Çanakkale Şehidi Mehmet Çavuş

Çanakkale Şehidi Mehmet Çavuş

Çanakkale Şehidi Mehmet Çavuş

Çanakkale Kara Savaşları içinde yer alan Seddülbahir ve Conkbayırı’nın büyük kahramanlarından biri de Kadir oğlu Mehmet Çavuş’tur. Mehmet Çavuş, 1. Kolordu, 1. Tümen, 7. Alay, 3. Tabur, 1. Bölük’e bağlı bir askerdi ve rütbesi de çavuştu. Bu kahraman Anadolu çocuğu, diğerleri gibi Çanakkale’de ülkemizi işgale niyetli düşmana dur demek için oradaydı.

İngilizlerin siperlerimize fırlattığı el bombalarını korkusuzca yakalar ve düşman siperlerine geri fırlatırdı. İngilizler, attıkları kendi bombalarının geri fırlatıldığını anlamış olacaklar ki, bu kez attıkları bombaları geciktirerek atmaya başladılar. Bu şekilde Mehmet Çavuş’un geriye iadesinin önüne geçmeye çalışacaklardı. İngilizler tarafından geciktirilerek atılan bir bombanın Mehmet Çavuş’un elinde patlaması sonucu, sağ kolu kopmuştu.

Bu yiğit asker hastaneye kaldırıldı ve tedavisine başlandı. Ancak bir süre de olsa hastanede yatmak zorundaydı. Bu zaman içinde cephedeki arkadaşlarından da ayrıydı.

Hastanede tedavi görürken tabur komutanına şöyle bir mektup yazdı:
Sağ kolumu kaybettim zararı yok. Sol kolum var. Onunla da pek ala iş görebilirim. Beni müteessir eden ve kıtama katılıp düşmanla çarpışmama mani olan şey, yaramın henüz kapanmamış olmasıdır. Hastaneden kurtularak halen harbe iştirak edemediğim için beni mazur görünüz, affediniz muhterem kumandanım.”

Çanakkale Şehidi Mehmet Çavuş

Bombacı Mehmet Çavuş, düşmana karşı duramamanın üzüntüsünü komutanına böyle asil bir duyguyla aktarıyordu.

Daha başka anlatılan bilgilere göre; Mehmet Çavuş’un kopan kolunun yarası iyileşiyor ve yeniden savaşa katılıyor. Ancak daha sonra düşmanlar tarafından vuruluyor ve şehit oluyor.

Düşman tarafından atılan bombaları patlamadan alıp yine düşmana atan bir kahramanın, “hastaneden kurtulup da savaşa hâlâ katılamadığı” için özür dileyecek kadar büyük bir aşkla dolu Mehmetler’in destanıdır Çanakkale…

Bombacı Mehmet Çavuş’un kendi bedeninden önce toprak olan kolu, bugün Kuvayı Milliye ruhunu içinde duyan ve yeri geldiğinde cepheye koşacak olan herkesin güç aldığı bir yurt sevgisinin yaşatıldığı yerdir Çanakkale…

Kurtuluş Savaşı’na güç veren yerdir Çanakkale….

Mustafa Kemal Atatürk’ün Anafartalar kahramanı olarak destanlaştığı ve bir tarih yazdığı yerdir Çanakkale…Bunlar sadece geçmişin birer kuru övgüsü değildir. Bizi yok etmek isteyen düşmana karşı Türk’ün verdiği ve bu gün de, yarında verecek olduğu tarihten gelen direncidir. Kısacası, tüm ülke insanlarımızın tek yürek olduğu ve her zaman olacağı bir dirençtir bu direnç….Çanakkale Savaşları’nda ve Kurtuluş Savaşı’nda tüm yurttan insanlar cephelere koştu…Kimi şehit kimi gazi oldu…İşte onlardan sadece birisi bombacı Mehmet Çavuş’tu.

Daha önceki araştırma ve inceleme yazılarımda, ilçemiz Çivril’den Çanakkale Savaşları’na katılıp ve orada şehit olanlardan tespit edilebilenlerin adlarını yayınlamış ve ilçemizdeki herkesi bu konuda da bilgi sahibi olmalarını sağlamıştım. Bu yazımda da bombacı Mehmet Çavuş’u Çivril 30 Ağustos gazetesi aracılığı ile ilçe gündemine taşıdığım için önemli bir görevi yerine getirdiğimi düşünüyorum. Bu sayede, bu kahraman şehidimizin de gerçek kimliği ilçemizde de tartışılacaktır.

Ancak hemen belirtmeliyim ki, Çivril Halk Kütüphanesi’ndeki bombacı Mehmet Çavuş ile ilgili panoda yer alan fotoğrafın başka bir kahramana ait olduğu bilgisine ulaştım. O panoda anlatılan bilgiler doğru olabilir ama, fotoğraf başka bir Mehmet Çavuş’a, Dinar İlçesi’nden Çanakkale savaşlarına katılan ve gazi olarak geri dönen ve 1945 yılında vefat olan Mehmet İpek’e ait.

Bu fotoğraf da daha sonradan Dinar’da çekiliyor. Bu bilgileri, doğru ve yansız biçimde ortaya koyma zorunluluğum olduğunu düşünüyorum. Kısacası, bu fotoğraf Çivril Maden Köyü’nden Kadir oğlu Mehmet Çavuş’a ait değil. Konu edilen Mehmet Çavuş, hastaneden cepheye geri döndüğünde, diğer kolu ile bombaları düşman siperlerine geri atıyor. Ancak düşman tarafından atılan bir bombanın tekrar elinde patlaması ile bu kez şehit oluyor.

Kimi kaynaklarda ‘Bombacı Mehmet Çavuş’un Çivril- Maden Köyü’nden’ olduğu bilgisi bulunsa da, bunu kesin olarak kanıtlayabilecek veriler şimdilik yetersiz. Yapılması gereken, adı anılan bombacı Mehmet Çavuş’un, resmi kayıttaki kişi olduğunu kanıtlayabilmektir. Eğer, bu mektubun orijinalinde, bizzat Mehmet Çavuş kendi el yazısı ile memleketini belirtip ‘Çivril’in Maden Köyü’nden’ ibaresini kullandığı kanıtlanabilirse sorun büyük oranda çözülmüş olacaktır.

Kaynak:

 • ÇANAKKALE FEDAKÂRI BİGALI MEHMET ÇAVUŞ: Çanakkale Savaşları Kitapları Dizisi

“Çanakkale Şehidi Mehmet Çavuş” üzerine 5 yorum

 1. Her ikisi de aynı kişi Bombacı mehmet çavuştur kadir oglu mehmet (İPEK)tir 1800, lü yıllarda çiveil civarına oradan madenlere göçerler uzun bir süre orada kalırlar ardında seysimelik köyüne akabinde bülüçalan köyüne göçer burada yerleşik yaşama geçerler dedem Bombacı mehmet çavuş askere madenlerden gider asker kunyesinde çivril madenler olarak zikredilir.dedemi kaleme aldığınız için ayrıca teşekkür ederim kaleminize sağlık.

  Yanıtla
  • Hoşgeldiniz Bayram bey…
   Ziyaretinize çok sevindiğimizi belirtirken eğer ilave edilecek kısımlar varsa hiç çekinmeyin. Allah onlardan razı olsun. Cennetiyle ödüllendisin inşallah.

   Yanıtla
 2. Tespitinizde Çok haklısınız. Sanırım Çivrilli Mehmet Çavuş Mutlaka çok büyük yararlıklar göstermiş Kahramanımızdır. Ama Konu kahramanı Bombacı Mehmet Çavuş Dinar Mezarlığında Heykeli vardır. Her ikisi ve Diğer Kahramanlarımızın Mekanları Cennet olsun . Yazı İçinde Size çok teşekkür ediyorum. Elleriniz dert görmesin

  Saygılarımla

  Mustafa TURHAN

  Yanıtla

Yorum yapın