Buzdolabı Kullanma Metodları

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 22 Ekim 2019 Kerim Usta

Buzdolabı Kullanma Metodları

Sıcak havalarda, kimyasal ve mikrobiyolojik değişikliklere uğrayarak bozulmaması için gıdalar buzdolabında saklanarak korunabiliyor. Ancak buzdolabındaki gıdaların en sağlıklı biçimde korunabilmesi için doğru yerleştirilmeleri ve doğru saklanmaları gerekmektedir. Gıdaların sağlıklı bir biçimde saklanmasını sağlayan buzdolaplarının mutfakta yerleştirileceği yer bile büyük önem taşımaktadır. İşte buzdolaplarının en doğru biçimde kullanılmasını sağlayacak bazı ipuçları:

Buzdolabı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

* İdeal soğutmanın sağlanabilmesi için buzdolabının konulacağı yerin fırın, kalorifer gibi ısı kaynaklarından uzak olması gerekir. Buzdolabının direkt güneş gören bir yerde bulunması da soğutmayı olumsuz etkiler.
* Duvarla buzdolabı arasında en az 10 santimetre mesafe bırakılması da soğutma sisteminin verimli çalışmasını sağlar.
* Gıdaların yerleştirme biçimi de buzdolabının çalışmasını birebir etkileyen bir faktördür. Bunun için öncelikle buzdolabının aşırı doldurulmaması gerekir. Yiyecekler arasında boşluk bırakılması ve soğuk havanın dolabın içinde rahat dolaşmasının sağlanması son derece önemlidir. Ancak bu sayede soğutmanın verimli olması sağlanır.
* Yemeklerin buzdolabına sıcak konulmamasına da özen gösterilmelidir. Çünkü sıcak yemekler dolabın iç sıcağını artırır ve bu diğer gıdaları olumsuz etkiler.
* Yiyecekler, birbirlerinin kokularını çekebilme özelliğine sahip oldukları için buzdolabına kapalı kaplarda yerleştirilmelidir.
* Yiyecek maddelerini ambalajlarken içinde mümkün olduğu kadar az hava kalmasına dikkat edilmelidir. Böylece gıdaların bozulmasında önemli etken olan oksijen ortamdan kısmen uzaklaştırılmış olur.
* Buzdolabı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?
* Donmuş yiyeceklerin buzdolabının buzluk bölümünden veya derin dondurucudan çıkarılıp çözüldükten sonra bir kısmının tekrar dondurulması çok yanlıştır. Çünkü bu hem besin kaybına, hem de kalite bozulmalarına neden olur. Bu nedenle bütün gıda maddelerinin mutlaka bir kez kullanılabilecek miktarlarda ambalajlanarak dondurulması gerekir. Özellikle et ürünleri örneğin kıyma buna en iyi örnektir.
* Gıdaların buzdolabında tutulma süreleri de büyük önem taşır. Etler buzdolabında ambalajlı olarak en çok 3 gün tutulmalıdır
* Meyve ve sebzeler yıkanmadan temiz plastik torbalarda saklanmalıdır. Taze kayısı, şeftali, kiraz gibi çabuk bozulan meyveler buzdolabında en çok 3 gün saklanabilir. Ispanak, maydanoz, marul gibi yapraklı sebzeler ise ortalama 2-3 gün saklanabilir. Şeffaf torbalarda bu süre 2-3 gün daha uzayabilir.
* Pişmiş yemekler kapalı kaplar içinde3-4 gün, zeytinyağlı yemekler ise 4-5 gün kadar buzdolabında tutulabilir.
* Buzdolaplarını kapısı sık sık açılmamalı, manyetik kapı contaları zaman zaman kontrol edilmelidir.
* Buzdolabının içinde karlanma olduğu zaman hemen eritme işlemi uygulanmalıdır. Aksi taktirde soğutma verimi düşer ve enerji tüketimi artar. Eritme için termostat düğmesini “0” durumuna getirmek veya buzdolabı fişini prizden çekmek yeterlidir.
* Buzdolabı soğutma ayar düğmesi iklim ve bölgesel şartlara göre düzenlenmelidir. Kış mevsiminde veya soğuk bölgelerde termostat ayarı düşük tutulmalıdır.

 

Ergunca tarafından

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir