bu nehre İspanyolcada «kırmızı» anlamına gelen «Colorado» ismini vermiştir. 1600 kilometre uzunluğundaki Colorado Kanyonuna «büyük kanyon» ismi ise tek kollu coğrafyacı John Wesley Powell tarafından konulmuştur. Powell ve ekibi büyük kanyonu 98 günde aşmış ve ölümden zor kurtulmuştur.
Konuyu okumaya devam et.  Sayfa 2

Yazar: Ergunca

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir